Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie… Iz 58, 9

Pamiętacie, co niedawno pisałem o -izmach. Był cały cykl na ten temat… Idealizm, realizm… I tam na końcu było podsumowanie, iż prawdopodobnie życie jest zbyt bogate i różnorodne, by opisywała go jedna teoria. Tak jest zapewne i z wszelkimi fundamentalizmami. Ale prawdziwym niebezpieczeństwem w tym przypadku jest to, że innym ludziom odmawia się przestrzeni na własne poglądy. Ale i tu przecież można popaść w skrajność…

Czy wypada być tolerancyjnym wobec nazizmu (np hitlerowskiego) albo imperializmu (rosyjskiego)? Przecież mówimy o dawaniu ludziom wolnej przestrzeni na poglądy… Problem w tym, że może być to zgubne dla nas… To jak z prawem do obrony koniecznej. W tym przypadku, broniąc swojego życia (albo naszych bliskich), mamy prawo nawet pozbawić kogoś życia. I z tego właśnie powodu nie powinno być również tolerancji wobec zła, bo przecież ono może obrócić się przeciwko nam…

Dzisiaj wielu wypomina milczenie papieża Franciszka wobec wojny w Ukrainie. To znaczy dokładnie jest trochę inaczej   – broni on co prawda pokrzywdzonych, ale nic nie mówi o oprawcach. Mam wrażenie, że wzoruje się on trochę postawą innego papieża – Piusa XII. Eugenio Pacelli (tak się naprawdę nazywał) był papieżem podczas II wojny światowej. W 1937 napisał encyklikę w języku niemieckim Mit brennender Sorge (Z palącą troską). Najciekawsze, że nie użył w niej takich słów jak nazizm, Hitler, Niemcy, ale wszyscy mądrzy ludzie wiedzieli o kogo i o co chodzi. Można powiedzieć, że rozebrał nazizm na …podzespoły, uzmysławiając jak wielkim jest on zagrożeniem. Często w teologii chrześcijańskiej powtarza się zdanie, że ludzie nie są do końca źli, ale stają się …zakładnikami zła. Oczywiście można się z tym nie zgadzać, ale przyznam się – jest to idea, która stara się wytłumaczyć relację miłosierdzia do sprawiedliwości. Skądinąd problem niełatwy;-)

W sumie czasami nawet nie trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Ludzie inteligentni i tak się domyślą. Oczywiście wielu będzie domagało się pokazania palcem i nic innego ich nie przekona.

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

6 myśli na temat “Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie… Iz 58, 9

 1. Masz rację, co do papieża. Wiele osób zarzuca mu zachowawczość.
  Ja sama z dystansem słucham, co mówi. Ale ludziom się wydaje zwłaszcza Włochom, że już sama papieska wielkość zakończy wojnę. Nie biorą pod uwagę, że Rosja jest prawosławna i papież dla nich nie jest autorytetem.
  I może dlatego brakuje im namacalnego potępienia.
  Obrona konieczna to dobre porównanie. Uściski.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Racja.
   Tolerancja nie obowiązuje w nieskończoność… Zresztą zawsze mamy prawo zasygnalizować, co myślimy…
   Co do Włochów… Ciekawe to, co piszesz… Z bliska wygląda to zupełnie inaczej, co myślimy o innych nacjach;-)
   Odwzajemniam uściski.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s