Zburzone jest miasto chaosu, dom każdy zamknięty od wejścia… Iz 24, 10

Dlaczego mamy potrzebę duchowości (dlaczego niektórzy mają potrzebę duchowości;-)? Jako agnostyk mogę jedynie powiedzieć – nie wiem. A więc to, co znajduje się pod spodem, to jedynie moje mroczne przypuszczenia…

Pierwsza odpowiedź, jaka się jawi – zostało nam to podarowane przez coś (kogoś), co nas totalnie przerasta. Może być to jakaś „pozostałość” po czymś (kimś), kto dał nam początek. Oczywiście nie wykorzystujemy tego odpowiednio, dlatego rzeczywistość, którą tworzymy jest tak niedoskonała. Mamy jednak tęsknotę, głód za tą doskonałością…

Druga możliwość – czysty przypadek. Już niedawno wspomniałem, że „wyznawcy” tej przypadkowości i bezcelowości są dla mnie najbardziej wierzącymi ludźmi pod słońcem;-) Przekonanie, że wszystko wzięło się z przypadku(ów), w tym np nasz ludzki mózg z 83 miliardami neuronów, jest naprawdę czymś, co podziwiam. Nie wspominam w ogóle o potrzebie duchowości, o której dzisiaj mówią też ateiści (jak wspomniany niedawno Comte-Sponville). Tu np są tacy, którzy twierdzą, że nasza świadomość i wiążącą się z nią duchowość są niepotrzebną mutacją i może ona doprowadzić do naszego końca (a nawet końca całej planety). Jest jak wirus, który nas coraz bardziej przesuwa w stronę chaosu. Ale są też i optymiści, jak Yuval Noah Harari, którzy utrzymują, że ten przypadek inicjujący wszystko, prowadzi nas do pokracznego „Homo deusa”, człowieka doskonałego, który nawet będzie miał możliwość …wiecznego życia (najpierw bardzo długiego). Ciekawe… Postawa krytykująca religie i nasze „boskie” pochodzenie, zaowocowała taką pseudo religijną ideologizacją;-)

Może macie jeszcze jakieś inne pomysły – skąd wzięła się w nas potrzeba duchowości? Moje się już wyczerpały;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

7 myśli na temat “Zburzone jest miasto chaosu, dom każdy zamknięty od wejścia… Iz 24, 10

 1. Myślę, że ta potrzeba duchowości wynika że świadomości naszej niedoskonałości. Chcemy się zwyczajnie dowartościować i szukamy sposobu.
  Duchowość przecież objawia się na różne sposoby. Jednak zawsze są one wyrazem czegoś, co pomaga nam w egzystencji jak to górnolotnie się mówi” na tym łez padole”.😄 Czasem to artyzm, czasem religia a czasem zwyczajna dobroć.
  Tak to widzę ją.
  Uściski weekendowe Ceramiku.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tak. Racja…. Problem jednak w tym, jak …dojrzeliśmy do tego, że duchowość nam w ten sposób pomaga. Czy stało się to samorzutnie, czy „ktoś” nas tak ukształtował i wszystkim pokierował;-)
   Ale to pytania poza moim zasięgiem;-)
   Odwzajemniam uściski.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Może poprzez ewolucje, dając wiare teorii Darwina?;))). Wszak ewolucja to zmiana, postęp, przynajmniej teoretycznie, na lepsze te zmiany. Od małpy do człowieka rozumnego. Nie wykluczam tutaj wiec też i przy okazji rozwoju duchowości;)). A trzeba przyznać, że na przestrzeni wieków, daleko nam do przodków i to zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Może więc z pojawieniem się rozumu, świadomości, pojawiła się jednocześnie, albo w konsekwencji , duchowość;))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Też wydaje mi się, że ewolucja miała tu swój udział… Pytanie jednak, dlaczego szła w kierunku człowieka duchowego. To bardzo „nieużyteczne”, kapryśne zwierze;-) Czy kierował tym wszystkim przypadek, czy gdzieś w tle, w cieniu, działała inna siła ze swoim zamysłem i celowością;-)

   Polubione przez 1 osoba

 3. Tak sobie myślę 🙂 …że potrzeba duchowości w człowieku bierze się też
  z wrażliwości na to co dzieje się w naszych myślach, przeżyciach, (przede wszystkim dobra i piękna), . z potrzeby wiary, w jakiś inny rodzaj rzeczywistości ( o wyższej jakości) oraz … wiary we własne możliwości intelektualne 🙂 🙂 …. pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Prawda. Mamy wrażliwość. Ogromną. Która na pewno się z duchowością łączy…
   Gdzie jednak tkwi tego wszystkiego źródło i po co to wszystko się w nas zrodziło;-)
   Odwzajemniam pozdrowienia.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s