Opuścili Pana, wzgardzili Świętym Izraela,odwrócili się wstecz… Iz 1, 4

Pozostając w klimacie wczorajszego „popadnięcia w niełaskę” i jak go pani Regina w swoim życiu odwzorowała, nasunęło mi się inne skojarzenie. Otóż ogólnoświatowy uniwersalny Xmas jest niesamowitym fenomenem. Nie ma takiego innego święta, które ma religijne pochodzenie a które zrobiło tak …komercyjną karierę. Wyobraźmy sobie np żydowską Chanukę (przypada w podobnym czasie) albo islamskie Id al-Adha czy hinduistyczne Diwali… Żadne inne święto religijne nie stało się tak komercyjnym i świeckim eventem jak chrześcijańskie Boże Narodzenie.

I w tym miejscu wszystkich chrześcijan bardzo podziwiam. Za luz i przymykanie oka, za dystans i nie stawianie sprawy na ostrzu noża… Nikt nie wysadza pociągów czy czerwonych ciężarówek z cocacolowym Mikołajem, nikt nie podcina gardeł niewiernych czy organizuje buntowniczych demonstracji. Jest spokojnie;-) Oczywiście gdzieniegdzie trwa jakaś …wojna plakatowa, ale mówię Wam kochani to nic wielkiego;-)

Może właśnie zaczęło się cichutko od zastosowania tekstów biblijnych w swoim życiu. Tak jak o tym wczoraj pisałem. I święte teksty nie są już tak jednoznaczne i jedyne w swoim rodzaju. Następuje proces komercjalizacji;-) Są dla każdego i w każdej porze dnia. Można na nich dokonywać niemalże makabrycznych interpretacji;-)

Czy czasem chrześcijanie nie są choć troszeczkę sobie winni, że ich Boże Narodzenie stało się takim ogólnoświatowym towarem;-) Nie żebym coś sugerował… To jedynie moje (bardzo jałowe) dywagacje;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

16 myśli na temat “Opuścili Pana, wzgardzili Świętym Izraela,odwrócili się wstecz… Iz 1, 4

  1. No właśnie… Nas pewnie to przynajmniej jeszcze trochę szokuje… A w mentalności amerykańskiej jest świadomość, że za wszystko trzeba płacić… Także za potrzeby duchowe. I dlatego ta komercjalizacja tam może szybciej postępuje;-)

   Polubione przez 1 osoba

   1. Jakby sie tak wnikliwie przypatrzyć to i my płacimy za potrzeby duchowe. Poczynając od datków na tacę ‚ za modlitwę’ i inne usługi kościelne’ a kończąc na wszystkich naukach medytacji czy innych kursów związanych bliżej czy dalej z rozwojem duchowym,)). Faktycznie nic nie ma darmo’ czy to usługa za usługę czy zaplata;)).

    Polubione przez 1 osoba

 1. A ja myślę, że ta komercjalizacja nastąpiła z zazdrości. Bo Boże Narodzenie samo w sobie bez religii nawet, chociaż ta jest najważniejsza jest piękne. Najpierw po cichutku weszła choinka, a jak choinka to i bombki i inne cudenka na nią.
  Nic tylko sprzedawać. A potem z symbolicznych prezentów zrobił się szał świąteczny. Bo i niewierzący chcieli choinkę i prezenty. I tak oto pojawił się wielki krasnal z coca colą i miliony innych reklam. A ludzie nie protestują, bo to lubią. A i kościół katolicki oprawia to Święto Narodzenia jak może. Pasterka, kolędy, wieczerza rodzinna i w niektórych krajach jeszcze śnieg.
  Pięknie. A więc nie dajmy się komercji zwariować w wielkim wymiarze, ale trochę czemu nie.
  Miłego weekendu przedświątecznego. Uściski

  Polubione przez 1 osoba

  1. „Bo Boże Narodzenie samo w sobie bez religii nawet, chociaż ta jest najważniejsza jest piękne”
   Jest piękne… Bo pewnie weszło w nasz rytm roku;-) I nie wyobrażamy sobie zakończenia tegoż roku bez Bożego Narodzenia;-)
   Ale ciekawe rzeczy o nas można zaobserwować patrząc na tom wszystko;-)
   Odwzajemniam uściski.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Nie powiedziałabym , że inne religie-wyznawcy, „przywłaszczyli” sobie chrześcijańskie święto pt. Boże Narodzenie . Przecież nim Chrystus się pojawił, Słowianie obchodzili w tym samym czasie Szczodre Gody. Świętowano dzień przesilenia zimowego jako zwycięstwa światła nad ciemnością. Zwycięstwo światła nad ciemnością (narodziny Słońca !) symbolizuje czas, w którym zaczyna przybywać dnia, a nocy ubywać – tym samym dając ludziom nadzieję, oraz radość. Szczodre Gody obchodzono na wsiach aż do XIX wieku. Co ciekawe, istnieją formalne, zarejestrowane związki wyznaniowe Rodzimowierców, którzy w dalszym ciągu świętują przesilenie zimowe. Jest to dla nich kontynuacja tradycji, a jednocześnie odrzucenie konsumpcyjnego święta Bożego Narodzenia oraz Bożego Narodzenia Chrześcijan….. Ponadto Chrystus nie narodził się 25 grudnia 🙂 ….Boże Narodzenie jest dla wszystkich , ma tyle symboli że każdy znajdzie coś dla siebie , ono „ewoluuje” – a jakie czasy takie świętowanie 🙂 …. pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Raczej nie pisałem o żadnym „przywłaszczeniu”;-) Chyba źle mnie zrozumiałaś…Podałem jedynie, że to jedyne święto o podłożu religijnym, które zrobiło tak uniwersalną i komercyjną karierę;-)
   A 25 grudnia chrześcijanie obchodzą dopiero (albo już;-) od przełomu III i IV wieku. Wtedy na polskich ziemiach nie było jeszcze Słowian. Tego dnia pogańscy Rzymianie obchodzili święto solarne Ajona (noc przesunięcia Słońca). A zwolennicy kultu Mitry urodziny swego bóstwa. Chrześcijanie, chcąc osłabić te dwa kulty, przejęli datę jako rocznicę urodzin Jezusa (który faktycznie urodził się w żydowskim miesiącu Tiszri albo Nissan, wiec w naszych miesiącach marzec/kwiecień lub wrzesień/pażdziernik) To datacje na podstawie Ewangelii Łukasza i wspomnianej tam służby kapłanów z oddziału Abijasza.
   A to że Święta są dla wszystkich i ewoluują to przecież bezdyskusyjne:-)
   Odwzajemniam miłe pozdrowienia.
   PS. Słowianie pojawili się na ziemiach polskich gdzieś około V/VI w. naszej ery a więc ponad pól tysiąca lat po urodzeniu Chrystusa.

   Polubienie

 3. No tak …. ,miało być , że obchody ku czci Słońca były znane na wiele wiele lat przed przybyciem Chrześcijaństwa na ziemie polskie…”Przywłaszczenie” chrześcijańskiego święta jest w cudzysłowie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ciekawie o świętach religijnych (także ich przejmowaniu przez następne cywilizacje) pisze Mircea Eliade, rumuński religioznawca, w „Historii wierzeń i idei religijnych”. To był element walki i przetrwania;-) Pewnie Rzymianie swoje święta zapożyczyli od podbitych Etrusków a tamci znowu od Minojczyków. I tak od tysiącleci;-)

   Polubione przez 1 osoba

 4. A mnie to nie przeszkadza ,niech ludzie świętują bez względu na wiarę, mam moje Boże Narodzenie ,Wigilie wyniesione z domu, uwielbiam pasterkę, kolęd już słucham z końcem adwentu , podczas Wigilii bardzo dużo śpiewamy, pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Dokładnie… Każdy ma Boże Narodzenie dla siebie;-) Ono zmienia się wraz z nami… Było takie a nie inne w dzieciństwie, potem stawaliśmy się bardziej świadomi i …doprowadziło nas do punktu dzisiejszego;-)
   Cieszę się, że u Was tak śpiewająco na Święta;-) Niech ta radość przegoni wszystkie nasze smutki;-) Pozdrawiam gorąco.

   Polubienie

  1. No właśnie… To specyficzne Święta;-) Chyba każdy człowiek ma na nie swoją własną receptę… A skoro jak twierdzi Harari – indywidualistyczny konsumpcjonizm to dzisiaj najpowszechniejsza religia człowieka – świetnie się Xmas do tego wpisuje;-)
   Już się nieraz zastanawiałem nad cytowaniem Biblii na moim blogu. Był czas, że chciałem z tego zrezygnować… Najciekawsze, że w Biblii można znaleźć wypowiedzi właściwie na każdy temat… I tak dalej pozostało… Być może następny blog będzie bez tych cytatów, kto wie;-)

   Polubienie

   1. trzymaj się tego! to dodaje głębi =)

    kurde. przeczytałem 2 książki harariego, ale mam tak złą pamięć, że nie wiele pamiętam. a TY widze cytujesz z głowy.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Oj nie;-) Pamiętam tylko jakieś hasła… Ten konsumpcjonizm mocno mi utkwił, bo to jedna z bardzo nielicznych rzeczy, z którymi się z Hararim zgadzam;-)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s