To, co krzywe, nie da się wyprostować, a czego nie ma, tego nie można liczyć… Koh 1, 15

Czy człowiek ma szansę żyć w świecie cyfrowym? Nie chodzi mi jedynie o towarzystwo cyfrowych urządzeń, współpracę z nimi, ale o całkowite zanurzenie w cyfrowym świecie naszej inteligencji. Czy nasza biologiczna inteligencja może wejść w bezpośredni kontakt z inteligencją cyfrową?

Fabuła książki SF Starość aksolotla Jacka Dukaja opowiada o końcu życia biologicznego. W wyniku wojny atomowej dochodzi do całkowitego zniszczenia życia biologicznego. Są jednak ludzie, którzy w tym czasie z różnych powodów (naukowych, rozrywkowych) korzystają ze specjalnych portali, które „przenoszą” ich inteligencję do komputerowych serwerów. Tylko oni przeżyli. To znaczy ich ciała nie przeżyły, jedynie umysły udało się uratować za pomocą tego zabiegu „ucieczki”.

Jak dalece musi zmienić się nasz umysł, aby wejść w kontakt ze światem cyfrowym? A może to świat cyfrowy musi się tak rozwinąć, aby dostosować się do naszego umysłu? Może to nasz ratunek przed wszechogarniającą zagładą natury? Uczeni obliczyli, że około 14 tys. lat temu, po ostatnim zlodowaceniu, zaczęło się globalne ocieplenie. To cykl naturalny, związany  z różnymi procesami. W ostatnim wieku, prawdopodobnie przez nasze ludzkie działania, nastąpiło jego gwałtowne przyśpieszenie. Może to ostatni dzwonek by „zadokować” nasze inteligentne życie w inny nośnik niż biologiczny…

Wszystko zostałoby w jakiś sposób przedefiniowane… Sztuka, kultura, filozofia, religia… Należałoby szukać zupełnie innych formuł. Life 3.0, życie 3.0… Według Maxa Tegmarka, autora książki o powyższym tytule po życiu biologicznym (Life 1.0), życiu definiowanym przez ludzka kulturę (Life 2.0) nastąpi tytułowe Life 3.0 – życie w oparciu o technologie jutra… Wówczas umysł, inteligencja nie muszą mieć jedynie …ludzkich konotacji. Sztuczna Inteligencja będzie zastępowała (rywalizowała) z „biologicznie” ludzką… I takie pojęcia jak uczucie, wolność, dusza a nawet osoba musiałyby nabrać innego znaczenia… Może też w jakiś sposób zakosztowalibyśmy w życiu wiecznym (albo przynajmniej bardzo długim;-) I zyskalibyśmy nowych nie-ludzkich ale inteligentnych towarzyszy w pielgrzymce przez życie…

I pomyśleć, że to Ada hrabina Lovelace w połowie XIX wieku napisała pierwszy komputerowy algorytm – KLIK. Tu ciekawostka: była ona córką wielkiego poety lorda Byrona;-) Podobno angielski romantyk wolał mieć syna i był z tego powodu bardzo nieszczęśliwy. (Zresztą bycie nieszczęśliwym to główny powód do życia romantycznych poetów;-)

Nie znał się… Córki sprawiają ojcom o wiele więcej radości;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

8 myśli na temat “To, co krzywe, nie da się wyprostować, a czego nie ma, tego nie można liczyć… Koh 1, 15

 1. Wyobraziłam sobie, jak umysł Pani Salmiakowej zostaje zaimportowany, a maszyna zaczyna mieć problem z algorytmami :-)))

  Inteligentny towarzysz podróży jest kuszącą propozycją, ale uzbrojony jednocześnie w inteligencję emocjonalną…choć nadal mam wątpliwości.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Prawda… Algorytmy nie oddadzą bogactwa Twojej osobowości;-)
   O tych wątpliwościach już napisano wiele książek… Koegzystencja człowiek – Sztuczna Inteligencja na pewno będzie źródłem wielu problemów… Tak jakbyśmy „:swoich” mieli za mało;-)

   Polubienie

 2. Hmm. Życie po życiu. Takie w przestrzeni cyfrowej. Nie ogarniam
  Tak daleko moja wyobraźnia nie sięga.
  Że córki są dla ojców dumą nie ulega wątpliwości. A dla romantyków każdy powód do tragedii był natchnieniem. Usciski

  Polubione przez 1 osoba

  1. Trudno to ogarnąć:-) Ale jeżeli okaże się, że nasze myśli to jedynie zbiór pewnych impulsów, to już niedaleka droga do tego, by je sztucznie odtworzyć…
   Prawda – córki są dumą ojców;-)
   Odwzajemniam uściski.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s