Jak dym się rozwiała od wiatru, zatarła się jak pamięć chwilowego gościa… Mdr 5, 14

Urlop przybrał formę wypoczynkową. Od trzech dni za bardzo nie ruszamy się z miejsca. Poza wypadami kąpielowymi nad jezioro. Tam prowadzę swoje obserwacje. Ludzie w Szwajcarii zachowują się bardzo swobodnie. Właściwie nie odczuwa się żadnych ograniczeń. Jedynie w środkach komunikacji trzeba ubierać maseczki (i zdaje się, że wprowadzono to dopiero w tym miesiącu) I tak wczoraj wieczorem kilka młodych rodzin zorganizowało nad jeziorem urodzinowego grilla. Był tort i wspólne odśpiewanie „Happy Birthday”… Co ciekawe, przyłączyli się do tego sąsiedzi… Atmosfera bardzo luźna…

Zamykam oczy i wydaje mi się, że czas się cofnął. Jestem z rodzicami na kąpielisku. Nie chcę wychodzić z wody. Mama woła, że pora do domu a ja nic… Chciałbym tam zostać. Może dlatego, że jutro poniedziałek i trzeba dalej pracować przy żniwach. Całe ciało mam brązowe, bo biegam po polu w krótkich spodenkach i tenisówkach. Ręce aż po łokcie pokłute od suchej ostrej słomy. Najgorsza jest ta po jęczmieniu. Z wąsami, które nieprzyjemnie lepią się do spoconego ciała.
Dziwnie było w liceum, kiedy wszyscy we wrześniu opowiadali o swoich wakacjach. Miałem mało do powiedzenia. Byłem zadowolony, jeśli wyrwałem się do krewnych w górach na kilka dni. Może dlatego wolałem bardziej szkołę niż wakacje:-) Tam toczyło się życie i poznawałem świat…

Otwieram oczy i znowu jestem nad jeziorem Zug. Po kamieniach w kierunku wody biegnie mały golas. Czysta radość dziecka. Para łabędzi obserwuje go z ciekawością. Mały bezbronny różowy człowieczek. Role dziwnie się odwróciły. To człowiek jest tu uległy i poddany naturze.

Największym skarbem jest nasza pamięć, z niej ciągle można czerpać…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

9 myśli na temat “Jak dym się rozwiała od wiatru, zatarła się jak pamięć chwilowego gościa… Mdr 5, 14

  1. Niezawodna i bezbłędna pamięć służy tylko nielicznym. Zwykły śmiertelnik (…) nieraz miewa kłopoty z przypomnieniem sobie jakiegoś wyrazu, jakiejś nazwy, choćby mu się zdawało, że ma ją tuż tuż, na końcu języka. Niestety, technikę sięgania do magazynów pamięci zawartych w mózgu i wydobywania z nich tego, czego właśnie nam potrzeba, okrywa kompletna tajemnica. Nie wiadomo także, czy natężenie umysłu, koncentrowanie uwagi i skupianie się w sobie (wspierane marszczeniem brwi, pocieraniem czoła i wpatrywaniem się w sufit) wspomaga pracę pamięci, czy też nie ma na nią wpływu. Często bowiem to, co usiłujemy sobie przypomnieć, objawia nam się dopiero wtedy, gdy zajęliśmy się już zgoła czym innym. Kiedy indziej znów okazuje się, że choć wiemy dobrze, o jaką nam rzecz chodzi, nie znamy i nigdy nie znaliśmy jej nazwy.
   Władysław Kopaliński, Słownik przypomnień
   😉

   Polubienie

 1. Ja dzisiaj też wspominałam. Dzieciństwo w Krakowie. Planty i spacery z babcia. Zresztą tam co krok coś do mnie wracało. Po latach wszystko łagodnieje i nabiera innego wymiaru. Wymiaru wspomnień. A te nawet te niemiły zatracają ostre kanty. Uściski Ceramiku

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ludzie w Szwajcarii zachowują się swobodnie…
  Byłem tam dość dawno i w innym miejscu.
  Na nartach biegowych w malutkiej miejscowości.
  Wyszedłem na trasę biegową, w którymś miejscu zaskoczenie – stała pani z torbą i pobierała opłaty za korzystanie z trasy.
  – Poinformowano mnie, że tu trasy są bezpłatne – oponowałem.
  – Wy, przyjezdni chcecie wszystko za darmo a tu zostawiacie tylko śmiecie.
  – Nie chcecie żebysmy przyjeżdżali?
  – Może skomercjalizowane miejsca chcą, ale u nas… Zauważyłeś, że przy trasie są budki? W czasie zawiei narciarz może się tam schronić, znajdzie pożywne jedzenie, wodę. W ostateczności może się przespać. Gdy korzystali z tego tylko miejscowi, to wiadomo było, że każdy przy najbliższej okazji uzupełni zapasy, zrobi porządki. A teraz… zjedzą, nabrudzą i już ich nie ma.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s