Lepsze jest życie biednego pod dachem z tarcic niż wspaniałe uczty u obcych… Syr 29, 22

Przyznam się, że z ciekawością czytałem Wasze wczorajsze wypowiedzi. I korciło mnie, by na nie odpowiedzieć ale powstrzymałem się przed tym;-) Dałem Wam się wygadać na temat normalności. I przyznam się tak chyba było lepiej… Napisaliście bardzo ciekawie i każdy na swój własny sposób….

Bo chcemy żyć normalnie. I w tym wypadku słowo „chcemy” ma bardzo dużo emocji. I chyba od tego ładunku emocji bardzo dużo zależy. On w jakiś sposób „przesuwa się” na naszą normalność…  I ją w pewien sposób wyznacza… Ale co to właściwie znaczy? Dla określenia normalności posłużymy się pewnie różnymi określeniami. Może jako pierwsze pojawi się zdrowie. Żyć normalnie to cieszyć się zdrowiem. No tak, ale wielu nie może sobie na to pozwolić, bo np ma jakieś chroniczne choroby. Czy inwalidzi nie mogą żyć normalnie? Ależ mogą… Ich rozumienie normalności pewnie jest inne niż nasze. Może nawet nie mogliby żyć naszym życiem, bo są przyzwyczajeni do swojego (a my nie potrafimy sobie wyobrazić ich życia jako normalne;-)

Ktoś pewnie powie: żyć normalnie to żyć w pokoju, bez wojny… Dzisiaj zwłaszcza nabrało to nowego znaczenia. Są jednak ludzie, którzy od lat egzystują w wojnie, jak w Syrii czy Afganistanie. Może dzieci, które się tam urodziły nie znają nawet pokoju. W tym miejscu można zaryzykować twierdzenie, że wojna jest dla nich czymś normalnym;-) Czytamy książki, oglądamy filmy, w których ludzie żyją z wojną za pan brat. Przystosowali się jak do …normalności.

Czy zatem „normalność” ma jakieś znaczenie? Może to jedynie puste słowo, które ma za zadanie zwiększyć nasz komfort… Byśmy czuli się dobrze… Opatuleni tym słowem jak ciepłym kocem…

Jadę rowerem brzegiem jeziora i czuję się normalnie. Ludzie opalają się, leżą na trawie i delektują się normalnością swojej sytuacji. Maszynista prowadzi pociąg zawożąc ludzi do pracy jak w każdy normalny dzień. I tu dochodzimy do tego, co zauważyła wczoraj Hanja@, posługując się myślą van Gogha… Czy normalność, choćby najlepsza nam wystarcza? Czy czasem nie tęsknimy za jakimś „przyśpieszonym biciem serca”, który tak naprawdę daleko odbiega od normalności;-) Bo na tej utwardzonej i wygodnej drodze nie rosną kwiaty;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

18 myśli na temat “Lepsze jest życie biednego pod dachem z tarcic niż wspaniałe uczty u obcych… Syr 29, 22

 1. Tak niby spokój dla mnie jawi się jak coś co chciałabym mieć jako normalność, to jednak kiedy jest go za dużo szukam tych przyspieszonych bić serca.
  Tak to z nami jest. Nie rozumiemy normalności aż ją utracimy. Uściski.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dokładnie. Pragniemy zaszaleć, wyrwać się z utartych szlaków i wtedy możemy utracić naszą normalność… I znowu do niej tęsknimy… Kiedy zdajemy się ją osiągnąć, zaczyna być nudno i sytuacja się powtarza;-)
   Odwzajemniam uściski.

   Polubione przez 1 osoba

 2. No właśnie, tęsknimy …znów się posłużę cytatem, tym razem mojej ukochanej Marii Czubaszek : „Życie jest za piękne, aby żyć normalnie” 🙂 🙂 🙂 ….pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

 3. Moje skojarzenie – podczas badania lekarskiego słyszę: puls – normalny, temperatura – normalna, ciśnienie – w normie.
  Czyżby zatem wszelkie odchylenia od normy sygnalizowały możliwość choroby?
  Z drugiej strony – w mojej ulubionej książce – Czarodziejska Góra – bohater, członek bardzo normalnej niemieckiej rodziny, odwiedza sanatorium gruźlicze w Davos, zauważa nieco ekstrawaganckie zachowania pensjonariuszy, zauważa tajemniczą Rosjankę i… dostaje gorączki.
  W którymś momencie snuje rozważania, że uczucie jest stanem chorobowym, mało tego ludzkie życie jest stanem chorobowym.
  Nieco inaczej ujął to reżyser Krzysztof Zanussi – Życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie wiem, czy czytałeś „Odkrycie nieba” Mulischa… Jest tam mnóstwo nawiązań do „Czarodziejskiej Góry”:-) I podobne rozwlekłe filozoficzne zadumanie… A treść dotyczy Boga, który rozczarowany ludzkością postanawia zabrać jej …tablice z 10-oma przykazaniami. Tutaj też mnóstwo rzeczy się miesza. Normalność z nienormalnością, grzech z bohaterstwem, zwątpienie z wiarą… To trochę takie podsumowanie XX wieku. Ale więcej nie będę zdradzał, bo może się skusisz (albo może już czytałeś;-)

   Polubienie

   1. Dziękuję za wzmiankę o Harry Mulischu, dotąd o nim nie słyszałem. Zerknąłem na informacje o Odkryciu Nieba i wyznam, że nie zachęciły mnie do lektury. Niestety trudno mi wychylić nos poza prozę w starym stylu.
    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s