Czy połączysz gwiazdy Plejad? Rozluźnisz więzy Oriona? Hi 38, 31

Religia a kosmos ciąg dalszy;-) Zastanawialiście się nad tym, czy Ziemianie będą mogli kiedyś brać sobie za mężów czy żony przybyszów z kosmosu? Jest jeden przynajmniej człowiek, który robi to od lat a nawet pisze na ten temat książki. Guy Consolmagno, bo o nim mowa, jest szefem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego –KLIK. Najpierw przez długie lata był naukowcem, wykładał nawet na renomowanym MIT, potem został jezuitą. Wraz z Paulem Muellerem napisał książkę Would You Baptize an Extraterrestrial? … and Other Questions from the Astronomers’ In-box at the Vatican Observatory (Czy ochrzciłbyś kosmitę? …oraz inne pytania ze skrzynki mailowej astronomów Obserwatorium Watykańskiego)

Około 90 % mieszkańców naszej planety wierzy w siły nadprzyrodzone i wypada zastanowić się nad tym, czy religia mogłaby być obecna na innych planetach. Nie można temu zaprzeczyć. Z drugiej strony możliwy jest świat obcych, kierujących się tylko i wyłącznie (swoim) rozumem i logiką (bez wpływu religii). Tak jak i możliwy jest i ten, gdzie nie ma konfliktu rozum – wiara i nauka – religia. A gdyby kosmici przylecieli do nas i obwieścili, iż na którejś z planet urodził się zbawiciel (kosmosu) i od wieków go szukają? Albo mają swojego „planetarnego” zbawiciela (czy na niego ciągle czekają)… Możliwości jest mnóstwo…

Nie jest więc wcale takie pewne, że odkrycie czy przybycie obcych inteligentnych istot …przekreśli i zakończy żywot  naszych ziemskich religii. Mają się całkiem dobrze i także to przetrwają. A może w jakiś sposób się ubogacą? Wspomniany jezuita i naukowiec Consolomagno powiada w swej książce coś ciekawego: Chcemy być obserwatorami siebie samych. Bo obserwując gwiazdy w jakiś sposób obserwujemy też samych siebie. Może nabieramy wówczas odpowiedniego dystansu?

A jutro znowu adwentowe rozważanie…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

7 myśli na temat “Czy połączysz gwiazdy Plejad? Rozluźnisz więzy Oriona? Hi 38, 31

    1. 😉
      Ciekawe…
      Z drugiej strony, jeśli ktoś mówi „singiel” brzmi dosyć pozytywnie, gorzej …”celibatariusz”;-)
      Guy Consolmagno przez 39 lat swojego życia był singlem i pewnie też rozmyślał nad kwestiami kosmologicznymi. Dopiero w 1991 r. złożył śluby zakonne. I dalej prowadził obserwacje gwiazd i rozmyślał nad innymi światami (tym razem dla innej firmy;-)
      Ciekawostka: jeden z jego poprzedników, też jezuita, Georges Lemaître jest jednym z twórców hipotezy Wielkiego Wybuchu – KLIK, na którą dziś powołują się …ateiści;-);-);-) Wot gołowołomka…

      Polubienie

  1. Jakoś z kosmitami kojarzy mi się ” mały zielony”. Nie jest to mój męski typ . A czy ja przypominam ” małą zieloną”? Też raczej nie. Chociaż wielkoludem nie jestem i w zielonym mi do twarzy.
    Włosi mówią, że połowę kobiecej urody stanowi wzrost ( uwielbiają wysokie dziewczyny i nie mają kompleksów jak są nieraz dużo niżsi).
    Może więc i kosmici zagustuja w naszej urodzie. Co do reszty nie mam zdania. Miłej niedzieli Ceramiku. 😊

    Polubione przez 1 osoba

    1. No cóż… Nasze skojarzenia i wyobrażenia już nieraz okazywały się mylne…
      Dlaczego wyobrażamy sobie obcych jako „zielone ludziki”? Wytłumaczenie TUTAJ.
      Były i przecież inne wyobrażenia np z Niezwykłych przygód Barona Münchhausena już z XVIII w – KLIK
      Pewnie za dwieście lat będą inne a z naszych będą się śmiać do rozpuku.
      Odwzajemniam życzenia miłej niedzieli;-)

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s