I w sercu słowa ust Jego chowam… Hi 23, 12

Chować coś głęboko w sercu… To mnie zastanowiło. Co to za dziwny świat związany z „głębokością” naszego serca? Co podkreśla? Pewnie intuicyjne od razu powiemy – rzeczy tajemne, skrywane przez nas, takie, o których nie chcemy za bardzo mówić.. A może jeszcze coś więcej;-)

Może słysząc bicie serca, chcemy tam jakoś intuicyjnie dotrzeć. Wbić się pomiędzy kolejne skurcze. I tam zagrzebać wszystko to, co nas dręczy i nie pozwala spać. Tam znajduje się to tajemne miejsce, które nawet miejscem nie jest. Jest naszym organem. Kawałkiem mięśnia, który da rady zamknąć w sobie tajemnicę. Podobno starożytni Egipcjanie wierzyli, że po śmierci człowieka Thot ważył serce i porównywał je do ciężaru piórka Maat. I gdyby zawierało za dużo tajemnic, pewnie by to piórko przeważyło…

Myślę, że tak naprawdę nie chcielibyśmy dostać się do cudzego serca i jego tajemnic. Poraziły by nas jak gromy. A tak serce swoim skurczem te tajemnice zamyka. I odchodzą wraz z człowiekiem. Zamknięte na zawsze ostatnim uderzeniem. 

Czasami jednak chcemy, by jakaś z tych tajemnic nasze serce opuściła. Darujemy komuś coś, co głęboko leży w naszym sercu. W ramach zaufania, miłości… To dar specjalny. Nie do powtórzenia. I jakże rani nas, gdy ktoś ten dar zaprzepaści. Powstaje rana nie do zagojenia. Na sercu (właśnie).

Pamiętacie, jak Kora śpiewała Głęboko w sercu – KLIK. Mówią, że serce mam dzikie… No właśnie… Ludzie czasami chcą do naszego serca się …włamać. I wyrwać stamtąd te tajemnice. A potem udają, że je poznali… I mówią bzdury na nasz temat.

To chyba najbardziej nierealny świat. Ten, który ludzie chowają głęboko w sercu. A może i najbardziej prawdziwy… Bo mówi o nas najprawdziwiej, tak jak to chowamy głęboko w sercu. Ale wówczas tajemnica by prysła, wydobyto by ją na wierzch… I w tym okamgnieniu ten świat by prysnął. I przestał istnieć.

A tak kolejne uderzenie serca zamyka w sobie kolejną tajemnicę…

Pozdrawiam

Ceramik 

 

 

4 myśli na temat “I w sercu słowa ust Jego chowam… Hi 23, 12

 1. A jednak serce powiązane jest z sumieniem. Chociaż co to jest to sumienie? Nie ma takiego organu. Czyli ” mieć coś na sumieniu”, to często właśnie ta najskrytsza tajemnica. Ukryta w sercu na dnie. Czasem na zawsze.
  Bywają i piękne tajemnice, tylko dla nas i dlatego, że nie chcemy się nimi dzielić ukrywamy je w sercu.
  Mamy weekend więc weekendowe serdeczności.
  Na dnie, żeby nie wydostała się na zewnątrz. Chyba, że właśnie te wyrzuty sumienia wypchną tę tajemnicę skrywaną w sercu.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Na pewno jest… Tak właśnie było u starożytnych Egipcjan. U Żydów czasami taką formę pełniły o dziwo …nerki. Ale myślę, że w kulturze ludzkiej, taką formę pełni właśnie serce. I w poezji „miej serce i patrzaj w serce”;-) Od razu nam to przypomina…
   Odwzajemniam weekendowe serdeczności.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s