Niech znajdą gościnę u ciebie rozbitki Moabu. Bądź im ucieczką przed pustoszycielem… Iz 16, 4

Wczoraj zastanawiałem się nad wykorzystywaniem systemu. Ktoś potrafi całe lata w ten sposób żyć. Oczywiście są ludzie potrzebujący pomocy, ale i im trzeba w odpowiedni sposób pomagać. Jak już wspomniałem edukacja spełnia tu podstawową rolę. Zastanawia mnie jeszcze, gdzie tkwią źródła tych problemów…

Nie tylko państwo (czyli tak naprawdę nas wszystkich) można wykorzystywać. Można też i najbliższych. Słyszymy o takich przykładach. Wiąże się to na pewno z pewną niedojrzałością. Człowiek niedojrzały społecznie (a nawet emocjonalnie), gdy spotyka się z propozycją pomocy, będzie tego później ciągle oczekiwał. Traktuje to jak swego rodzaju …„frajerestwo”, które wręcz trzeba wykorzystać. Przypomina mi się historia człowieka przyłapanego ma kradzieży, który później tłumaczył, że nie mógł darować sobie takiej …okazji. Podobnie mogą traktować okazaną im życzliwość nasi uchodźcy. Gdy przeprowadzano rozmowy w obozach uchodźców na wyspie Lesbos, każdy z nich mówił, że jego marzeniem jest dostać się do Niemiec, ewentualnie do Wielkiej Brytanii czy państw skandynawskich. Dlaczego? W tych krajach jest najbardziej rozbudowany system pomocy społecznej.

„Daj człowiekowi palec a weźmie ci całą rękę” mówi znane przysłowie. Jest znane i w wersji arabskiej. Wiążę się tu z wielbłądem i jego nosem. Można je tak przetłumaczyć: „Jeśli wielbłąd stanie z nosem w namiocie, za chwilę pojawi się jego całe ciało”;-) Można to także powiązać z zasadą gościnności i jałmużną, które podkreśla nawet Koran (jeden z pięciu obowiązków muzułmanina) Jest tutaj jeden szkopuł… W nauczaniu wielu imamów występuje wskazanie, że jeśli muzułmanin udzieli ci gościnności, należy się zrehabilitować i w jakiś sposób odpłacić. Inaczej zupełnie to ma wyglądać, gdy z pomocą wyjdzie …niewierny. Tutaj już nie ma wskazania do odpłacenie a raczej na coś odwrotnego. Wykorzystanie. Do cna… I wielu imamów w krajach Zachodnich nawołuje do zniszczenia całego tego systemu – KLIK. Przed paru laty skandal wywołała wypowiedź tureckiego prezydenta Erdogana, w której nawoływał Turków w Niemczech, by mieli jak najwiecej dzieci – KLIK. Opisywany przeze mnie niedawno – KLIK– Hamsa planuje przynajmniej piątkę, zresztą zgodnie ze znaczeniem swojego imienia;-) –

Rozumiem, że w naszych poukładanych europejskich głowach pewne rzeczy się nie mieszczą. Od razu chcemy je klasyfikować jako „teorie spiskowe”. Jesteśmy światli, wykształceni, gotowi do pomocy, ale też i może …bezdennie głupi. Bardzo bym chciał, by tak nie było…

Może nie tylko pojedynczy ludzie są niedojrzali, ale też i całe grupy ludzi… Chociaż w tym przypadku trzeba mówić raczej o perfidności. I jak ty być mądrym i pomagać jedynie tym, którzy tego naprawdę potrzebują?

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

10 myśli na temat “Niech znajdą gościnę u ciebie rozbitki Moabu. Bądź im ucieczką przed pustoszycielem… Iz 16, 4

 1. I chyba już na ten temat wypowiedziałam się w poprzednim Twoim wpisie. Muzułmanów w Italii dostatek a imigrantow wciąż przybywa i są to najczęściej muzułmanie. Nie pałam do nich sympatią. Nie do poszczególnych osób ale całościowo. I nigdy wcześniej nie podejrzewałabym się o to.
  Serdeczności wieczorne.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Staram się jakoś kontrolować, ale nie jest łatwo;-) Znam też bardzo sympatycznych muzułmanów i o nich zwłaszcza próbuję myśleć, gdy doświadczam na co dzień kultury islamskiej (w Niemczech jest tego naprawdę dużo). Wydaje mi się, że tutejszy system w ogóle nie bada, kto wjeżdża na teren Niemiec. „Hurtowo” przyjmowani są wszyscy…
   Rodzi mi się tutaj przebiegłe pytanie (nie gniewaj się;-) Znając Twoje upodobania polityczne, z którymi się nie kryjesz, chyba jednak bliższa jest Ci blokada Polski przed imigrantami proponowana przez PiS niż otwarcie deklarowane przez partie opozycyjne? Nie musisz odpowiadać… Tu na moim blogu mam odwagę, by o to zapytać;-) I tu od razu szczerze powiem – dla mnie polska scena polityczna nie jest czarno-biała. Niektóre rzeczy proponowane przez PiS wydają mi się ciekawe i potrzebne w Polsce, inne śmieszne, a jeszcze inne przerażające;-) Co do partii opozycyjnych… Widzę totalny chaos, chodzenie na pasku kanclerz Merkel, szkodzące Polsce działania na arenie unijnej (dziwne silenie się na „europejskość”) i tylko parę …przebłysków ciekawych pomysłów.
   Miłego weekendu.

   Polubienie

   1. I tu mnie masz Ceramiku. Tak nie ukrywam swoich poglądów i czekam z utęsknieniem kiedy ta banda rządząca zniknie. Jednak patrzę też realnie i widzę słabość opozycji.
    Co do imigrantów. To nie do końca tak że popieram w tym PiS ale żyjąc tutaj mam spojrzenie na zwłaszcza imigrację z krajów islamskich.
    Nie wiem może jakiś dobry system przy przyjmowaniu. Selekcja. Potrzeba. Bo teraz młode zdrowe chłopy zalewają Italie zamiast bronić swojego kraju. Szczęśliwie Polska nie jest dla nich tak atrakcyjna. Za zimno 😄 za biednie i jesteśmy rasistami. Niestety. Chociaż ja nie mam żadnych oporów kiedy imigrant się asymiluje pracuje a nie ma pozycji roszczeniowej. A zwłaszcza Muzułmanie nie chcą i próbują narzucić swoją religię i sposób życia.
    Dobrze że nie mieliśmy kolonii bo Francji też nie zazdroszczę. Italia ma za to położenie geograficzne idealne dla morskiej imigracji. Uff. Miłego wieczoru Ceramiku.

    Polubione przez 1 osoba

  1. „Postawa roszczeniowa”… Dobrze nazwane… A mi się wydaje, iż to sięga jeszcze głębiej. Dlatego napisałem o perfidii… Pamiętasz, jak zastanawialiśmy się nad „wojną światopoglądową”? Może to jej część?

   Polubione przez 1 osoba

 2. Hmm, podobne, roszczeniowe nastawienie znam z emigracji…polskiej, te opowiesci w latach 80-tych, jak to sie wygodnie na niemieckim socjalu siedzi, sama otarlam sie o takie osoby, kiedy przyjechalam do Niemiec w latach 90-tych: najlepiej siedziec na socjalu, zrobic kilka dzieci i troche dorobic na czarno;) Bylo mi wtedy za taka postawe moich rodakow bardzo wstyd. I tak samo nie rozumialam, dlaczego system to toleruje, zamiast sprawdzac i selekcjonowac, jak nie rozumiem tego teraz. Jestem jak najbardziej za pomoca slabszym i potrzebujacym, ale te ogromne pieniadze ida nie tam, gdzie powinny i sa zarzadzane nie tak, jak powinny. Do tego ta obluda-z jednej strony pomoc dla emigrantow, z drugiej- podzegnanie konfliktow i handel bronia przez „cywilizowane kraje”.
  Na pewno jakas czesc osob, ktore sie tu dostaly na pomoc zasluguje i ucieczka byla jednyna mozliwoscia, zeby przezyc, ale ci najbardziej poszkodawani i potrzebujacy, sa tam na miejscu, bombardowani, przesladowanie, zabijani, glodni i chorzy…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Taka postawa nie zna podziału na narodowość i kolor skóry…
   W tym przypadku jednak chodzi też o sterowanie z zewnątrz. Wypowiedzi Erdogana czy radykalnych imamów islamskich niepokoją. I moje pytanie, czy nie jesteśmy zbyt naiwni wobec perfidii, jest tym bardziej niepokojące…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s