Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie – wraz z wszelką złością… Ef 4, 31

Krytyka nie zawsze jest budująca. Czasami wręcz przeciwnie, burzy i neguje. Dzisiaj jednak o krytyce, która ze wszech miar jest właśnie budująca, nastawiona na dialog i …prosząca po wybaczenie. Postać niemieckiego Kościoła, o której dzisiaj wspomnę jest również znana w Polsce… Ba… Odznaczana wieloma medalami  i nagrodami. Manfred Deselaers, niemiecki ksiądz katolicki, od lat pracujący na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

W swoich wypowiedziach i książkach niejednokrotnie mówi  o krzywdzących stereotypach, negacjach i całej „historii pogardy i nienawiści” ze strony chrześcijan w kierunku narodu żydowskiego i jego wiary. Ciekawie było widać to w czasie jednego z jego wystąpień  – KLIK. Podkreśla tu straszliwą odpowiedzialność jaka ciąży na Niemcach a zwłaszcza na obu niemieckich Kościołach – katolickim i protestanckim. Nie boi się również mówić i nie przemilcza chrześcijańskiego i katolickiego antysemityzmu i antyjudaizmu.

Jako katolicki ksiądz chciałbym osobiście przed obecnymi tu Żydami powiedzieć, że chrześcijańska Tradycja zawiera  stereotypowy i negatywny obraz Żydów, za co przepraszam i uważam to za grzeszną ranę – czytamy w cytowanym wyżej przemówieniu. Dlaczego niemieccy biskupi milczeli gdy bojkotowano żydowskie sklepy i płonęły synagogi? Dlaczego duszpastersko wspierali wojnę? Przecież prawie wszyscy niemieccy żołnierze byli chrześcijanami… – pyta w jednym z umieszczonych w internecie opracowań – KLIK.

Tym ważnym nurtem w niemieckim Kościele też chciałem się z Wami podzielić…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

7 myśli na temat “Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie – wraz z wszelką złością… Ef 4, 31

  1. Na pewno w jakiś sposób ma… Wydaje mi się, że Niemcy nie patrzą z takim strachem, że inne kultury czy religie wchodzą na ich „teren”. Na pewno świadczy to o tym, że ksenofobia jest im obca… Piszę o pewnym ogólnym odczuciu i tendencji. Na pewno są też jednostki, które myślą inaczej.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Oczywiscie, że kontrowersyjny… Niektórzy rozumieją, że np pojednanie prowadzi do …wyrzekania się swojej tożsamości albo innych utrudnień. Niełatwy temat ale bardzo potrzebny. Rozmawiać trzeba…
   Odwzajemniam uściski.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Pokój jak najbardziej… Ale „łączenie” (nie wiem, jak to do końca rozumieć) jest chyba niemożliwe. Jesteśmy inni i trzeba to zaakceptować. Dziękuję za odwiedziny. Na pewno zajrzę na Twój blog.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s