Wielu bowiem domysły ich w błąd wprowadziły… Syr 3, 24

Świat pomyłek. Błąd, pomyłka towarzyszą człowiekowi od zawsze. Nawet ukuło się pewne powiedzenie – tylko ten, co nic nie robi, nie myli się… A więc jeśli tworzymy, działamy, zawsze możemy być narażeni na pomyłkę. O ile w naukach ścisłych pomyłka wynika z powodu pewnych błędów logicznych, w przypadku nauk humanistycznych może towarzyszyć nam praktycznie zawsze, bo tu najczęściej wychodzimy i kończymy na własnej interpretacji.

Ciekawe wytłumaczenie „pomyłki” rozwinął Zygmunt Freud. Uważał, że jest ona wynikiem działania nieświadomości na nasze życie. Przejęzyczenie, zapominanie, wprowadzanie kogoś (i siebie) w błąd mają być spowodowane nieuświadomionymi, i zablokowanymi motywacjami (w szczególności seksualnymi). Tak pisał w Psychopatologii życia codziennego. Inaczej widział to niemiecki filozof Ludwig Wittgenstein (o którym dawno temu pisałem cały cykl – KLIK) Dla niego ludzki język jest jak obłok mgły. Więc nie mamy możliwości precyzyjnego, jasnego i prostego oddania rzeczywistości. Wszystkie nasze idee, określenia i pojęcia są rozmyte, niedokładne i zbyt ogólne. Wittgenstein mówi nawet o czymś takim jak gry językowe i zgadywanie rzeczywistości.

Czasami jednak pomyłki tworzą coś nowego i ciekawego. Nie byłoby np Indian, których przecież Kolumb posądzał o to, że są mieszkańcami Indii a nie nowoodkrytego lądu;-) Każdy kibic piłkarski wie, jak mocno na tą dziedzinę sportu wpływają pomyłki sędziowskie. Czasami zależą od nich wyniki ważnych spotkań a nawet zdobycie mistrzostwa („złota ręka” Maradony;-)

Może tak naprawdę żyjemy w świecie pomyłek i błędnych opinii? I dopóki nas ktoś nie uświadomi, będzie nam z tym dobrze;-) I zdajemy sobie sprawę, jak słabą moc ma ludzkie zdanie, zwłaszcza oparte na przypuszczeniach czy domniemaniach… Tym bardziej śmieszni wydają nam się ludzie, którzy uważają się za nieomylnych;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

9 myśli na temat “Wielu bowiem domysły ich w błąd wprowadziły… Syr 3, 24

  1. 😉 Jak najbardziej… Może dlatego mamy takie bogactwo różnorodności…
   Zresztą wielu samego człowieka nazywa „pomyłką ewolucji” a inni nawet mówią, że cały nasz świat jest „pomyłką Boga”… Jednym słowem różnorodność;-)

   Polubione przez 1 osoba

  1. Jedynym słowem – nowe wyzwanie… Może tak po trochu całe życie jest sekwencją pomyłek a naszym zadaniem jest, by radzić sobie z tego konsekwencjami;-)
   Odwzajemniam środowe serdeczności.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s