Czy dotarłeś do źródeł morza? Czy doszedłeś do dna Otchłani?(…) Powiedz, czy znasz to wszystko? Hi 38, 16.18

Czy refleksja jest smutna? Tkwi w nas taka pokusa, by na wszelkie wspominanie przeszłości, patrzeć przez „smutne” szkło… Bo zaprzepaściliśmy… Bo zmarnowaliśmy… Bo nie wykorzystaliśmy… Totalnie dołujące.

A przecież można wspominać z entuzjazmem. Delektować się myślą, że dotkneliśmy czegoś pierwszy raz w życiu. Gdy patrzę na ten rok i dokonuję rozrachunku, widzę mnóstwo wspaniałych chwil. Trudno je nazwać sukcesami, bo nie było w nich specjalnej mojej zasługi:-) Raczej zażenowanie, że coś stało się, choć było poza moją sferą wpływów.

W pracy, która wciąż jest moją pasją, dopieszczamy projekty nowych serii. Tajemnica służbowa nie pozwala za wiele mówić. Ale żmudna codzienna praca przynosi efekty. Ceramika polega między innymi na redukowaniu błędów i dlatego chyba ceramik ma bardzo specyficzne podejście do życia. Detaliczne i optymistyczne:-) Każdy mały codzienny sukces napawa radością. Przykład: po wewnętrznej stronie umywalki znajdziecie wykrojone otwory, które niby niczemu nie służą. To tzw otwory chłodzące i mają ogromne znaczenie przy wypalaniu w piecu. Rozgrzane powietrze, które magazynuje się i krąży w wypalanej umywalce musi gdzieś wyjść. Jeśli brak w niej otworów chłodzących albo są w nieodpowiednim miejscu dochodzi do rozerwania albo pęknięcia. Przy nowych modelach trzeba dokładnie określić, gdzie wykrawać otwory chłodzące, by zapobiegać odkształceniom czy pęknięciom. Jest to ogromnie ważne zwłaszcza przy dużych modelach. Moja firma specjalizuje się w produkcji ceramiki dla luksusowych hoteli. Niektóre modele mają 1,5 metra długości, podwójne lub nawet potrójne miski. Przeprowadza się więc dziesiątki symulacji i prób, zanim model wejdzie do masowej produkcji.

Może dzięki pracy moja refleksja nad życiem nie jest czymś dołującym ale budującym… A może to jakaś cecha mojego niesfornego charakteru… Teraz kiedy przychodzi koniec roku i naturalny czas na podsumowania wypada spojrzeć na to, co miało miejsce w tym roku.

Refleksja nie musi być smutna. Naprawdę:-) Trzeba tylko w odpowiedni sposób patrzeć na swoje życie. I nie szukać jedynie spektakularnych sukcesów ale i też niezauważalnych drobnostek.

Jak otwory wentylacyjne po wewnętrznej stronie umywalki:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

11 myśli na temat “Czy dotarłeś do źródeł morza? Czy doszedłeś do dna Otchłani?(…) Powiedz, czy znasz to wszystko? Hi 38, 16.18

 1. Historia składa się z ziaren codzienności nanizanych na nić życia. Od czasu do czasu trafia się grudka złota. Cieszymy się naturalnie ze złota, ale ziarna też mają swój złoty kolor.


  Polubienie

   1. Nie przepraszaj, to ja powinnam. Mogłam przewidzieć, że możesz to odebrać w ten sposób @ceramiku. Miałam na myśli @przedsnem, no i oczywiście nie pomyliłam się, jak nagle się pojawił tak nagle przepadł…gdzieś


    Polubienie

 2. „…pokusa, by na wspominanie przeszłości, patrzeć przez „smutne” szkło”. 
Bardzo zaskoczyło mnie to stwierdzenie. 
Dla mnie i chyba większości moich rówieśników wspominanie przeszłości to bardzo miłe zajęcie. 
Być może to zaleta starości.


  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s