Postaw sobie kamienie milowe, ustawiaj drogowskazy, zwróć uwagę na gościniec… Jr 31, 21

Zwiedziłem dzisiaj jeszcze krótko świat pogranicza. Pojechaliśmy na niedzielę do Zürichu, odwiedzić córkę. „Omikron” nadchodzi więc wypadało się pospieszyć, bo politycy mogą świat pogranicza zamknąć;-) Oczywiście dla naszego dobra;-) Zresztą ciekawe, oimikron to piętnasta litera alfabetu greckiego. Jakichś kilkanaście wersji, mutacji wirusa mi uciekło… Może nie zauważyłem… Świat pogranicza jeszcze jesienny w odróżnieniu do białego Szwarcwaldu. Szarości zalały nasze oczy, rozmazały wycieraczki szyby auta, napadły mgłą, by wyostrzyć zmysły.

Pogranicze w różnych kategoriach ma wpływ na nasze indywidualne światy. Rozczapierza swe palce i nas pochłania. Już nie jesteśmy tacy pewni swoich wyroków. Już napadają nas wątpliwości, zalewają półprawdy, ćwierćprawdy, prawdy w wersji 1/8… Chyba nawet matematyka sobie z tym nie poradzi;-) Trzeba ją odsunąć od siebie, bo domaga się działań, których skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć…

Przypatruję się Szwajcarom. Dzisiaj mieli kolejny Abstimmung Sundig (wyborczą niedzielę). Było referendum między innymi w sprawie „pakietu Covidowego” i podwyżek dla ludzi pracujących przy opiece nad staruszkami. Może to jest sposób na pewne rozładowanie politycznego i światopoglądowego napięcia? Szwajcarzy biorą udział w swych referendach nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Tak wygląda ich „bezpośrednia” demokracja. Często o tym rozmawiają przy prywatnych spotkaniach. Są słynni z tego, że „wir machen nicht mit”… Nie robią tego, co robią wszyscy… Chcą po swojemu… Czasami na przekór;-) Może za rok będę tu już mieszkał na stałe i trzeba będzie się do tego przyzwyczaić;-)

Wracamy wieczorem do Szwarcwaldu. I znowu coraz bielej. Śnieg leży już drugi tydzień i zadomowił się w pewien sposób:-) Oczy znowu przyzwyczajają się do bieli… Jeden ze światów pogranicza za nami.

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “Postaw sobie kamienie milowe, ustawiaj drogowskazy, zwróć uwagę na gościniec… Jr 31, 21

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s