Krytyka nie zawsze jest budująca. Czasami wręcz przeciwnie, burzy i neguje. Dzisiaj jednak o krytyce, która ze wszech miar jest właśnie budująca, nastawiona na dialog i …prosząca po wybaczenie. Postać niemieckiego Kościoła, o której dzisiaj wspomnę jest również znana w Polsce… Ba… Odznaczana wieloma medalami i nagrodami. Manfred Deselaers, niemiecki ksiądz katolicki, od lat pracujący na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
W swoich wypowiedziach i książkach niejednokrotnie mówi o krzywdzących stereotypach, negacjach i całej „historii pogardy i nienawiści” ze strony chrześcijan w kierunku narodu żydowskiego i jego wiary. Ciekawie było widać to w czasie jednego z jego wystąpień – KLIK. Podkreśla tu straszliwą odpowiedzialność jaka ciąży na Niemcach a zwłaszcza na obu niemieckich Kościołach – katolickim i protestanckim. Nie boi się również mówić i nie przemilcza chrześcijańskiego i katolickiego antysemityzmu i antyjudaizmu.
Jako katolicki ksiądz chciałbym osobiście przed obecnymi tu Żydami powiedzieć, że chrześcijańska Tradycja zawiera stereotypowy i negatywny obraz Żydów, za co przepraszam i uważam to za grzeszną ranę – czytamy w cytowanym wyżej przemówieniu. Dlaczego niemieccy biskupi milczeli gdy bojkotowano żydowskie sklepy i płonęły synagogi? Dlaczego duszpastersko wspierali wojnę? Przecież prawie wszyscy niemieccy żołnierze byli chrześcijanami… – pyta w jednym z umieszczonych w internecie opracowań – KLIK.
Tym ważnym nurtem w niemieckim Kościele też chciałem się z Wami podzielić…
Pozdrawiam
Ceramik
Nurt ciekawy i płodny w opracowania;))). Oby na samych opracowaniach się nie skończyło i miało to przełożenie w praktyce i życiu codziennym;))
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Na pewno w jakiś sposób ma… Wydaje mi się, że Niemcy nie patrzą z takim strachem, że inne kultury czy religie wchodzą na ich „teren”. Na pewno świadczy to o tym, że ksenofobia jest im obca… Piszę o pewnym ogólnym odczuciu i tendencji. Na pewno są też jednostki, które myślą inaczej.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Nurt dla wielu kontrowersyjny, ale potrzebny. I jak widać kościół niemiecki nie ucieka od takich pytań. Uściski.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Oczywiscie, że kontrowersyjny… Niektórzy rozumieją, że np pojednanie prowadzi do …wyrzekania się swojej tożsamości albo innych utrudnień. Niełatwy temat ale bardzo potrzebny. Rozmawiać trzeba…
Odwzajemniam uściski.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
czasem na blogu mozna sie czegos ciekawego dowiedziec.
sam jestem zwolennikiem pokoju miedzy religiami. laczenie ich – chociaz to tez moze niebezpieczne troche.
pozdrawiam i do mnie zaprazsam
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Pokój jak najbardziej… Ale „łączenie” (nie wiem, jak to do końca rozumieć) jest chyba niemożliwe. Jesteśmy inni i trzeba to zaakceptować. Dziękuję za odwiedziny. Na pewno zajrzę na Twój blog.
PolubieniePolubienie