(…) i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia… Rdz 2, 7

Moja mama jest zachwycona zimą w   Szwarcwaldzie. Mówi, że tyle śniegu widziała ostatnio w Polsce w latach 60-tych;-) Ścieżki w lesie są już udeptane i można spokojnie spacerować. Więc robi codziennie, rano i popołudniu, swoją zwykłą kilkukilometrową trasę… A ja zastanawiam się po przeczytaniu dzieł Harariego nad „równością” wszystkich ludzi, którą podobnie jak wiele innych idei, umieszcza w swoim zbiorze „mitów”…

Mówi się ostatnio o równym dostępie wszystkich do wszelakich swobód obywatelskich. Właściwie nic w tym dziwnego. Jednak zawsze tak nie było. Jeszcze niedawno, bo w XX wieku nie było to takie jasne. Kobiety w kantonie Apenzell w Szwajcarii otrzymały prawo do głosowania dopiero w latach 90-tych. Nie wspominam o uprzedzeniach rasowych czy dotyczących orientacji seksualnej, bo jest z tym problem w wielu krajach do dzisiaj. Chciałem się dzisiaj zastanowić, jaka argumentacja za tym stoi? Niektórzy błędnie przyjmują tu tzw dowód z natury. Czyli mając na uwadze nasze pochodzenie biologiczne (i strukturę biologiczną). Szkopuł w tym, że natura nie znosi …równości. Ewolucyjnie wybierze zawsze najmocniejsze, najmądrzejsze, najbardziej wytrwałe osobniki. Zatem …pada w jakiś sposób argumentacja naturalistyczna. Biologia i natura nam w tym momencie nie pomogą…

Najciekawsze, że wielu słusznie powołuje się tu na argument wychodzący z tzw godności osoby ludzkiej. Skąd on się w ogóle wziął? Gdy powiem, że z religii, to się pewnie uśmiejecie;-) Otóż już kilkaset lat temu mówiono zwłaszcza w filozofii chrześcijańskiej o równości wszystkich ludzi wynikającej ze stworzenia. Wychodzono z tego, że każdy człowiek ma duszę stworzoną przez Boga (i dlatego jesteśmy wszyscy równi). Był to jak na owe czasy pewien ewenement. Panował przecież feudalizm. Oczywiście z wprowadzeniem w życie tego rewolucyjnego podejścia bywało różnie (wszak w Kościele Katolickim kobiety do dzisiaj mają ograniczone prawa). Jednak zmiana została zainicjowana. Fakt pochodzenia argumentu z „godności osoby ludzkiej” jest zgodnie przemilczany przez środowiska antyreligijne (nie wspomina o tym również czytany przeze mnie ostatnio Harari). A trzeba przyznać, że tam właśnie, dokładnie w myśli judeochrześcijańskiej, miał swój początek. Dużo póżniej Immanuel Kant w dziele Uzasadnienie metafizyki moralności przedstawił rozumienie godności człowieka jako właściwości wrodzonej  przynależnej każdemu z nas. Jest ona według niego oparta na zdolności każdej osoby do dokonywania wyborów moralnych.

A dzisiaj bez zająknięcia mówimy, że wszyscy są równi… Nie zastanawiając się, skąd się to w ogóle wzIęło:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

8 myśli na temat “(…) i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia… Rdz 2, 7

 1. A ja napiszę, że z tą równością to tylko pobożne życzenie, żeby nie napisać demagogia. Nigdy nie było równości i nigdy nie będzie. Zawsze będą jednostki które potrafią wykorzystać nawet teorię o równości i mieć z niej korzyść. Bez podzielenia się zyskiem w ramach równości. A dzielić nas nadal będzie i kolor skóry i majątek i wykształcenie i pozycja zawodowa.
  I nie ma co liczyć na zmianę. Nie jestem równi. 😄

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Oczywiście. Zwłaszcza w sferze materialnej czy dostępu do edukacji… Praktyka ciągle jest gdzieś w tyle za teorią… Zresztą jak w innych sferach życia;-)
   Były jednak czasy, gdy nawet w teorii nie byliśmy równi. I nikt się temu nie dziwił.

   Polubione przez 1 osoba

 2. „.. Ogłosił nam, że jacyś Francuzi wymowni
  Zrobili wynalazek: iż ludzie są rowni;
  Choć o tym dawno w Pańskim pisano zakonie
  I każdy ksiądz toż samo gada na ambonie.
  Nauka dawną była, szło o jej pełnienie!
  Lecz wtenczas panowało takie oślepienie,
  Źe nie wierzono rzeczom najdawniejszym w świecie,
  Jeśli ich nie czytano w francuskiej gazecie. ”
  A. Mickiewicz – Pan Tadeusz.
  Od tego czasu zmieniło sie tylko to, że obecnie czyta się w „mediach” z bazą najczęściej w USA.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s