Powstań! Świeć, bo przyszło twe światło… Iz 60, 1

Kto zagląda dłużej na ten blog wie, że od paru lat w grudniu sięgam do ekumenicznego, protestancko-katolickiego portalu advent-online.de. Znajdują się tam ciekawe osobiste rozważania ludzi związanych pracą z czterema badeńskimi diecezjami. Przytaczam ich myśli, czasami trochę dyskutuję, zastanawiam się i oczywiście czekam na Wasze komentarze;-) W tym roku mają się pojawiać trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i w niedziele. Dzisiaj na otwarcie przytaczam słowa Christiana Mario Hessa, opiekuna duszpasterskiego Kliniki Uniwersyteckiej w Heidelbergu –  Wie stellt ihr euch Gott vor? (Jak wyobrażacie sobie Boga?) – KLIK.

Autor sięga do biblijnej Księgi Izajasza i przytacza jego słowa o świetle i mroku. Zamieściłem je w tytutule tego wpisu. To dosyć znane odwołanie. Pochodzi z czasów powrotu ludu Izraela z niewoli babilońskiej  (538 r. p. Chr.) Przypomina sobie rówbnież słowa pewnej dziewczynki, która przyjechała do Niemiec, straumatyzowana po przeżyciach wojennych i na pytanie Jak wyobrażacie sobie Boga? odpowiedziała: Kiedy jest ciemno, gdy jest naprawdę bardzo, bardzo ciemno, to wciąż jest we mnie światło. 

Przejmujące… I napawające nadzieją;-) Pracownik szpitala w Heidelbergu mówi dalej, że powyższe światło niesie z sobą porządek dla dotkniętego chaosem świata. I nieraz, gdy podchodzi do pacjentów, stara się ich tak wspierać, by w ciemnościach tego świata, mogli dostrzec dostęp do światła.

Bóg – światło, zło – ciemność… To pewne nasze ludzkie wyobrażenia. Jeszcze niedawno pisałem o Rilke, który wręcz odwrotnie mówił o Bogu jako o ciemności – Mein Gott ist dunkel und wie ein Gewebe/ von hundert Wurzeln, welche schweigsam trinken (Mój Bóg jest ciemny, jak sieć stu korzeni, które piją w ciszy) – pisał w „Księdze Mnicha”) Może dla wielu będzie to bluźnierstwo, ale Rilke wyraźnie pisze, iż to JEGO obraz Boga.

Światło wydaje się przyjazne, ale może i są tacy, którzy wolą ciemność;-) W tym przypadku doskonale widać, jak nasze wyobrażenia mogą być indywidualne, czasami przeciwstawne i (w końcu) …iluzoryczne. Może Bóg śmieje się z ludzkich dogmatów i woli, byśmy go odkrywali po swojemu. Byśmy szukali swojego własnego, oryginalnego, autentycznego obrazu. I znowu sięgnę do wpisu o poszukiwaniu duchowości – KLIK – może tam, gdzieś za którąś z „komnat” go znajdziemy. A może nasze życie będzie całe jednym wielkim jego poszukiwaniem…

W świetle czy w ciemności;-)

Pozdrawiam

Ceramik

10 myśli na temat “Powstań! Świeć, bo przyszło twe światło… Iz 60, 1

 1. Ja w sumie lubię ciemność. Jednak tylko w czasie dla niej przeznaczonej. W nocy. Inaczej nie wypoczywam.
  Kiedyś wizerunkiem Boga była dla mnie dobroć i nieuchwytność. Nie mylić z niedostępnością. Ale dorosłam i zawładnął mną sceptycyzm i wizerunki narzucone przez filmy i książki.
  I teraz ma oblicze a właściwie postać Boga z Lucyfera. Ludzkiego, który postanowił iść na emeryturę.
  I myślę, że poszedł i dlatego nie czujemy jego obecności i świat zwariował.
  Szczęśliwi, którzy wierzą… bez wątpliwości. Ale czy jeszcze tacy są? Rozważania adwentowe.😊
  Uściski Ceramiku.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Podejrzewam, że nie ma i nigdy nie było ludzi, którzy wierzą bez wątpliwości. Nawet święci o tym wspominają, jak Teresa z Avili czy Jan od Krzyża. Wątpliwości są wpisane w nasze życie…Inaczej byłby to jakiś idylliczny świat bez skazy…
   Ciekawie, że Twój Bóg ma ludzką twarz (z „Lucyfera”) A ja właśnie go totalnie …odczłowieczam;-);-);-)
   Odwzajemniam uściski.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Kolor czarny? Może być… Przecież nie ma doskonałej czerni (przynajmniej w naszym świecie;-)
   A tematy? Biorą się chyba z czytania książek… A ja ciągle coś czytam;-)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s