Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie… Gal 3, 28

Kończę sześciodniowy tydzień pracy i mam wolne aż do soboty. Dziwny cykl, choć się do niego już przyzwyczaiłem. Człowiek przyzwyczaja się do różnych rzeczy. No właśnie… Może nadzieja to kwestia przyzwyczajenia;-)

Muzułmanie przedwczoraj zaczęli swój miesiąc postu – Ramadan. Afgańczyk, który ze mną pracuje, nic nie je ani nie pije w ciągu dnia. Mówi, że już się do tego przyzwyczaił. Przyzwyczajamy się do ograniczeń i w pewnym sensie …przyzwyczajamy się do nadziei. Jak po nocy wstaje dzień, tak oczekujemy, iż nasza sytuacja się poprawi. Podobno ktoś robił doświadczenie ze szczurami. Zostawił je w naczyniu wypełnionym wodą tak, że nie mogły wydostać się na wierzch. Pływały tam jakiś czas i później ginęły. Powtórzono doświadczenie na innych szczurach, ale kiedy dobiegał końca czas, w którym miały siły jeszcze pływać, wrzucono im deseczkę, po której mogły się wydostać z naczynia. Następnego dnia te same szczury wrzucono do naczynia. Wytrzymały ponad dwa razy dłuższy czas niż te z pierwszego doświadczenia. Czekały na deseczkę? Miały nadzieję;-)

Można się przyzwyczaić do tego, że np mówi się o życiu po śmierci. I tam nastąpi wyrównanie sprawiedliwości. Stanie się to pewnym …rytmem życia;-) Przecież w pierwszych wiekach naszej ery chrześcijaństwo cieszyło się wielką popularnością wśród niewolników. Nie dość, że mówiono im, iż jako ludzie są równi swoim panom, to jeszcze po ciężkim życiu czekała ich wieczna nagroda. A mieli naprawdę podłe życie… Być może, iż całe to podłe życie zaciskali zęby, ale mieli nadzieję, że pewnego dnia to się skończy. Przyzwyczaili się do tej „dawki” nadziei…

Nie… Nie jest ze mną i z moją pracą tak źle;-) Póki co nie muszę zaciskać zębów;-) Choć zawsze pocieszająca jest nadzieja, że jutro będę miał wolne;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

11 myśli na temat “Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie… Gal 3, 28

  1. To nie urlop… To „Wochenende”;-) Pracuję w ciągłym rytmie i wolne wypada mi w ciągu tygodnia.

   To prawda;-) Możemy się przyzwyczaić. Po jakimś …53 Lockdownie wycieczka do lasu to będzie wypad stulecia;-);-);-)

   Polubienie

 1. Przyzwyczajenie drugą naturą. I to prawda. Ciężko nam się odzwyczajać tak samo jak łatwo się przyzwyczajamy. Szczególnie do plusowych sytuacji. Ale z tego składa się nasze życie. Przecież inaczej byłoby nudno, bo tak karuzela się kręci. Miłych chwil po pracy. Uściski

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ponieważ pojawiły się wzmianki o Ramadanie (40-dniowym poście Muzułmanów), to dla równowagi wspomnę, że 2 tygodnie wcześniej zakończył się Wielki Post.
  Chrześcijanie wzorują się na poście Jezusa, idea Wielkiego Postu została sformalizowana na Soborze Nicejskim w 325 roku i w ten stąd, 300 lat później, dowiedział się o niej Mahomet.
  Tegoroczny Wielki Post skończył się 1 kwietnia.
  Czy ktoś o tym wiedział? Czy powiadomiły o tym media?
  Wydaje mi się, że informacja trafiła tylko do osób aktywnie zainteresowanych.
  Z innej beczki – religia muzułmańska jest obecnie w 1442 roku.
  Ciekawe jak/gdzie będzie obchodzony Ramadan za 579 lat.

  Polubione przez 1 osoba

  1. 😉
   Może jedynie w mediach katolickich typu „Gość Niedzielny” albo „Niedziela” była wzmianka o Wielkim Poście;-)

   Prawdopodobnie za 579 lat Ramadan będzie obchodzony podobnie jak Wielki Post u chrześcijan dzisiaj;-) Islam to stosunkowo „młoda” religia i porównując ją z chrześcijaństwem, znajduje się gdzieś na przełomie …średniowiecza i renesansu (wspomniałeś, że mają obecnie 1442 r.;-) W tym czasie (wg ery chrześcijańskiej) katoliccy papieże wzywali jeszcze do udziału w wyprawach krzyżowych (krucjaty antytureckie). Np znana nam bitwa pod Warną w 1444 r., gdzie zginął nasz król Władysław III (Warneńczyk), wiązała się ze wspomnianą krucjatą. I muzułmanie też dzisiaj mają swoje …krucjaty;-) Jest dżihad, zaangażowanie polityczne i skrajny fundamentalizm – religioznawca Mircea Eliade twierdził, że to objawy „młodej’ religii.

   PS. Ramadan to dziewiąty miesiąc w islamskim kalendarzu księżyca. Nie ma 40 dni ale 30 (trwa od momentu pojawienia się nowego półksiężyca a kończy obchodami święta Eid al-Fitr)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s