Bo każdy but pieszego żołnierza, każdy płaszcz zbroczony krwią… Iz 9, 4

Czy młodzi ludzie w Rosji idą za Aleksandrem Duginem i popierają ideę Radykalnego Podmiotu? Jest przecież nie do pogodzenia z zachodnim konsumpcjonizmem… Mało tego – wszystko, co zachodnie jest tu godne pogardy… Wczoraj wspomniałem o eksodusie z Rosji młodych wykształconych ludzi. Jest jednak na pewno pewna „elita”, jak ją nazywa Dugin, która zachowa się inaczej.

Tak pisze o nich Jakub Ignaczak w Teologiipolitycznej.pl – KLIK – Misją EZM (Eurazjatyckiego Związku Młodzieży, ros. Eвразийский Союз Молодежи) ma być wychowywanie młodych herosów gotowych poświęcić swoje życie dla idei Imperium Eurazjatyckiego – nietzscheańskich nadludzi i gumilowowskich jednostek pasjonarnych. Sami młodoeurazjaci z dumą podkreślają, że w odróżnieniu od nastawionych na robienie kariery działaczy innych młodzieżówek partyjnych czują się „politycznymi żołnierzami” gotowymi zginąć za sprawę. 

Zastanawiają mnie ci „polityczni żołnierze”… Czy ich działalność skończy się na gadaniu, czy pójdą dalej? Tak jak pisałem wczoraj – dla nich sankcje narzucone Rosji przez Zachód są jedynie potwierdzeniem ich przekonań. Sięgam do statystyk na stronie rosyjskiej Wikipedii – KLIK. W zeszłym roku odbył się już VII zjazd tego „stowarzyszenia”. Na pierwszym w 2005 roku było sześciuset delegatów, nie podano natomiast, ilu ich było na ostatnim…

Pewne rzeczy nie mieszczą się nam w głowach. To wcale  nie znaczy, że nie istnieją. Już nieraz na ten temat pisałem. Mentalności, cywilizacje, światy… Nie sposób wszystkich uczynić podobnymi do nas. Choćby to była nasza wola i dążenie… Czasami ludzie będą zachowywali się tym bardziej niedorzecznie. Jakby przeczuwali, że chcemy ich zmienić na naszą modłę.

To koniec moich „wschodnich” rozmyślań… Warto na Święta powędrować myślami w bardziej przychylne mi obszary;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

6 myśli na temat “Bo każdy but pieszego żołnierza, każdy płaszcz zbroczony krwią… Iz 9, 4

  1. W sumie nie tyle chodzi mi o ocenę, co dojście, skąd bierze się taka a nie inna postawa… Spróbować to określić. To chyba nawet bardziej interesujące;-) Po nitce do kłębka;-)

   Polubienie

 1. Im chyba podają jakąś szczepionkę specjalna przy narodzinach, nic nie wymyślę. No chyba że aż tak się, boją, są niedoinformowani ,już nie wiem.Pozdrawiam Cie Ceramiku.

  Polubione przez 1 osoba

  1. To wszystko razem… Wychowanie, edukacja, dorastanie w takiej a nie innej mentalności i manipulacja płynąca z mediów. Rosjanie, których znam nie wierzą, że to, co dowiadujemy się z „liberalnych”, „zachodnich” mediów jest prawdą. Mają „swoją”;-)
   Odwzajemniam miłe pozdrowienia.

   Polubienie

 2. Już kilka dni temu pisałam na blogu, że ich mentalność jest taka sama jak w latach wojny i po. Oczywiście II WS.
  To wszystko przeraża nas, którzy uważają się za cywilizacje zachodnią.
  Niestety te hordy ruskie są zakonserwowane czymś przed wiekami. I to działa. Straszne.
  Serdeczności Ceramiku. Póki możemy wracajmy w nasze cywilizowane obszary.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tak. Coś w tym jest. Nastąpiło pewne zatrzymanie. W sumie Rosja nigdy nie miała kontaktu z demokracją. Jest ciągle w epoce feudalizmu. „Stary” władca namaszcza swojego następcę. I nie zmienił tego nawet komunizm. Wszystkie wybory były albo …pozorne albo siłowe. I tyle w temacie;-) Odwzajemniam serdeczności.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s