Bo lepszy sąsiad bliski niż brat daleki… Prz 27, 10

Wczoraj wieczorem mieliśmy okazję przeżyć cudowne międzyludzkie spotkanie… Od mieszkania naszych dzieci tematy poszybowały w różnych kierunkach… Wspominaliśmy nasze podróże, wymienialiśmy poglądy i w końcu wyrażaliśmy nasze obawy związane z przyszłością tego kraju. Bo rzeczywiście jest się o co martwić… M. i B. (rodzice chłopaka mojej córki) tu są bardzo zatroskani. M. (ojciec) pracuje w zarządzie małej firmy, która zajmuje się produkcją podzespołów do silników spalinowych samochodów. Do 2030 roku ta gałąź produkcyjna w Niemczech będzie stopniowo ograniczana. Już „zniknęło” kilkadziesiąt firm w regionie, następne są w kolejce… Mamy zielono-czerwono-żółty rząd, który wyraźnie nie ma koncepcji, co robić dalej… O ile w dużych miastach jest lepiej, są większe szanse restrukturyzacji, ludzie mogą się przekwalifikować, o tyle na naszej szwarcwaldzkiej prowincji jest niewesoło… Wszyscy nie mogą pracować w turystyce, zresztą ta branża też przechodzi kryzys… Więc coraz więcej młodych ucieka. Rodzinne firmy bankrutują albo nie mają następców… Jednym słowem niewesoło…

I tak upłynął nam cały wieczór. Okazało się, że Niemcy a zwłaszcza Szwarcwaldczycy też lubią sobie ponarzekać. I w tym też jesteśmy podobni;-)

Świat egzotyki czasami zaczyna się za oknem a czasami ci, których z nim tradycyjnie utożsamiamy, stają się nam wyjątkowo bliscy i zupełnie „nieegzotyczni”;-)

Pozdrawiam

Ceramik

5 myśli na temat “Bo lepszy sąsiad bliski niż brat daleki… Prz 27, 10

  1. Czyli spotkanie na moście przyjaźni wspólnych myśli. A ponarzekanie wspólne też łączy. Ta sytuacja przypomina mi sytuację w Polsce, gdzie o przetrwanie walczą niewielkie rodzinne firmy.
    Uściski

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s