Jakie są najnowsze mity? Najważniejszym dzisiaj wydaje mi się sztuczna inteligencja. SI związana jest z rzeczywistością cyfrową. Ale czy istnieje ona naprawdę? Matematycy się oburzą… Przecież to algorytm, zespół cyfr. Podobnie elektronicy, którzy budują nowe sensory i narzędzia. Przecież kable istnieją naprawdę. Sam mam guza na głowie, bo uderzyłem się ostatnio w pracy o ramię robota… To nie było wcale …mityczne doświadczenie. W pełni fizyczne;-)
Mimo jednak to wszystko, co składa się na rzeczywistość cyfrową to pewien mit. Nazwy, określenia, symbole i cały wynik, który się z tym wiąże, dotyka w pewien sposób fikcyjnego świata (który zresztą sami stworzylliśmy). Nie wiadomo, czy inna inteligencja, poza ludzką, byłaby w stanie to odczytać. Co prawda matematyka ma być nauką uniwersalną, ale przypominamy sobie, że np tacy Sumerowie stosowali zamiast naszego dziesiętnego – system sześćdziesiętny. Do dzisiaj pozostały nam z tego minuty i godziny zegara czy 360 stopni obwodu koła.
Nie chodzi jedynie o zapis algorytmów. Naszym ludzkim zmysłom w SI będą odpowiadały sensory. Można je oczywiście zaprogramować, by odczytywały jedynie pewne pasmo (jak u człowieka) dźwięków czy światła. W pewien sposób historia zatacza pewne koło. Do czego doszliśmy przez ewolucję, maszyny stworzone przez nas mogą przeskoczyć. Będą mogły pracować w bardziej ekstremalnych warunkach np przy niedoborze tlenu, w bardzo wysokich albo niskich temperaturach. Jednak ciągle będą naszymi …dziećmi. Będą starały się ukazywać świat po „naszemu”. Tak byśmy je mogli w jakiś sposób rozumieć i co najważniejsze – kontrolować. Wspominałem już nieraz o tragicznej możliwości, że pewnego dnia maszyny mogą to słabe ogniwo, jakim sami jesteśmy, po prostu wyeliminować…
I tu wtrącę myśl Harariego z Homo Deus. Pisze tak: Śmielsze podejście głosi, że (…) sieci neuronów zastąpi inteligentne oprogramowanie, które będzie mogło surfować zarówno w świecie wirtualnym, jak i niewirtualnych, wolne od ograniczeń chemii organicznej. Po czterech miliardach lat w królestwie związków organicznych życie wyrwie się na bezkresne przestrzenie sfery nieorganicznej i zacznie przyjmować kształty, których niej potrafimy sobie wyobrazić nawet w najśmielszych marzeniach. Bo przecież nasze najśmielsze marzenia są nadal wytworem chemii organicznej.
🙂 Dla mnie jednak to też swego rodzaju …mity
Pozdrawiam
Ceramik
Wydaje mi się, że mitem jest nie tyle sztuczna inteligencja, lecz to co ludzie sobie wyobrażają na temat jej możliwości i działania.
Mnie najbardziej podoba się bardzo prosta definicja SI – zdolność systemu komputerowego do wykonania funcji, która NIE ZOSTAŁA zaprogramowana.
Jeśli zgodzimy się z powyższym, to możliwości są nieograniczone i to rodzi kwestię z kategorii mitów – czy to będzie słuzyć dobru czy złu i, jakie będą kryteria uznania czegoś za dobre lub złe.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Prawda. W ujęciu klasycznym mitem jest to, co na temat SI ludzie sobie wyobrażają.
Trochę inaczej wygląda to w myśleniu Harariego. W przepastnym zbiorze fikcji, które właśnie Harari nazywa „mitami” znajdziemy współczesny liberalizm, wolność i równość, katolicyzm i faszyzm, prawa człowieka i rasizm, kapitalizm i komunizm, pieniądz i kodeks moralny, spółkę akcyjną i naród, mądrość, prawdę i inteligencję (właśnie;-)… Właściwie cały świat iluzji…
W naszej zachodniej cywilizacji były na to różne określenia: idea, wartość, pogląd, byt, itp…
Moja wina, że nie zaznaczyłem, iż ciągle posługuję się terminologią Harariego.
Przyznam się, że podoba mi się podana przez Ciebie definicja SI. A pytanie – czy to będzie służyć dobru – jak najbardziej aktualne.
PolubieniePolubienie
Na wszelki wypadek zajrzałem do Wikipedii i w rezultacie musiałem zrewidować swoją opinię.
Otóz wg Wikipedii mit to „..opowieść o bóstwach i istotach nadprzyrodzonych, przekazywana przez daną społeczność, zawierająca w sobie wyjaśnienie sensu świata i ludzi w ich doświadczeniach zbiorowych oraz indywidualnych”.
Zatem opowieści o tym do czego może doprowadzić SI, to chyba nie mity, ale spekulacje, fantazje i „fake news”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mit
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Czyli klasyczna definicja mitu ogranicza go jedynie do świata religii. Ciekawe:-)
PolubieniePolubienie
Ciekawe co na temat SI będą mówić następne pokolenia;))
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Być może będzie to dla nich coś normalnego… O ile przyszłe pokolenia w ogóle będą istnieć:-)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Nie wiem czy czytałeś cykl Ukryta Sieć Jakuba Szamałka. To thriller ale taki komputerowy i właśnie trzecia część jest o sztucznej inteligencji. I nie ma tam nieprawdopodobieństw. Strach się bać. I oczywiście za wszystkim stoi „kasa”. Serdeczności
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Nie czytałem, ale bardzo mnie tym zainteresowałaś:-)
Strach się bać… Dzisiaj największe umysły – Hawking, Musk… – przestrzegają nas przed SI. I mają wiele racji. Odwzajemniam serdeczności.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Jeżeli masz czytnik na mobi chętnie Ci podrzucę na maila całość. Usciski
PolubieniePolubienie