Gdy z ziemskiej materii tworzy kruche naczynia i rzeźby… Mdr 15, 13

Sypie od rana śnieg. I choć jestem w Szwajcarii i nie tak wysoko jak w Szwarcwaldzie, w sumie to nic dziwnego… Jest drugi kwietnia i śnieg może padać… Materialny, zbudowany z małych śnieżynek… Jedna gwiazdka śnieżynki przylepia się do drugiej i buduje się pewna struktura…

Podobnie zresztą jest w materializmie. Jednym z najstarszych poglądów na rzeczywistość. Uważa on, że istnieje tylko to, co materialne. Nic więcej…. W sumie pogląd bardzo pociągający… Nie trzeba się za bardzo rozdrabniać. Materię widzimy, dotkniemy, możemy o nią nawet zdrowo huknąć czołem… Aż nam się pokażą gwiazdki… Wszystko inne jest jedynie wytworem naszego umysłu… Idee, emocje, oceny… Kształtują się w ludzkim umyśle i tam zostają… Możemy je przekazywać, ale dzieje się to zawsze (do tej pory) przez jakiś nośnik materialny. Więc materię możemy do tego wykorzystywać.

Materializm dawniej mocny był oparty na atomizmie. Atomy były wówczas uważane za najmniejszą (i niepodzielną) cząstkę materii. Wszystko zaczęło się zmieniać gdy fizyka klasyczna odkryła jeszcze mniejsze struktury, gdy pojawiły się protony i elektrony a póżniej znowu mniejsze – kwarki czy neutrina… I tu okazało się, że możemy iść jeszcze dalej a pomóc nam może w tym fizyka kwantowa… I dalej i dalej w tzw mikrokosmos… Pogląd na korpuskularno-falową strukturę materii otworzył nowe horyzonty (ale fizyka klasyczna musiała ustąpić miejsca kwantowej) I tu pojawia się mnóstwo pytań… Czy można w mikrokosmosie cofać się w nieskończoność i będziemy odkrywać ciągle coraz to mniejsze składniki materii (w zależności od dokładności sprzętu)? Czy materia jest wieczna a jej zdolność działania nieśmiertelna? Czy materia może zmienić się w energię (i odwrotnie)? I w tym momencie pojawia się już mnóstwo wątpliwości… Pierwsza i podstawowa – czy materia jest naprawdę taka, jaką sobie ją po ludzku wyobrażamy;-) Może to jedynie nasza wyobraźnia nadała jej taki a nie inny kształt, byśmy nie czuli się zagubieni… Więc, co pierwsze – idea czy materia (jajko czy kura;-)

W Polsce materializm mocno kojarzy się ze znienawidzonym komunizmem… Na Zachodzie Europy raczej wspiera go oświeceniowy racjonalizm. To pogląd, który do dzisiaj ma swoich zagorzałych wyznawców. Jest wygodny i na swój sposób prosty – istnieje wg niego tylko to, co możemy w ludzki sposób zweryfikować. Innymi …rzeczami nie warto zawracać sobie za bardzo głowy. Są subiektywne i istnieją tak naprawdę jedynie w głowach „nawiedzonych” jednostek;-)

Dlaczego nie jestem materialistą i dlaczego wg mnie materializm jest za ubogi, by tłumaczyć rzeczywistość? Częściowo już napisałem wczoraj… Materializm nie wyczerpuje wszystkiego, co ludzkie. Gdyby się na nim zatrzymać, zubożylibyśmy w jakiś sposób człowieka, zostałby zamknięty w granicach „opakowania”, z którego jest zrobiony;-) Po drugie istnieje pewien mit, że  materializm jest naukowym obrazem rzeczywistości. Na szczęścia nauka w tym obrębie też wszystkiego nie potwierdza. Nie ma przecież naukowego dowodzenia, że naprawdę istnieją tylko rzeczy materialne a poza tym, jak napisałem wyżej, sam termin „materia” nie jest ścisły, zmienia się ciągle wraz z odkryciami naukowymi. I jest trzeci powód – bardzo mój i osobisty:-) Wydaje mi się, że materializm powstał jedynie jako krytyka tego wszystkiego, co duchowe (ideowe czy transcendentne)… Ma więc w sobie jakieś negatywne i buntownicze korzenie. Ale to tylko moje prywatne dywagacje;-)

A na koniec teza pewnego Irlandczyka, Georgea Berkeleya, żyjącego w XVIII wieku… Nazywano go później immaterialistą (czyli przeciwnikiem materializmu):

Bezpośrednio dana jest nam tylko zawartość naszych własnych umysłów

A skąd wiemy, czy nasze pojęcie „materii” nie jest jednym z takich właśnie wymysłów;-)? A sam materializm już nie jawi się taki prosty i jednoznaczny…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

9 myśli na temat “Gdy z ziemskiej materii tworzy kruche naczynia i rzeźby… Mdr 15, 13

 1. Przyznam się, że trochę ten materializm dla mnie skomplikowany mimo że oparty na materii, którą można dotknąć a przynajmniej spróbować. Dla mnie chyba dobrym połączeniem a może życie w symbiozie byłby materializm z idealizmem. Taki materialno idealistyczne życie. Nawet nie świat. Bo w to życie nie byłoby dla wszystkich a tym samym i świat w dalszym ciągu byłby mieszanka izmow.
  Trochę tego i trochę tamtego ale zawsze izmu. 😊 Uściski podobno wiosenne.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Choć materializm i idealizm pod względem teoretycznym stoją ze sobą w kontrze, myślę, że masz rację… Przecież w ten sposób żyje większość ludzi na świecie;-) Są zanurzeni w materializmie, ale skrycie wyznają idealizm;-) Mówią, że istnieje tylko twarda realna rzeczywistość, ale czytają książki o duchach i aniołach….
   Tacy właśnie jesteśmy… Pomieszani;-)
   Oddaję uściski wiosenne (choć za oknem pada śnieg;-)

   Polubione przez 1 osoba

  1. Tak to bywa na tym blogu;-) Dziękuję za miłe słowa… I za odwagę przeczytania tych jałowych dywagacji;-) A tym bardziej za napisanie osobistych przemyśleń na ten temat… Odwzajemniam pozdrowienia.

   Polubienie

 2. Moje „filozofowanie” na własny rachunek moim małym rozumiem😀 …..skłaniam się ku temu, że rzeczywistość ma dwa byty – materialny i duchowy (idealizm) dualizm….jesteśmy pomieszani 😀….. W Warszawie piękna zima -skąd Cię pozdrawiam – śnieg, błękitne niebo i słońce, tylko gór mi brakuje😄…pozbędę sobie tutaj trochę (codziennie filozofując z trzylatkim 😄)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Też uważam, że jesteśmy pomieszani… I trudno stworzyć jakąś jedną uniwersalną zasadę… Wczoraj znajomi przysłali zdjęcia z Warszawy i widziałem, jaka tam zima;-) Życzę miłego filozofowania z trzylatkiem. Na pewno jest też na swój sposób intrygujące;-)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s