Tej nocy jednak spadło bardzo wiele śniegu… 1 Mach 13, 22

Moje róże w ogródku okutane w przeźroczystą agrowłókninę wystają parę centymetrów z głębokiego śniegu. W sumie biały puch chroni je najbardziej. Wyczekują wiosny. Schowane głęboko chronią się przed zimnem. Szwarcwald łapie oddech pomiędzy falami opadów śniegu. Tylko turyści zachwycyją się widokami i słychać westchnięcia „Jak bajecznie!”. Miejscowych dotknęła już „zimowa znieczulica”… Zajmuje ich przesypywanie śniegu z miejsca na miejsce i nie wyściubiają nosa z zaciągniętych kapturów:-) 

Padło ostatnio pytanie, czy jest możliwa duchowość i głębia człowieczeństwa bez instytucjonalnej religii. Już nieraz pisałem o duchowych ateistach, więc możliwa jest na pewno. Jednak jest pewne “ale”… To instytucjonalne religie mają największe zasługi w budowaniu tej duchowości. Na przestrzeni dziejów od neandertalczyka, który wrzucał narzędzia do grobów aż po dzień dzisiejszy to religie też miały udział w budowaniu naszego człowieczeństwa. Chroniły moralność, wznosiły naszą kulturę duchową. Bez Biblii, Koranu, Bhaghawadgity nasze spojrzenie  na świat byłoby o wiele uboższe. Z czasem zaczęły przeradzać się w instytucje. Dana im została władza nad człowiekiem. I tu zaczęły się problemy… Ale z drugiej strony prymitywne masy ludzkie potrzebowały pewnej dozy “zamordyzmu” i silnej ręki. Zresztą i dzisiaj takich ludzi spotykamy, na których jeśli się czegoś nie wymusi, to nic się nie osiągnie.

Jednak wydaje mi się, że mamy obecnie do czynienia ze zmierzchem instytucjonalnych religii. Mamy dość religijnej władzy nad sobą, mierzi nas i wywołuje obrzydzenie. Reagujemy buntem, stajemy okoniem… W jakiś sposób zawsze to było obecne. Zawsze były niepokorne jednostki, które obdarzały plebana nieufnym spojrzeniem. Jednak obecne czasy cechuje pewna obojętność i znieczulica – choroby cywilizacyjne dzisiejszego człowieka:-) Tym bardziej więc reagujemy alergicznie na ograniczanie naszej wolności. Wolimy, aby nas zostawiono w spokoju. Instytucje religijne też mają to zrobić.

Ewoluujemy nie tylko biologicznie, ale również kulturowo i społecznie. To proces nieodwracalny…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

5 myśli na temat “Tej nocy jednak spadło bardzo wiele śniegu… 1 Mach 13, 22

 1. Zazdroszczę tego śniegu. U nas zostały tylko jakieś marne szczątki, które straszą bardziej tak naprawdę:)) 
Co do religii, miałam opinię, że moje pokolenie (mam tutaj na myśli grupę wiekową około 40 lat), nie jest już tak mocno związana z kościołem, jak pokolenie wcześniejsze, bo i faktycznie tych powodów mamy mniej. I trwałam jakiś czas w tej opinii. Tylko, że wcale też nie jestem do końca jej pewna i nie będę się przy niej upierać, bo zachodząc do kościoła w tą przysłowiową niedzielę, to ławki nie są wcale opustoszałe, a wręcz przeciwnie- nie ma gdzie usiąść. Grupy wiekowe są różne wiadomo, ale też i bardzo dużo młodzieży widzę. Nie wiem na ile jest wiary w tym, na ile pozoru (często…, bardzo często słyszę sama, że ktoś musi zacząć chodzić do kościoła, żeby za rok nie było problemów z komunią jego dziecka- albo podobne bardzo teksty), ale frekwencja mnie zaskakuje. 
A tak poza religią to wydaje mi się, że dosyć spory ruch jest też powrotu do natury? Może mi się wydaje, bo akurat przebywam w otoczeniu takim, a nie innym:))   Polubione przez 1 osoba

  1. Lepiej śniegu nie zazdrościć. Tylko ostrzegam:-) Zawsze wtedy przypomina mi się znane opowiadanie o wymarzonym domku w górach.

   

KLIK

   Pod względem religii Polska jest 
ciągle ewenementem. Ale to też się powoli zmienia. W internecie spotyka się bardzo skrajne wypowiedzi. Od totalnego uwielbienia po nienawiść…


   Polubienie

   1. Ahahahaha!!!:) Pierwszy raz miałam przyjemność tego słuchać:)) Trzeba uważać o czym się marzy, bo może się spełnić:)))) Dzięki za rozrywkę:)


    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s