Wiedza lekarza podnosi mu głowę, nawet i wobec możnowładców będą go podziwiać…Prz 38, 3

Siedzę w poczekalni u chirurga szczękowego. Tam gdzieś za ścianą wyrywają mojej młodszej córce zęby mądrości. Przypomniały mi się dziesiątki poczekalni, w których siedziałem. Dentystyczne, pediatryczne, ortopedyczne… Przyjeżdżałem tu z córkami… Czasami w nocy czy w niedzielę. Wiadomo, jak to z dziećmi. I choć teraz młodsza córka ma dziewiętnaście lat, ciągle drżę, siedząc w tej poczekalni… 

Awicennie już pisałem. Bardziej o filozofie. To przecież jeden z moich ulubionych. Może dzisiaj o Awicennie-lekarzu. Widzę bowiem Abu Ali Ibn Sienę trzymającego w rękach kliszę zdjęcia rentgenowskiego. Wpatruje się ze skupieniem, skubiąc brodę… Awicenna tysiąc lat przed wynalezieniem mikroskopów przewidywał istnienie bakterii. I choć żył na przełomie X i XI wieku podobno intuicyjnie stosował zasady antyseptyki. 

Dobra intuicja związana jest z ciekawością i wielką wiedzą. Wbrew pozorom nie bierze się znikąd. Kiedy mówimy o ludziach, którzy wyprzedzają swoją epokę, musimy pamiętać, iż były to jednostki niesamowicie pracowite i pełne zapału… 

Awicenna trzymający kliszę prześwietlenia to metafora ludzkiego pędu odkrywania i zmiany świata. W pozytywnym tego sensie… Bo dzisiaj często odkrycia służą naszemu i świata unicestwieniu. 

Awicenna, syn perskiego urzędnika podatkowego, zaszedł bardzo daleko. Choć nie miał do dyspozycji rezonansu magnetycznego ani badania USG:-)

Pozdrawiam

Ceramik

 

 

 

 

Reklama

6 myśli na temat “Wiedza lekarza podnosi mu głowę, nawet i wobec możnowładców będą go podziwiać…Prz 38, 3

 1. Mam nadzieję, że usuwanie ósemki odbyło się bez komplikacji. Niestety jest ich cztery a kazda inna 🙂
  P.s. Avicenna genialnie sobie radził w trudnym otoczeniu.
  P.s.2 Nie tylko ludzi (niektórych) cechuje ciekawość, koty również 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Mówisz jak obeznana w temacie. Czyżbyś była stomatologiem? 🙂
   I miłośniczką kotów? 🙂
   Zarówno ciekawość świata jak i intuicja świadczą o inteligencji… Bez dwóch zdań. Także w przypadku kotów:-)

   Polubione przez 1 osoba

   1. Teraz w Polsce obowiazuje nazwa dentysta, ale nie jestem dentystą – chyba, ze jako pacjentka. A trochę obeznana – jestem:) Miłośniczką kotów, psów, ptaków, słoni itd – jestem. Kot lub kotka zawsze pałętała się po moim domu – toteż o ciekawości kotów wiem z obserwacji. Jest taki człowiek w Niemczech, który nazywa się Walter Moers . W Polsce wydano kilka jego książek np. Miasto śniących książek i mam stamtąd ulubione zdanie, które brzmi: Ciekawość jest najpotężniejszą siłą napędową w kosmosie, ponieważ jest w stanie pokonać dwie największe siły hamujące: rozsądek i strach. Więcej wiem o ciekawości niż o intuicji, ale doceniam obie 🙂

    Polubienie

   2. Walter Moers jest popularną postacią w Niemczech. Choć ma tyle samo zwolenników co przeciwników:-) Specyficzne podejście do historii i współczesności (cała seria o „Kleines Arschloch” – Małym Dupku) wywołuje kontrowersje. Widziałem jego ostatnią książkę w księgarni „Prinzessin Insomnia & der alptraumfarbene Nachtmahr” na półce bestsellerów.

    Polubienie

  1. Czasami nazywa się intuicję „nieuświadomioną inteligencją”. Ale podejrzewam, że jest bardziej świadoma niż sobie z tego zdajemy sprawę.
   Chciałbym jeszcze trochę poczekać na wnuki:-)
   Ale na pewno będę drżał.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s