Mąż rozumny jest lepszy niż krzepki, a światły muskularnego przewyższa… Prz 24, 5

Świat męski. Mogłem napisać „mężczyzn”, ale wybrałem „męski”. Chyba lepiej brzmi. I przy okazji oddaje trochę, jacy my, mężczyźni jesteśmy, albo …chcielibyśmy być;-) Dwa lata temu pisałem o  „facetach z Marsa” i „kryzysie męskości” – KLIK.  A dzisiaj bardziej o świecie, w którym poruszają się, mieszkają i żyją mężczyźni…

To świat z jednej strony trywialny i prosty, ale z drugiej bardzo skomplikowany… Można się śmiać, że facetowi potrzeba puszeczki piwa, paczki chipsów i wykupionego abonamentu na Ligę Mistrzów;-) Z drugiej strony oczekiwania są ogromne… Musi być romantyczny (dać bukiet kwiatów), ale i twardy (nie roztkliwiać się nad sobą)… Postępować uważnie i odpowiedzialnie, ale jednocześnie nie być małostkowy i szablonowy… Zwracać uwagę na bliskich, być pełen empatii ale nie kontrolować i nie wywierać nacisku… W sumie zadanie godne „boga” Marsa… (No może kobiety wolałyby przystojnego Thora w postaci Australijczyka – Chrisa Hemswortha;-)

Jednym słowem życie faceta to nie bajka… Dwa lata temu salmiaki@ napisała tak: Czasem się zastanawiam, czy Wy- mężczyźni nie macie ciężej w życiu z Waszą męskością, niż my z naszą kobiecością. 
U was pokutujący stale stereotyp ” bądź silny, walcz, zdobywaj, utrzymuj”- powoduje, że jesteście nim przytłoczeni (…) Kobieta ma wybór – może być gospodynią, perfekcyjną panią domu, blondynką albo księżniczką… a mężczyzna koniec końców jest panem domu i musi taką kobietę umieć kochać i o nią dbać :)


I dzisiaj mnie te słowa tym bardziej zastanowiły. Nie w sensie użalania się nad sobą… Ale raczej spojrzenia w głąb stereotypu mężczyzny, który ukształtowała nasza cywilizacja. „Wykuła” bóstwo, nie zwracając uwagi, że materiał jest bardzo …lichy. Czytam w necie zwierzenia kobiet na temat mężczyzn. Z jednej strony mnóstwo bardziej lub mniej uzasadnionych skarg. Z drugiej pojawia się też ciekawa odmiana …mitomanii. Kobiety piszą o swych nieustraszonych facetach, którzy spełniają niebotyczne wymagania (pewnie chodzi trochę o to, by pochwalić się przed inną kobietą, a jaka jest prawda, to już inna sprawa;-)

Zresztą… Napędzamy się też w pewien sposób sami… Tak oddaje to Milan Kundera w Księdze śmiechu i zapomnienia: Każdy mężczyzna ma dwa życiorysy erotyczne. Zwykle mówi się o tym pierwszym: rejestrze miłości i spotkań. Być może ciekawsza jest ta druga biografia: pasmo kobiet, których pragnęli, lecz im umykały, dręcząca historia niezrealizowanych możliwości. historię niezrealizowanych możliwości rozszerzyłbym poza sferę erotyczną… Dręczy nas facetów… Zupełnie niepotrzebnie…

Nie piszę żadnych wniosków, bo wszystkie zostałyby opacznie zrozumiane;-)

Pozdrawiam

Ceramik

 

 

9 myśli na temat “Mąż rozumny jest lepszy niż krzepki, a światły muskularnego przewyższa… Prz 24, 5

  1. A jeszcze dodatkowo, oprócz wymagań od innych osób, stawiania poprzeczek i poswiecen, to i mezczyzni sami też wiecej, albo i mniej oczekują od siebie i mają swoje własne wyobrażenie jak powinien wyglądać mężczyzna prawdziwy i jak winien się zachowywać;))

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s