Wspomnienie udręki i nędzy – to piołun i trucizna… Lm 3, 19

Świat wspomnień. Jesteśmy utkani ze wspomnień. Im starsi, tym jest ich więcej. O wspomnieniach pisałem niejednokrotnie, prawie zawsze posiłkując się poezją Rilkego – KLIK.

Stefan Zweig, austriacki pacyfista, który żył w czasach nazizmu napisał książkę Die Welt von Gestern. Erinnerungen eines Europäers (Świat wczorajszy. Wspomnienia pewnego Europejczyka). Jego dzieła płonęły wrzucane do ognisk przez hitlerowców. Przed laty byłem przed jego domem w Salzburgu na Kaputzinerbergu. We wspomnianej książce pisze o straszliwym uczuciu samotności wśród przyjaciół, którzy opowiedzieli się za nazizmem. Nie pozwolił mu na to właśnie owy „świat wspomnień”. Świat wczorajszy uzmysłowił mu, że brunatne czasy zgotują hekatombę dla całej Europy. Czyż nie jest tak, że starzy mądrzy ludzie ostrzegają nas przed zbyt pochopnym przyjmowaniem nowych zmieniających porządek świata idei?

Mieczysław Jastrun tłumacz wierszy Rilkego, tak oddaje fragment Erinnerung (Wspomnienie):

I wiesz nagle: to już kiedyś było.

I podnosisz się. I staje w twych progach

jakiegoś roku, co minął,

Postać, Modlitwa, Trwoga.

Wspomnienie daje siłę i ostrzega… Ale nie możemy jedynie żyć w świecie wspomnień. To za mało… Istnieje zagrożenie, że się zatrzymamy i nie będziemy mieć siły iść dalej… Po świecie wspomnień musi przyjść świat dzisiaj i jutra…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

10 myśli na temat “Wspomnienie udręki i nędzy – to piołun i trucizna… Lm 3, 19

    1. Jest zawsze takie zagrożenie, że może dopaść nas smutek… Może dlatego lepiej przecedzać przez sito nasze wspomnienia, szukając tych, które dają nam radość. I motywację;-) 

      Polubienie

  1. Mamy dobre wspomnienia i te których najchętniej byśmy się pozbyli. One siedzą jak cierń. Czy są przestrogą? Chcę myśleć, że tak.
    Jednak wspomnienia są dla nas często ucieczką od czasów w których żyjemy. Ale tamte czasy nie wrócą i nie czekajmy na ich powrót. Dobrych wspomnień Ceramiku jak najwięcej.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s