Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! Mt 10, 16

W ostatnim wpisie przytoczyłem krótkie wspomnienie o Goffmanie i jego teorii życia – teatru, w którym każdy z nas gra specyficzną rolę. I od razu przypomniała mi się inna postać. Tym razem nie socjolog, jak Hoffman, ale psycholog (może nawet psychiatra;-), uczeń Zygmunta Freuda – Carl Gustav Jung. Mówił on o pewnym „elemencie” środowiskowym, który wiąże się z naszą nieświadomością zbiorową, jak mawiał, który nazwał archetypem. I tutaj też mówił o pewnych maskach, jakie przywdziewamy. Najciekawsze, że nawiązał tu do klasycznego teatru greckiego i posłużył się terminem persona, co właśnie znaczy maska. 

I wydaje mi się, że grając w teatrze życia, takimi personami się posługujemy. Życie wówczas wydaje się nam znośniejsze. Nie musimy wkładać w …nie tyle siły. Choć ktoś się może oburzyć, że przecież jest sobą w życiu, ale może się mu tylko tak wydaje. Jakie ciekawe maski tu się znajdują? Po stronie męskiej na pewno jest twardziel, macho czy …wieczny chłopczyk. Jest i pozer, oryginał i wielu, wielu innych… 

O płci pięknej nie będę się wypowiadał;-) Tu katalogów też jest całe mnóstwo…

A jaką personę gram ja sam? 

Jutro zaś trochę na temat Cienia;-) 

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

5 myśli na temat “Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! Mt 10, 16

  1. Kobieta zmienna jest;) Czyli ma duzo masek;)
    A tak na serio: nie do konca sie zgadzam z ta wypowiedzia, ale mysle, ze w pewnych sytucjach nie tyle zakladamy maski, ale w chodzimy w pewne role (czy to to samo?;): role pracownika/pracodawcy, corki/matki, zony/meza, czesto objawia sie to odoowiednim strojem, sposobem poruszania, mowienia, mimika. W jakis sposob ulatwia to komunikowanie, dlatego irytuje nas, kiedy ktos sie tym schematom wymyka (np. milioner w obszarpanych dzinsach i wyciagnietym swetrze jedzacy kawalek pizzy na lawce w parku;)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s