Krzew winny im odpowiedział: „Czyż mam się wyrzec mojego soku, rozweselającego bogów i ludzi, aby pójść i kołysać się ponad drzewami?” Sdz 9, 13

„El puto coche no aranca” (ten k***wski samochód nie zapala)- krzyczał dzisiaj rano mój kolega Hiszpan. Szwarcwaldzka zima dała już popalić akumulatorom samochodów… Ale o tym nie będę dzisiaj pisał;-) Jestem przecież w temacie przemijania cywilizacji i światów… Dzisiaj może trochę o mentalności…

Mentalność to coś ciekawego w kulturze, zwłaszcza w psychologii. To sposób, w jaki odbieramy świat. Przyjęło się mowić, że śródziemnomorska mentalność jest …gorąca i impulsywna a skandynawska zimna i opanowana. A przecież żyjemy wszyscy w jednej Europie, podobne źródła ukształtowały naszą cywilizację. Są jednak oczywiste różnice. Potomek walecznych Iberów inaczej widzi świat niż syn okrutnych Wikingów. Ten pierwszy może wykazywać więcej denerwującego dystansu, ten drugi wycofanej i zamkniętej w sobie melancholii… Ale to jedynie pewne symptomy, często bardzo indywidualne… Dzisiaj często sIę przemieszczamy, zmieniamy kraje pobytu i sytuacja ulega zmianie. Podejrzewam, że Hiszpanie czy Włosi mieszkający w Niemczech nie są już tacy sami jak ich rodacy mieszkający u siebie…

Wydaje mi się, że przeważa dzisiaj tendencja pewnej unifikacji. Globalizm i technologiczny konsumpcjonizm, w którym żyjemy, dotyka nas bardzo mocno. Oglądamy te same filmy z Netflixa, słuchamy muzyki ze Spotify’a, kupujemy na Amazonie… Widzimy jak bardzo zagrożone są pewne regionalizmy, dialekty czy odmienność środowiskowa. A wczoraj pisałem przecież o indywidualizmie…  Jak to ze sobą pogodzić? Unifikacja i indywidualizm… Jakie dziecko urodzą;-) Od razu przypomina mi się Noam Chomsky ze swoją teorią zależności „myślenia” od języka, którym się posługujemy… Jeśli na skutek globalizacji, staniemy się coraz bardziej „podobni”, różnice regionalne a potem narodowe zaczną zanikać a jednocześnie wzrasta poczucie własnej wyjątkowości, grozi nam coś w rodzaju …trywializmu. Banalność i przewidywalność… Gdy przypadkiem wyląduje na pewnych popularnych portalach, spotykam się z zalewem podobnych myśli. Wszyscy chcą być nowocześni, otwarci na świat a skutkiem tego stają się …podobni do siebie. Brak oryginalności i kreatywności wręcz krzyczy… Oczywiście „odstępcy” od tego typu myślenia szybko są wynajdowani i „banowani”;-)

Naprawdę chciałbym się mylić, ale nie wydaje mi się to budujące i niosące nadzieję… Mój krewki Hiszpan znowu zakląłby siarczyście… Przynajmniej jakaś odmiana:-)

Pozdrawiam

Ceramik

 

Reklama

10 myśli na temat “Krzew winny im odpowiedział: „Czyż mam się wyrzec mojego soku, rozweselającego bogów i ludzi, aby pójść i kołysać się ponad drzewami?” Sdz 9, 13

 1. „Wszyscy chcą być nowocześni, otwarci na świat a skutkiem tego stają się …podobni do siebie”, ale czy to zle? Nie chciec byc „konserwatywnym, zacofanym i zamknietym”?;) Tych jest nadal bardzo duzo:) I sa obecni na tych samych portalach:)
  Globalizacja ma sie dobrze (no ostatni rok, troche ja oslabil, ale od czego mamy czelusci Internetu;), ale jesli chodzi o te roznice regionalne to ja je uwielbiam i jak jestem np. we wloskiej restauracji (wiem, trywialny przyklad;), to jedzenie i wino chyba nie smakowaloby tak dobrze, gdybe nie te pokrzykiwania, przekomarzania (Ej, Mario, Luigi;), smiechy i zamaszyste gestykulowanie, no i muzyka;) Moze dlatego, ze przenosi nas to na chwile do Toskanii lub na Sycylie;)
  Jak jestesmy na urlopie zawsze wyszukujemy w TV, czy radiu regionalnej stacji i sluchamy tamtejszej muzyki, sluchamy (czasem niewiele rozumiejejac;) lokalnych wiadomosci itp.
  Za to na codzien, w pracy ciesze sie, ze obojetnie, czy mam do czynienia z wloskim, hoszpanskim, tureckim, polskim czy niemieckim pracownikiem firmy, to panuje taki sam profesjonalizm, punktualnosc i odpowiedzialnosc;)
  A co do pytania, czy mieszkajacy tutaj roznia sie od tych, ktorzy zostali w swoich ojczyznach? Mam do czynienia z ludzmi mieszkajacymi na codzien „tam” i kiedy co roku (w tym niestety nie) sie spotykamy na zjazdach pracownikow, nie widze zadnej roznicy. Sa tak samo profesjonalni, nosza te same marki ubran, butow, czy okularow, znaja tak samo uniersalny angielski. Moze to kwestia wieku i specyfiki pracy? Mlody mieszkaniec Istanbulu, Madrytu, Aten, Rzymu czy Warszawy, pracujacy w miedzynarodowej firmie, czy korporacji, czy podobnej instytucji nie bedzie sie roznil od swojego rowiesnika w Berlinie, czy Frankfurcie. Moze tylko marka piwa, ktore wypija po pracy;) Bo jesli chodzi o wina, to juz niekonieczenie:)
  Czasem wrecz zyjacy „tam” sa bardziej „nowoczesni” i zglobalizowani, niz zyjacy „tu”, prkladow jest wiele, chocby Polacy zyjacy w Jackowie w Chicago, Turcy w Berlinie,czy niektorych dzielnicach Frankfurtu. Sa dzielnice chinskie, wloskie czy latynowskie. I zawsze beda ludzie ciekawi innych, nowosci, otwarci na blizsze i dalsze otoczenie i ci-chcacy utrzymac status quo, nawej jesli wyemigrowali tysiace kilometrow od ojczyzny.

  Polubienie

  1. „Wszyscy chcą być nowocześni, otwarci na świat a skutkiem tego stają się …podobni do siebie”, ale czy to zle?”
   Chyba wiesz, że zwykle unikam oceniania ludzi…
   A niżej jedynie napisałem o braku oryginalności i kreatywności…. Nudno będzie, gdy będziemy wszyscy podobni… A jadąc do Toskanii czy na Sycylię za ileś lat możemy nie spotkać się z zamaszystym gestykulowaniem;-)

   „Nie chciec byc „konserwatywnym, zacofanym i zamknietym”?;)”
   Tego nie napisałem… Chyba że znalazłaś między wierszami:-)
   Zresztą, gdyby tak o mnie ktoś pomyślał, wcale bym się pogniewał:-)Zwykle nie przejmuje się tym, co ludzie o mnie myślą;-)

   Polubienie

 2. Zawsze mi sie wydawalo, ze byc konserwatywnym, zacofanym i zamknietym na nowosci, to przeciwienstwo bycia nowoczesnym, postepowym i otwartym, ale moze sie myle;)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s