Nie będziesz niesprawiedliwie gnębił najemnika ubogiego i nędznego, czy to będzie brat twój, czy obcy… Pwt 24, 14

Moja młodsza córka jest w przededniu sesji. W najbliższą sobotę ma pierwszy egzamin. Szwajcaria rządzi się swoimi prawami i u nich tak się przyjęło, że zaraz po wakacjach zaczyna się …sesja egzaminacyjna. I właściwie zaraz po niej nowy semestr;-) Trochę na odwrót… Jak przypominam sobie z własnych czasów studenckich próbowałem jak najszybciej (zwykle na początku czerwca w terminie „zerowym” ) wszystko zaliczyć, by mieć później spokój aż do października;-)

A jak jest z naszym światem religijnym? Takie zadałem sobie pytanie przy analizie różnych światów, w których żyjemy. I wydaje mi się, że tu też mamy do czynienia z pewną indywidualizacją. Jeśli weźmiemy pod uwagę pewną ortodoksję, czyli podporządkowanie się religijnym dogmatom, to ludzie coraz częściej wybiorą tzw …ortopraksję, czyli tak naprawdę to, co im w życiu pasuje. Okazuje się np, że coraz mniej katolików wierzy w zmartwychwstanie albo podporządkowuje się wszystkim wymogom moralnym swojej religijnej wspólnoty. Zresztą podobną (a może nawet większą) tendencję obserwuję się w protestantyźmie czy nawet prawosławiu. Jeśli chodzi o radykalizację postaw to tego typu proces zaostrza się przede wszystkim w islamie.

Upraszczając, można powiedzieć, że tak naprawdę każdy wierzy po swojemu. I dotyczy to nawet ateistów, jak kiedyś wspomniałem o ciekawym zjawisku, które ma miejsce w Czechach – KLIK. W najbardziej laickim kraju Europy ponad połowa mieszkańców darzy zaufaniem horoskopy, amulety i astrologię. Może i nasz świat wiary nie znosi pustki i trzeba go czymś zapełnić;-)

Zacząłem od Szwajcarii i jej własnych regułach… Więc wypada i na niej skończyć… Przeczytałem, że pytano we wspólnotach katolickich o dopuszczenie do aktywnego udziału w życiu parafii obcokrajowców. O dziwo w dwu kantonach – Glarus i Schwyz – wierni się temu sprzeciwili – KLIK. W Szwajcarii odsetek obcokrajowców jest bardzo wysoki – ponad 25%. Nie należy ona do Uni i bardzo dużo zależy od społecznych nastrojów (dlatego organizuje się liczne referenda). Jest to więc bardzo ciekawy obszar jeśli chodzi o badania społeczne…

A ciekawe czy u nas …wypaliłyby podobne referenda;-) I jaki obraz religijnego świata by się wówczas pojawił;-)

Pozdrawiam

Ceramik

 

Reklama

8 myśli na temat “Nie będziesz niesprawiedliwie gnębił najemnika ubogiego i nędznego, czy to będzie brat twój, czy obcy… Pwt 24, 14

   1. Mhmm… I tak i nie… Może się na przykład okazać, że wcale 96% Polaków nie czuje się przywiązanych do Kościoła Katolickiego (tak jak w spisie z 2011 r.) Ale szerzej piszę o tym dzisiaj;-)

    Polubienie

 1. I mnie ciekawi wynik spisu w tematach przeróżnych. Chociaż tak nie do końca wierzę w jego prawdziwość znając rodaków.
  Na wszelki wypadek napiszą półprawdy.
  A w coś człowiek musi wierzyć. Stąd te horoskopy i inne.
  A jacy przesądni są Włosi . Religia im nie wystarcza
  Sesja z marszu wakacyjnego. Powodzenia. Serdeczności.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Oczywiście, że odpowiedzi będą pełne emocji… Zwłaszcza jak zadzwoni niemiły rachmistrz i Polaka …wkurzy;-);-);-)
   No właśnie: „sesja z marszu wakacyjnego” – dobra nazwa;-) Tylko że czasami niektórzy obawie o jej zdanie …rezygnują z wakacji;-)
   Odwzajemniam serdeczności.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s