A moja zapłata jest ze mną, by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca… Ap 22, 13

Każdy wie, że Polska jest spolaryzowana. Jest to raczej polaryzacja ideowa i polityczna. Biegnąca gdzieś linią sympatii i antypatii wobec partii rządzącej. Niektórzy dodają tu jeszcze wpływ Kościoła czy wartości katolickich. A jak jest ze społeczeństwem niemieckim? Czy jest ono również podzielone? Wg fundacji Bertelsmana najgłębsza linia podziału biegnie pomiędzy bogatymi a biednymi (mówi o tym aż 83 % Niemców). Nie jest to więc podział ideowy ale strikte praktyczny, materialny. I według Niemców ten podział się ciągle pogłębia. Bogaci stają się coraz bogatsi a biedni – biedniejsi. I dzieje się to „kosztem” zanikającej klasy średniej. Nieraz mam okazję słuchać w radio reportaże o ludziach najmniej zarabiających, których np nie stać na wynajem mieszkania w dużych miastach. Ktoś zapyta – jak to, bogaci Niemcy narzekają na to, że są biedni? A co my mamy powiedzieć? Oczywiście „poczucie biedy” może być bardzo subiektywne. Wielu może tak twierdzić, bo prostu widzą, że innych na wiele rzeczy stać, na które oni sami nie mogą sobie pozwolić. Jednak nie ulega wątpliwości, że np ubóstwo dotyka osób starszych, emerytów. Po latach pracy za najniższe stawki dostają teraz 800-900 € emerytury (miesięcznie). Tyle samo wynoszą często opłaty za mieszkanie, więc zmuszeni są żyć z opieki socjalnej. Jednocześnie są jednostki, które tej emerytury mają kilkanaście razy więcej. Kupują nieruchomości na Majorce czy greckich wyspach. Problem ubóstwa i dysproporcji społecznych podnoszony jest zwłaszcza przez partie lewicowe, zwłasze SPD i „Die Linke”. 

Drugim podział biegnie wzdłuż dawnej granicy NRD i RFN. „Osis” i „Wesis”, ci ze Wschodu i ci z Zachodu. Mimo, że upłynęło ponad 30 lat od zjednoczenia Niemiec, mieszkańcy ciągle pamiętają. Ci z Zachodu oskarżają tych ze Wschodu o stare przyzwyczajenia i roszczeniową postawę. Ci ze Wschodu narzekają, iż nie są traktowani sprawiedliwie. Animozje ciągle są widoczne, choć wydaje mi się, że młode pokolenie nie zwraca na to już taką uwagę. 

I trzeci podział. Pewnie Was zaskoczy. I to w tak nowoczesnym społeczeństwo jak Niemcy. Podział płci… A właściwie równouprawnienie. Okazuje się, że kobiety w Niemczech ciągle zarabiają mniej niż mężczyźni. I wszyscy się dziwią, dlaczego tak jest. Może wynika to stąd, że jeszcze nawet do końca XX w., wypadało, aby do pracy chodził jedynie mężczyzna. Zarabiał stosunkowo dobrze, więc kobiety mogły zostać w domu. Potem kobiety zaczęły pracować na „dokładkę”. Więc zarabiały mniej. I tak jakoś się to przedłużało. A może problem tkwi w niedojrzałości mężczyzn? Chcą na siłę podkreślić swoją kompetencyjość a właściwie swoje ego… Mężczyźni-szefowie (ich jest ciągle o wiele więcej) „przyznają” sobie lepsze pensje. Obecnie w Niemczech trwa kilka procesów sądowych, w których kobiety próbują udowodnić, że zarabiały za taką samą pracę mniej pieniędzy niż mężczyźni, więc domagają się odszkodowania.. 

Być może zdziwiły Was te przykładowe polaryzacje w społeczeństwie niemieckim. A może już dawno o nich wiecie i nie było to dla Was nic nowego. Oczywiście podziałów istnieje więcej, ale powyższe wydały mi się najważniejsze. 

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

10 myśli na temat “A moja zapłata jest ze mną, by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca… Ap 22, 13

 1. Myślę, że najgorsze podziały są polityczne i religie – a może nawet na odwrót ? – i narodowościowe. W Polsce polaryzacja nabrała takich rozmiarów, że zagraża jak pandemia 🙂 – dzieli rodziny, utrudnia współpracę, niszczy więzi, generuje wrogość i nienawiść. Jesteśmy dziś jednym z najbardziej spolaryzowanych społeczeństw w Unii Europejskiej i często zadaje sobie pytanie jak to możliwe w państwie praktycznie jednolitym . Jak wiadomo przyczyn jest kilka…. A o podziałach u sąsiada zza Odry wiedziałam, że jest jeden. ten na „tych z NRD” i „tych z RFN”. Taka nierówność kobiet mnie zaskoczyła ( choć przecież w różnym stopniu istnieje wszędzie) ale czy nie pokutuje w Niemczech ich stara „tradycja” Kinder, Küche, Kirche? ( słyszałam że młodzi zastępują – chyba to ostatnie na – Kariera) 🙂 ….Brakuje ludzi tzw,” Szarego Środka”, którego tożsamość jest oparta na pięciu wartościach: różnorodność, debata, empatia, niuanse, wątpliwości”. W Polsce nie ma szans wrócić do tzw.do stanu zerowego, Europa Zachodnia ma większe…. Miłego weekendu życzę, u nas zimno i mokro

  Polubione przez 1 osoba

  1. Stara zasada 3 K na pewno pokutuje dalej;-) Choć trochę na innych zasadach… Jest tu jeszcze jeden problem – w Niemczech ciągle stosunkowo mało kobiet wybiera ścisłe, techniczne kierunki. Moja żona – informatyk czuje się tu trochę osamotniona… Może to stare „socjalistyczne” hasło – „kobiety na traktory” pchało nasze dziewczyny w tych kierunkach;-)
   Co do polaryzacji i „stanu zerowego”… Trochę inaczej na to patrzę. Raczej w kategoriach różnorodności. Może dlatego, że pochodzę z wielokulturowego i wieloreligijnego Śląska? Oczywiście różnorodność nie musi iść w kierunku ostrej polaryzacji a tym bardziej nietolerancji. Ale „stan zerowy” to dla mnie niemożliwa utopia;-)

   Polubione przez 1 osoba

 2. Okazuje się, że ta Europa, którą uważamy za pępek świata ma swoje za uszami. I to wszędzie. Podziały jakby tak przyjrzeć się bliżej podobne. A dziwimy się „trzeciemu światu”. No cóż, chyba trzeba wielu lat naprawy systemów. A tych działań nie widać. Z życzeniami majowymi.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Stara Europa ma swoje problemy;-) Przyznam się jednak, że było dla mnie zaskoczeniem, kiedy jeszcze jako student w latach 90-tych zacząłem przyjeżdżać do Niemiec, iż prawie w każdej rozmowie Niemcy wyrażali swoją „żałość” dotyczącą dysproporcji majątkowych. Ten ma „dicke Auto” (wypasiony samochód), tamten trzy wille a pracownikom płaci grosze.Chyba my, Polacy, jesteśmy pod tym względem większymi idealistami i nawet podśmiechowujemy się z bogaczy (zwłaszcza nowobogackich;-).
   Na trym blogu jednak wiele razy wspominałem – że taki jest „urok”tego świata, Że nie jest doskonały… I większość czasu tutaj spędzamy na jego „poprawianiu”;-);-);-)
   Serdeczności majowe.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Ja z ta zasada 3 x K raczej sie nie spotykam, w kazdym razie nie wsrod mojego pokolenia I tych mlodszych. Znam bardzo duzo kobiet, ktore nie decyduja sie na K, jak Kinder, ew. na jedno, Kind I czesto opieka zajmuja sie tatusiowie, z reszta tacierzynskie bierz coraz wiecej panow (u nas w pracy kazdy mlody tata z tego korzysta). Jesli chodzi o K, jak Küche, ten sam trend, panowie gotuje chetniej I czesto lepiej niz ich zony czy partnerki. Tak tez jest I un nas.
  No I na koniec K, jak Kirche, to juz w ogole, mam wrazenie, przezytek, coraz wiecej osob z kosciola wystepuje.
  Co do zarobkow, to prawda, ale mysle, ze to sie tu szybko zmieni.
  Natomiast co do podzialu biedni-bogaci, to ta przepasc faktycznie jest coraz wieksza, Mittelklasse zanika, co mnie przeraza, bo my do niej nalezymy, mysle, ze podzial Osis vc. Wesis, tez z tego podzialu na biednych I bogatych wynika.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Na pewno 3K jeśli w ogóle jest, to raczej na totalnie innych zasadach;-) Nawet w Szwarcwaldzie głęboko w górach kobiety są wykształcone i samodzielne… Jednak został pewien „ślad” w mentalności i moim zdaniem z tego wynikają dysproporcje w zarobkach między kobietami a mężczyznami. I mam podobną nadzieję, że się to szybko zmieni;-)

   Polubienie

 4. Wczesniej pracujace zamezne kobiety w Niemczech Zachodnich nalezaly do rzadkosci. Prawa mezatek byly niewielkie. Na przyklad do 1958 roku mezatka nie mogla miec wlasnego konta w banku. Pieniedzmi dysponowal wylacznie maz.. Do 1977 potrzebowala pozwolenie od meza by podjac prace.
  Jesli chodzi o podzial Wessi i Ossi , zaraz po zjednoczeniu slyszalam w jakims program satyrycznym taka historyjke:
  Dluga kolejka do kasy w Aldi w Kolonii, Ossi uskarza sie: 40 lat w NRD musielismy stac w kolejkach i tutaj znowu to samo, stojacy przed nim Wessi-Turek odwraca sie i mowi: to dlaczego tu przyjechaliscie, przeciez was nie zapraszalismy.

  Polubione przez 1 osoba

  1. 😉 Historyjka wyśmienita;-) Obrazuje doskonale niemiecką rzeczywistość;-)
   Myślę, że reperkusje 3xK trwają do dzisiaj… Mimo wszytko… Dopiero nowe pokolenie się z tego wyzwala.
   Witam na moim blogu. Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s