Nie bądź pochopny w słowach… Koh 5, 1

Pan wejdzie do sklepu. Mogą tam być dwie osoby. Z tyłu kolejki przed mięsnym jeden z brzuchem zagaduje do drugiego (też z brzuchem). Ale ja z żoną. Wejdziemy oboje. Odpowiada drugi. Kolejka się skróci. Nie daje za wygranego pierwszy. I tak wejdzie Pan po tym samym czasie. Nic to nie zmieni. Ripostuje drugi…

Obserwuję z ławeczki ogonek kolejki przed sklepem z napisem  „Mięso. Wędliny”. Tak jakbym odbył podróż wehikułem czasu. Trzydzieści, czterdzieści lat temu wyglądało to podobnie. Jedyna różnica – kupujący wchodząc do sklepu ubierają dziwne maseczki…

Drugi klepie się po brzuchu i próbuje udobruchać pierwszego. Wie Pan, że ja mam brzuch „dolnośląski” a kobiety „górnośląski”. Żona drugiego zarumienia się od szyi po uszy. Ma rzucający się w oczy obfity biust. Rechoczą pierwszy i drugi. Sceny bardzo plebejskie w wymowie i znaczeniu.

Człowiek doskonali swoją mowę od wieków. Wykształcił miliony słów. Jedne wychodzą z użycia, inne  do niego wchodzą. „Przeciętny Polak czynnie zna, czyli używa w wypowiedziach, nie więcej niż kilkanaście tysięcy słów, natomiast rozumie, ale nie używa – ok. 30 tysięcy słów – wynika z różnych badań. Osoby, które mogą biernie znać nawet 100 tysięcy słów, stanowią wyjątki.” – informuje Rada Języka Polskiego –KLIK

Dyskusje spod „mięsnego” to żadna filozofia, ale mówią o nas sporo. Zwłaszcza o dwóch wspomnianych delikwentach. Podobno najbardziej rozwija nas pod tym względem czytanie. Oczywiście czytać też można różne rzeczy;-) Właśnie zamówiłem przez Allegro wydaną w 2016 r. Aleję tajemnic Johna Irvinga. Nie można jej nabyć w zwykłych księgarniach, wersje elektroniczne też się nie ukazują. „Nakład wyczerpany” taka zwykle pojawia się informacja. Jedna książka z wielu. Dla mnie jednak specjalna i cenna.

Ile znam słów i jak to policzyć? Nie mam pojęcia;-) Dochodzi jeszcze niemiecki. Pamiętam, gdy uczyłem się gramatyki, trzeba było wkuć na pamięć listę 200 nieregularnych. Są jeszcze setki regularnych. Dochodzą prefiksy typu ein- czy aus-. A to jedynie same czasowniki;-)

Słowa, słowa, słowa… Proste, trudne, prymitywne, kwieciste, obrazowe, obrazoburcze, wymowne, ważne, niedbałe, ciepłe, zimne… Zachwycam się właśnie wyobraźnią słowa Anny Ciarkowskiej opisującej w Dewocji swoje dzieciństwo. Oto próbka jej tekstu:

Moje ciało jest twarde, ale kiedy dotknąć go mocniej, miąższ sinieje pod skórą. Moje kolana i łokcie są czerwone i napięte, można je wytrzeć w rąbek spódnicy, wtedy błyszczą. Ewa nie podała Adamowi jabłka, zdaje mi się, podała mu kolano, a on ugryzł i to jest prawdziwy grzech, karmić się kobiecym ciałem (…)

Pozdrawiam

Ceramik

7 myśli na temat “Nie bądź pochopny w słowach… Koh 5, 1

 1. Tak takie scenki rodzajowe potrafią wiele o nas powiedzieć. A słowa to nie tylko narzędzie komunikacji, ale wyraz wszystkich naszych emocji i tych dobrych i tych innych. Ile znamy słów nie mam pojęcia. Ale z pewnością jest tu granica. Dla jednych wystarczą te co znają a inni wciąż szukają i powiększają zapasy. I chyba my do tej kategorii się zaliczamy. Pogodnej niedzieli Ceramiku

  Polubione przez 1 osoba

  1. Może każdy człowiek otrzymuje „dar” tylu słów, na ile sobie zasłużył;-) Bo w jakiś sposób właśnie przez słowa patrzy na świat… Może nie powinno się mówić – to nie mieści się w mojej głowie, ale w moich słowach:-)
   Serdeczności niedzielne.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Słowa staniały. Rozmnożyły się, a straciły na wartości. A jak mało pytających (tylko dzieci zadają pytania po to, bo naprawdę chcą się czegoś dowiedzieć), a jeszcze mniej słuchających. Natomiast dużo „wszystkowiedzących”!…. Język ubożeje, nie czytamy, nie umiemy rozmawiać a słowa zastępują znaki, obrazki, emotikonki itp…, A takich tekstów jak p. Ciarkowskiej będziemy szukać w bibliotekach 🙂 …pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. A u mnie dziwnie odwrotnie słowa służą podkreśleniu mojej niewiedzy i dzięsiątków pytań bez odpowiedzi;-) Budzę się co rano z taką agnosis… I nie znajduję słów, by to wyjaśnić… A może dzielimy się na tych, którzy ciągle szukają nowych słów, nie pozostają w spoczynku, by wyjaśniać sobie świat i tych, którzy zatrzymali się na pewnym etapie samozadowolenia i już nowych słów nie potrzebują;-)

   Polubione przez 1 osoba

 3. Słowa to tylko Słowa, za słowami stoi osoba, która ich używa i to jest w tym najpiękniejsze;))). 10 osób powie jedno i to samo zdanie np „jesteś piękna”, a odbiorca tych słów zareaguje za każdym razem być może odmiennie, od radości za wypowiedziany komplement, po być może i strach:)). Ale na początku było slowo i jest słowo, a później staje się ono ciałem;))

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s