Synu, od młodości swej staraj się o naukę, a będziesz ją nabywał aż do siwizny. Jak oracz i siewca przystępuj do niej i czekaj na dobry jej plon… Syr 6, 18-19

Gdy rozmawiam z córkami widzę siebie sprzed dwudziestu lat… Zainteresowanie najnowszymi nowinkami, branie życie takim, jakie jest… Specyficzna …spontaniczna naiwność i nieskrępowane zaufanie do drugiego człowieka. Czy nie macie również takiego wrażenia, gdy spotykacie młodych ludzi? Czy podobnie będzie za dwadzieścia lat, gdy córki będą w moim wieku a ja mhhm.. będę siwym dziadziusiem (żeby tylko nie zapeszyć;-)

Zbieranie doświadczeń. Oprócz nabywania wiedzy to nieodzowny element rozwoju i życia w ogóle. Doświadczenia nas zmieniają. Uodporniają… Sprawiają, że dojrzewamy. Pokrywamy się grubszą skórą. Coś może się też …zepsuć i nas nadwyrężyć, w wyniku czego pojawia się coś nieprzewidzianego… Kto wie, czy przynajmniej część pętających się po sieci trolli, pozostawiających złośliwe komentarze, to właśnie tacy …zawiedzeni życiem ludzie. U mnie na blogu wręcz przeciwnie – mam szczęście do komentarzy wspaniałych ludzi. Których doświadczenie życiowe widać jak na dłoni. I kiedy myślę o każdym z Was, mam  taką wewnętrzną pewność:-)

Zawsze więc podziwiam wesołych i pełnych życia ludzi, którzy ciągle mają pasje i których doświadczenie życiowe ma pozytywny wydźwięk.  Ciezkolekkozyc@ napisała ostatnio „lubię ludzi mądrzejszych ode mnie”:-) W tym jednym zdaniu jest tak dużo zawarte. I pewna pokora, i mądrość jednocześnie… I mnóstwo życiowego doświadczenia. Taki mi się przynajmniej wydaje;-)

Ale przypomniał mi się też inny obraz,  amerykański żołnierz Toma Lei, That 2000 Yard Stare KLIK. Nie wiem, czy jest Wam znany. Najbardziej przejmujące jest jego spojrzenie. Jego oczy, które być może za dużo widziały. Bo pewnych rzeczy nie warto oglądać. Jak i pewnych doświadczeń przeżywać… 

Często korzystam w tytule z cytatów z biblijnej Księgi Mądrości Syracha. Inna jej nazwa to Eklezjastyk. Jest to księga wtórnokanoniczna, więc nie znajdziemy jej ani w Biblii Hebrajskiej, ani u protestantów. Jest za to w Biblii katolickiej i prawosławnej. I przyznam się, jest to chyba jedna z moich ulubionych;-) Jej autorem musiał być ktoś z ogromnym życiowym doświadczeniem. Brzmi jak rady skierowane od ojca do syna. Może dziś niektóre z nich nas już śmieszą, ale wiele jest ciągle aktualnych. Jak ta u góry;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Synu, od młodości swej staraj się o naukę, a będziesz ją nabywał aż do siwizny. Jak oracz i siewca przystępuj do niej i czekaj na dobry jej plon… Syr 6, 18-19

  1. Oooooo;))))
    Kurcze!!;)), ależ okrutnie mi miło i szalenie mi się podoba to jak mnie widzisz…chociaż to wcale niekoniecznie jest prawdą;)). Jesteś człowiekiem, który nie żaluje dobrego słowa. Szczęśliwi CI, którzy są Tobie bliscy, z Tobą życie ich jest lepsze!;)). Człowiek Dusza!;))

    Polubione przez 1 osoba

  2. Lubię widzieć u młodych ludzi ciekawość i radość z młodości. Bo ten czas muszą i powinni wykorzystać żeby w ich oczach za ileś lat pojawiła się mądrość.
    Młodość a zwłaszcza młodość naszych dzieci to my udoskonaleni o nowe czasy. Dlatego patrzmy na nich jak na siebie. Uściski

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s