A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali… Łk 2, 18

Zaczynamy załatwiać sprawy związane z naszą przyszłoroczną przeprowadzką do Szwajcarii. I dzisiaj spędziliśmy trochę czasu w urzędzie. Muszę przyznać, że poszło bardzo sprawnie. Wypełniliśmy wcześniej formularze ściągnięte z Internetu a ponieważ obowiązuje przy wejściu reguła 3 G (geimpft, genesen, getestet; zaszczepieni, ozdrowieńcy, przetestowani) – nie było sporo ludzi i załatwiliśmy naszą sprawę w 15 minut.

I miałem możliwość popatrzeć na zasłoniętych maskami szarych ludzi w urzędzie. Chyba nigdzie nie widać bardziej tego, że żyjemy w „drugoplanowym” świecie, jak właśnie w urzędach. Józef K. (z Procesu Franza Kafki) błądzi po nich i szuka pomocy przed osaczeniem urzędników. I gdy tak stałem pod urzędem przypomniała mi się postać chłopa z przypowieści więziennego kapelana, którego spotyka Józef K. Nie wiem, czy pamiętacie… Czekał przed urzędem na swoją kolej jak przed jakimś nieuchronnym przeznaczeniem. Coś w tym jest… Życie w „świecie drugoplanowym”, o którym wczoraj zacząłem pisać, jest może jeszcze mocniej naznaczone nieuchronnym przeznaczeniem. Być może ci, którzy żyją w „pierwszym planie” są związani bardziej z …wyznaczaniem przeznaczenia;-) I to oni je kształtują… Jak „odźwierny” z przypowieści więziennego kapelana Franza Kafki… Decydują o tym, kto ma wejść a kto pozostać… Kto pokaże odpowiednią ilość G;-) i w końcu zostanie wysłuchany…

Natknąłem się na ostatnie świąteczne rozważanie na odwiedzanym przeze mnie często ekumenicznym portalu. Tym razem młodziutka Jennifer Berger, pani proboszcz ewangelickiej parafii w Unterhausen-Honau, pisze o ludziach, którzy mało mówią. Zresztą tytuł Nicht viel Gerede (Nie za dużo gadania) – KLIK– już sam jest znaczący. Zastanawia się nad pasterzami, którzy odwiedzają Dzieciątko. W nawiązaniu do wczorajszego wpisu o „drugoplanowym świecie” też na pewno trzeba stwierdzić, że pasterze do takiego świata należą. Pani pastor twierdzi, że ludzie milczący mają swoją głębię i mądrość. A ja się zastanawiam nad tym, czy ta mądrość nie polega czasem na tym, że już się …zgodzili na swoją (drugoplanową) pozycję. Albo że mają już dość… Wiedzą, że nic od nich nie zależy… I dlatego milczą….

Pewnie w tej chwili obruszą się wszyscy, którzy twierdzą, że o swoje trzeba walczyć. Że należy być asertywnym. I że jeśli o siebie nie będziemy walczyć, to nikt o nas nie zawalczy… Prawda, prawda;-) Ale i tak po pewnym czasie nawet ci – aktywni przychodzą do pewnej ściany, której (głową) nie da rady rozbić. Kres… Koniec… Bum… W pewnym sensie wynika to z niedoskonałości tego świata. Z przyznania się, że nie mogę już więcej…

Agnostycyzm, który wyznacza tory mojego myślenia, podkreśla, że na niektóre pytania odpowiedzi nie znamy. To właściwie …stawianie siebie na drugim planie. Uznanie, że nasze zmysły, nasz rozum, nawet nasza logika, nie musi nam dać wszystkich odpowiedzi. Nie mamy całej mądrości kosmosu, aby móc rozstrzygnąć wszystkie spory (nie wiem, czy ona by wystarczyła;-)….

I przyznam się, że są chwile, kiedy mi to daje …wielką ulgę. I mogę skupić swoje życie na czymś bardziej praktycznym;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali… Łk 2, 18

 1. Jakos przeoczylam informcje, ze sie przeprowadzacie:) I to do Szwajcarii:) Jakis konkretny powod? jesli to nie tajemnica;)
  Ja sie kiedys przekonalam, ze niekiedy ludzie malo mowia, bo…maja malo do powiedzenie;) I ze lepiej, zeby ze swoja malomownoscia zostali;) Ale oczywiscie nie dotyczy to wszystkich:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Już pisałem. Moja żona dostała tam bardzo dobrą ofertę pracy. Sam prawdopodobnie zostanę jeszcze w Niemczech jakieś parę miesięcy (jeśli małżonka przetrwa okres próbny;-), załatwiając ostatnie formalności, będę tam dojeżdżał na weekendy. I wkrótce do niej dołączę…
   Co do milczenia… Na pewno są różne jego rodzaje;-) I jest ten, o którym piszesz;-) I jest ten, kiedy nie mamy jednoznacznej odpowiedzi – więc wypada milczeć;-)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s