Jeśli w życiu bogactwo jest dobrem pożądanym – cóż cenniejszego niż Mądrość, która wszystko sprawia? Mdr 8, 5

Jutro w Badenii-Wirtembergii wybory do Landtagu. Więc Wam tu trochę popolitykuję. W Polsce jest w modzie ostatnio narzekanie na polityków, zatem ponarzekam również na tutejszych;-) To moje jałowe subiektywne przemyślenia, z punktu widzenia Polaka mieszkającego w Niemczech 17 lat, więc nie trzeba się nimi przejmować… Na początku trzeba przypomnieć, że Niemcy są państwem federalnym, wiele spraw (zwłaszcza dotyczących gospodarki, edukacji i finansowania) powinno być załatwianych na poziomie poszczególnych landów. I od razu trzeba wspomnieć, że ostatnie kilkanaście lat to kierunek przeciwny. Gabinet pani Merkel prowadzi skutecznie politykę centralizacji i przesuwania politycznych decyzji ze szczebli regionalnych do Berlina…

Ale miało być narzekanie na nasz landowy rząd:-) Od 2016 roku rządzi w Stuttgarcie (stolicy landu) zielono-czarna koalicja. Kolor zielony oznacza Bündnis 90/Die Grünen, proekologiczną partięCzarny zaś CDU, chadeków czyli chrześcijańską demokrację. Prym wiedzie kolor zielony, bo szefem rządu jest znany działacz partii Zielonych Winfried Kretschmann. Czy rzeczywiście przybyło …zieleni w naszym landzie w ciągu ostatnich pięciu lat? Cieniem kładzie się niezrealizowanie obietnicy wybudowania olbrzymiego podziemnego dworca kolejowego Stuttgart 21. Początkowo miał być zbudowany do 2019 r., od tego czasu przesuwa się ciągle terminy i wielu mieszkańców stolicy Szwabii mówi z przekąsem, że pewnie tego nie doczekają. Miał temu towarzyszyć rozwój kolei i publicznych środków transportu. Też za bardzo nie wyszło. O ile w dużych miastach nie jest źle, na prowincji jest o wiele gorzej. W moim miasteczku pierwszy ranny pociąg przyjeżdża o 6.13, kiedy już wszyscy pracujący na pierwszą zmianę stoją za maszynami w miejscu pracy. Więc dalej dojeżdżają swoimi samochodami i trują powietrze spalinami. W tym miejscu warto wspomnieć, że przemysł Badenii-Wirtembergii związany jest samochodami. Tu znajdują się ogromne zakłady Mercedesa (Stuttgart, Böblingen), więc bardzo współczuję Zielonym, bo rzeczywiście ogromnie trudno znaleźć jakąś koncepcję. Drugim fiaskiem jest polityka energetyczna. Rzeczywiście udało się z „bólem” osiągnąć zapowiadane 31 % udziału „zielonej energii”. Okazało się jednak, że wcale nie jest tak …zielono. Miała być energia pochodząca jedynie z siły wody, wiatru i słońca. Aby się „wspomóc” dodano także …gaz ziemny i to ciągle Zielonym się wypomina. Przy okazji co roku funduje się ludziom podwyżki energii i już wcale nie jest tak zielono, przepraszam, wesoło;-) To bardzo skrótowo. Ale wszyscy zdają sobie sprawę, że tak naprawdę w ostatnich latach nasz „zielony” rząd żadnych wielkich sukcesów nie zaliczył. Co do koalicjantów – CDU, dwa tygodnie przed wyborami, opinię publiczną zelektryzowała informacja o „aferze maseczkowej”. Dwóch jej posłów – Georg Nüßlein (z bawarskiej CSU) i Nikolas Löbel, ten drugi z Badenii-Wirtembergii, zarobiło krocie na sprzedaży antykowidowch masek. Nie wróży to dobrze przed wyborami;-)

Kto obejmie przyszłe rządy? W sumie trudno o jakieś jasne przypuszczenia. W związku z pandemią może dojść  do niespodzianki. W internecie znajdziemy specjalny Wahlomat – KLIK, gdzie można poddać badaniu swoje poglądy. I wybrać najbardziej odpowiadającą partię spośród podanych 21. Chrapkę na władzę ma wielu. Na pewno również zdobywająca coraz więcej głosów „populistyczna” AfD (napisałem w cudzysłowiu, bo dla mnie każda partia jest populistyczna;-) czy stęsknieni i odsunięci od władzy przez wiele lat liberałowie z FDP. We wspomnianym wahlomacie (z niem. Wahlen – wybory) można znaleźć interesujące pytania. M.in. o dalsze finansowanie nauki religii (jest w Niemczech w szkołach i można nawet z niej zdawać maturę), korzystanie z opieki socjalnej ludzi uchylających się od pracy czy zakaz lotów wewnątrzkrajowych z lotniska w Stuttgarcie (postulat Zielonych)

Zobaczymy… W każdym bądź razie może być ciekawie;-) O wynikach na pewno Wam napiszę…

Pozdrawiam

Ceramik

 

 

Reklama

6 myśli na temat “Jeśli w życiu bogactwo jest dobrem pożądanym – cóż cenniejszego niż Mądrość, która wszystko sprawia? Mdr 8, 5

 1. To teraz przybliżyles mi ciut politykę Twojego regionu. Jak to z polityką. Nie ma lekko. We Włoszech też bałagan po zmianie rządu.
  Szkoda nerwów. Trzymajmy się. Uściski weekendowe.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cieszę się, że Cię zaciekawiło;-) Rzeczywiście nie ma lekko… Zwłaszcza gdy się złożyło wiążące obietnice… A i środków ma się mnóstwo… Badenia-Wirtembergia wraz z Bawarią to najbogatsze landy niemieckie o budżecie w przybliżeniu …całego budżetu Polski (a jest jeszcze pozostałe 15 landów;-) Odwzajemniam weekendowe uściski.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Polityka nie lubi prawdy a prawda nie lubi polityki….By była dobra nie wystarczą najlepsze chęci, musi się powieść. Uważa się , że polityka to drugi, najstarszy zawód świata……bardzo podobny do pierwszego 🙂 ….Są wybory, trzeba „coś” wybrać, czasem mówimy: mniejsze zło 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Trzeba wybrać:-) Od lat wybieram tych, co do których mam przypuszczenia, że mi najmniej zaszkodzą (czyli taj jak piszesz – przysłowiowe „mniejsze zło’;-) A w świetlane zapewnienia… No cóż… Po prostu – nie wierzę;-)

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s