Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu…. Łk 2, 19

Rozważać w sercu. To jedno z moich ulubionych wyrażeń z Ewangelii. Najciekawsze, że występuje kilkakrotnie w pierwszych dwu rozdziałach Ewangelii Łukasza i dotyczy jednej osoby – matki Jezusa, Maryi.

Pamiętam kiedyś nawet sprawdzałem jak to brzmi w oryginale greckim. Synterein en te kardia, przechowywać, rozważać w sercu… Synterein właściwie oznacza „strzec, pilnować, przechowywać, zachowywać, chronić, bronić”. Jakżeż można „przechowywać w sercu”? Czy jest to jakiś magazyn? Ale następne znaczenia już więcej wyjaśniają. Strzec. Pilnować. Więc chodzi o to, że podobnie jak wczoraj można coś mieć „głęboko w sercu” (tak jak śpiewała Kora;-)

Chodzi więc o jakieś niezwykle głębokie zakotwiczenie, może nawet zanurzenie. Uczestniczy w tym cała pełnia naszej osobowości. Jest to o wiele więcej niż umysł, który potrafi jedynie deliberować i wysnuwać wnioski. Gdy zobaczymy adresata tego „rozważania”, a był nim syn – Jezus, staje się to bardziej jasne. Chodzi więc o więź matka – dziecko. Tu chyba każda z Was matek najlepiej się wypowie. Jak głęboko, fizycznie i duchowo, przeżywa tę więź…

„Rozważać w sercu” trochę mnie onieśmiela. Bo może brzmieć …banalnie i w nazbyt uduchowiony sposób;-) Z drugiej strony trudno to wyrażenie zastąpić. Wydaje się bardzo uroczyste i jedyne w swoim rodzaju. Tak jakby całe życie było świętowaniem;-) No cóż… W sumie Maryja miała powód do świętowania. Jej syn był szczególny (i muszą to przyznać nawet ateiści;-)

I tak dzisiaj to „rozważanie w sercu” za mną podążą… Może bardziej niż zwykle przypominam sobie moje córki. Jedna gdzieś tam w Anglii, druga w niedalekim Zürichu… Nie wiem na ile ojciec może „rozważać w sercu” 😉 Ale chyba mu wolno… Zwłaszcza gdy tęskni;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu…. Łk 2, 19

 1. Rozważać w sercu nie dotyczy tylko matek. Jak najbardziej może dotyczyć tęsknoty ojcowskiej.
  A o więzi matka dziecko chyba już napisano tyle, że wystarczy powiedzieć:
  te więzi, ze strony matki są na zawsze.
  Ze strony dziecka bywa różnie.
  Uściski Ceramiku.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Rozważanie w sercu wydaje mi się dosyć mocno powiązane czasami z sumieniem;)). I na pewno nie mają na takie rozważania patentu tylko matki;)). Zaryzykowałabym nawet, że najwięcej rozważają w sercu dzieci;)). Z czasem to rozważanie zastępuje zimna logika;)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s