Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane… Łk 12,3

Przeprowadzając refleksję na temat ruchów parareligijnych na pewno nie wolno zapomnieć o wolnomularstwie (albo masonerii, jak dzisiaj częściej się mówi). Informacji w książkach i sieci jest całe mnóstwo. Wystarczy wbić to hasło w Wikipedii -KLIK- i wyskoczy kilkanaście stron-:) Tutaj skupię się wyłącznie na moich refleksjach czyli jałowych dywagacjach, jak zawsze powtarzam;-)

Po raz pierwszy spotkałem się z tym hasłem czytając Wojnę i pokój przed wieloma laty. Pamiętam gęsią skórkę, gdy chłonąłem scenę, w której Tołstoj dokładnie opisuje rytuał inicjacji hrabiego Bezuchowa w loży masońskiej. Tajemniczość, misterium, często również ezoteryzm, okultyzm to klimaty związane z masonerią. Oczywiście nadmienić trzeba, że masoneria to zjawisko bardzo różnorodne. Już religijnie rzecz biorąc są przecież loże ateistyczne, deistyczne albo gromadzące i wierzących (czy też wszystkich razem;-). Chyba najbardziej rzuca się w oczy jawny konflikt z Kościołem Katolickim. W sumie bardziej jednostronny, bo to sam Kościół zabrania swoim członkom wstępowania do masonerii, tłumacząc, że to „stowarzyszenie działające przeciwko Kościołowi”. Samo wolnomularstwo twierdzi zaś, że jest zjawiskiem ponadreligijnym i chodzi mu bardziej o krzewienie braterstwa między ludźmi różnych wyznań. Dzisiaj ich działalność łączy się raczej z charytatywnością, krzewieniem kultury świeckiej i szerzeniem bardziej racjonalnego spojrzenia na rzeczywistość.

Cóż myślę na ten temat? Raczej pewną obojętność. To nie moja …brożka, prawdę powiedziawszy;-) Z jednej strony nie demonizowałbym masonerii jak Kościół, ale z drugiej nie wierzę też w zupełną czystość ich intencji. Czy chcą i dzisiaj zniszczyć Kościół i w ogóle wszelkie religie jak mówił jeden z głównych komentatorów pism masońskich na początku XX w. (Henri Delassus)? Raczej nie… Choć na pewno chcą osłabić wpływy chrześcijaństwa zwłaszcza w Europie… Dawno temu bardzo chętnie rozmawiałem z naszym emerytowanym aptekarzem. Należał on co prawda jedynie do Rotary Club, (o którym Kościół mówi, że jest „przedszkolem masonerii”;-), ale interesująco opowiadał o ograniczeniu wpływów tzw religii Księgi czyli judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Twierdził, że ich działalność nie powinna wychodzić poza czynności liturgiczne w synagogach, kościołach i meczetach. Sprzeciwiał się nawet tak pobieżnej „chrystianizacji”, jaką prowadzi niemiecka CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, partia kanclerz Merkel). O bawarskiej CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna) mówił, że to już „partia nazistowsko-katolickiego pokroju”;-)

Parę miesięcy temu pisałem o „wojnie światopoglądowej” – KLIK.  Myślę, że masoneria także bierze w niej udział. Nie  są to oczywiście działania jawne, ale raczej pewna taktyka na dłuższą skalę. Dzisiaj działania charytatywne, medialne a nawet społeczne mogą służyć odpowiednim grupom interesów. I środowiska masońskie na pewno mogą mieć swój udział np w lewicowych i liberalnych mediach. Ale teoria spiskowa o masońskich „ciemnych siłach” rządzących światem i pociągających za sznurki rządy państw to na pewno uproszczenie i włożyłbym ją między bajki. Masoneria to ludzie, tacy jak inni, ze swoimi zdolnościami ale i ograniczeniami. I mogą zrobić tyle, ile każdy z nas… I tylko tyle;-)

A jutro chyba o New Age, chyba że macie inny pomysł;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

18 myśli na temat “Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane… Łk 12,3

 1. Ja o masonerii dowiedziałem się z Popiołów Żeromskiego. Mój odbiór tej relacji był raczej żartobliwy. Podobnie jak informacja, że W.A. Mozart należał do loży masońskiej i że to inspirowało operę Czarodziejski Flet.
  W Australii, na każdym kroku spotykam instytucje związane z masonerią. Te oficjalne czyli ich siedziby oraz te pod ich zarządem – szpitale, sale imprezowe, domy dla starców.
  Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że kiedyś leczyłem się w masońskim szpitalu.
  Szacunku do nich nabrałem gdy dowiedziałe się, że syn W.A. Mozarta, Franciszek Ksawery Mozart, też kompozytor, który większość życia artystycznego spedził we Lwowie, przejeżdżając przez Warszawę, zapisał sie do tamtejszej loży masońskiej. Napisałem do nich pytając czy mają jakieś ślady tego wydarzenia. Oczywiscie, że mają, pełną dokumentację. Przy okazji niespodzianka – odpowiadając na mój list polecili książkę L. Hassa – „Sekta farmazonii warszawskiej…”. Farmazonii? Całe życie wiedziałem, że farmazon to jakiś dziwak, okazuje się że słowo ma rodowód francuski i pochodzi od „franc maçon” – wolnomularz.
  O F. Mozarcie pisałem obszerniej tutaj – https://ewamaria.blog/2016/06/10/mozart/

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zatem życzliwi ludzie;-)
   Nie dziwie się, że w Australii nie brakuje instytucji związanych z masonerią. Po odkryciach geograficznych loże ruszyły do Nowego Świata;-) Spacerując po Hawanie w zeszłym roku, rozpoznawałem na wielu budynkach symbole masońskie,,, Było ich tam całkiem sporo…

   Polubienie

 2. Czyms ludzi trzeba straszyc, odkad bog/bogowie nie wystarczaja, moga to byc Zydzi, Muzulamanie, albo Masoni;)
  Teorie spiskowe maja sie dobrze i ja ogolnie nie mam nic przeciwko, jesli sa tematem trzymajacego w napieciu filmu.
  Ogolnie mam wrazenie, ze polaryzacja w JAKIEJKOLWIEK dziedzinie ma sie dobrze, coraz lepiej, a wirtualny swiat temu sprzyja.
  Ale jestem tez swiezo po obejrzeniu Hejtera i troche (bardziej niz zawsze;) przerazona tym, jak latwo dzis manipulowac ludzmi.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Teorie spiskowe zawsze były i będą… I nie tylko cykliści i masoni 😉 Najciekawsze, że są po wszystkich stronach;-) Wśród protestantów w USA panuje plotka, że jezuici zabili Lincolna a żydzi przed wojną straszyli swoje dzieci krwawymi ofiarami katolików (a katolicy podobnie, że krwi katolickiej używa się do robienia macy)… Służą zawsze uproszczeniu i zrzuceniu winy na drugą stronę;-)

   Powiem Ci, że …zawiodłem się na Hejterze;-) Sala Samobójców była o wIele lepszym filmem. Jedyne, co warto podkreślić to świetna rola młodego Maćka Musiałowskiego. Za to Maciej Sztur zagrał moim zdaniem bardzo słabo, poniżej swoich możliwości. Poza tym film bardzo płasko i jednorodnie pokazuje scenę poltyczną (może dlatego, że jednym z koproducentów był TVN;-). Plusem jest ciekawe ukazanie zblazowanych „elit”. Ale to moje bardzo subiektywne obserwacje;-)

   Polubienie

   1. W sumie scena polityczna byla (moim zdaniem), tylko pretekstem do pokazania, jak funkcjonuja pewne mechanizmy, jak latwo manipulowac ludzmi. „Elity” z obu ston barykady wspieraja sie ukrainskimi gosposiami;)
    I tak, chlopak zagral genialnie, Kulesza tez swietna, reszta troche blado wypadla, choc akurat mlode pokolenie najlepiej.

    Polubione przez 1 osoba

   1. Watykan ma swoje za uszami, a do tego zamiatanie pod dywan dobrze mu nie robi. No i takie bogactwo, kiedy ludzom coraz gorzej, tez sie nie podoba.
    Wydaje mi sie, ze KK tam najbardziej traci, gdie mial najwiekszy wplywy, byla Irlandia, byla Hiszpania, teraz jest Polska.

    Polubione przez 1 osoba

 3. Szczerze mówiąc nie pamiętam skąd dowiedziałam się o masonerii. Chyba od mamy która lubiła historię tajemniczą. I pewnie z książek. Dodawała smaczku przygodom różnych bohaterów. I dalej mamy wplecione ich tajemnice w powieści. A w Ascoli pełno symboli masońskich. Na murach, portalach bram
  Cóż miasto samo w sobie tajemnicze więc i masonerii nie brakuje. Zresztą jak inaczej mogłoby być w Italii. A prawda zawsze leży pośrodku. Zdrowego tygodnia. Serdeczności.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Włoska masoneria to zupełnie osobny temat;-)
   Bardzo ciekawy. Chyba najbardziej „artystyczna” w całej Europie i jednocześnie bardzo wpływowa. To dzięki niej prawdopodobnie nastąpiło Risorgimento, Italia się zjednoczyła w XIX w. (Garibaldi był honorowym Wielkim Mistrzem).
   I nie dziwię się zatem, że w Twojej Ascoli tyle symbolI masońskich;-)
   Odwzajemniam serdeczności.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s