Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko… Łk 10, 33

Zauważyłem, że wiele wypowiedzi krytycznych wobec encykliki Fratelli tutti, odnosi się do tego, co mi się właśnie podoba;-) Jednym z nich jest to, że rzekomo zawiera „mało Chrystusowego nauczania”. Tak do końca nie wiem, o co chodzi, bo tak naprawdę cała encyklika przesiąknięta jest Ewangelią, czyli nauczaniem Jezusa. Podejrzewam coś innego – mało w encyklice jest języka starego kościelnego feudalizmu, mało patrzenia instytucjonalnego… Papież jawi się bardziej jako …towarzysz w drodze człowieka a nie kurator czy kontroler.

Rozdział piąty jest pełen krytyki wobec współczesnej polityki. Zwłaszcza wobec populizmu i liberalizmu. Tu akurat zdanie papieża podzielam. I najbardziej podoba mi się takie zdanie: Dla wielu polityka jest dziś brzydkim słowem i nie można ignorować, że często za tym faktem kryją się błędy, korupcja i nieskuteczność niektórych polityków. W tych „wielu” odnajduje siebie;-) Papież wzywa tutaj to czegoś bardzo nieokreślonego – „miłości politycznej”. Dla mnie brzmi to bardzo utopijnie, ale zgadzam się ze Papieżem, że trzeba większego zainteresowania człowiekiem. Widzę tutaj znowu specyficzne południowo-amerykańskie, latynoskie spojrzenie, które było obecne w tzw teologii wyzwolenia.

W rozdziale szóstym znajduje słowa, które papież kieruje do mnie;-) Zatem inteligencja może badać istotę rzeczy, poprzez refleksję, doświadczenie i dialog, aby uznać w tej rzeczywistości, która ją przekracza, podstawę pewnych uniwersalnych wymagań moralnych.Dla agnostyków fundament ten może wydawać się wystarczający, aby nadać mocną i stabilną uniwersalną ważność podstawowym i niepodlegającym negocjacjom zasadom etycznym, które mogą zapobiec dalszym katastrofom . Dla wierzących natura ludzka, będąca źródłem zasad etycznych, została stworzona przez Boga, który ostatecznie nadaje mocne podstawy tym zasadom. 

To rzeczywiście podstawowa różnica w etyce, jaką kieruje się agnostyk a jaką wierzący. Dla pierwszego (agnostyka) tutaj podstawą jest inteligencja, refleksja, doświadczenie i dialog. Dla drugiego (wierzącego) – „natura ludzka stworzona przez Boga”. I przyznam się szczerze – tym bardziej papież utwierdził mnie w moich przekonaniach;-)

I naszła mnie znowu pewna refleksja – czy coraz więcej „wierzących” nie skłania się bardziej ku przyrodzonym rozwiązaniom a nadprzyrodzone już do nich tak nie przemawiają. Może więc specjalnie papież stara się przypomnieć swoim owieczkom, że powinny pamiętać o Boskim autorytecie;-)

Jutro ostatnie wynurzenia na temat encykliki papieża… Nie będę Was dalej dręczył;-)

Pozdrawiam

Ceramik

 

Reklama

2 myśli na temat “Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko… Łk 10, 33

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s