Każdy ma prawo do pracy mówi artykuł 23 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. I pomyśleć, że jeszcze w średniowieczu uważano, że pracą zajmują się jedynie „niższe stany”. Że związana jest z upokorzeniem i nie przystoi ludziom dobrze urodzonym. Zresztą podobną ideę preferował antyk. I gdy dzisiaj myślimy o ludziach antyku, oczywiście przywołujemy tych, którzy zajmowali się… nicnierobieniem. Raczej nikt nie ma na myśli rzesz niewolników, których zadaniem było wykarmić swoich panów.
Praca dla wszystkich to myśl stosunkowo nowa. Zresztą i dziś rozmyślamy sobie, jak dobrze byłoby być rentierem, który nie jest zmuszony do pracy a korzysta ze zgromadzonych dywident. Nieraz w firmie słyszałem rzucane uwagi, że „gdybym wygrał w Lotto, rzuciłbym to wszystko i wyjechał w ciepłe kraje”. Ale czy młody człowiek, w pełni sił, naprawdę czułby się wówczas szczęśliwy? Dzisiaj praca zapewnia nie tylko utrzymanie. Jest też źródłem kontaktów, ogromnie ważną częścią życia społecznego. Tutaj się realizujemy, spełniamy, czujemy potrzebni, przeżywamy problemy ale i uniesienia…
Czy gdzieś tam istnieje jakiś równoległy świat, w którym nie trzeba pracować? Któż to wie… Może różne uwarunkowania doprowadziły do tego, że człowiek nie musi …tyrać. Ziemia wydaje wszystkim swoje owoce. Wystarczy je zerwać z drzewa. Czy taki nie był właśnie biblijny raj? Przypomina mi się dawny film sf pt Elizjum (zresztą to też znaczy raj;-). Wysoko na niebie krążył zbudowany przez najbogatszych świat marzeń. Wszyscy żyli tam jak na nieustannym urlopie… Oczywiście nie mogło to trwać wiecznie. Znalazł się śmiałek, który zburzył cały ten utopijny system. Zresztą jest to dokładne odwzorowanie sytuacji z Raju. Tam też postanowiono, że wiedza i mądrość będą dla wszystkich. Może sytuacja się wiecznie powtarza. I gdy tylko próbujemy postawić na utopię, grzęźniemy w błocie…
Pozdrawiam
Ceramik
Człowiek się znudzi. Nawet rajem. I zacznie rozrabiać…
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dokładnie… Tęsknimy za świętym spokojem, a gdy go mamy, to nam nie wystarcza… Już myślimy o czymś nowym…Niespokojny duch w nas mieszka;-)
PolubieniePolubienie
Do dzisiaj niestety parę A może wiązać się z niewolnictwem, poniżanie itp. Oby jednak nie i oby ludzie jak najczęściej i jak najbardziej byli spełnieni w swojej pracy.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Tak… Gdzieś tam głęboko tkwi w nas, że praca (zwłaszcza fizyczna) wiąże się z upokorzeniem… To pewnikiem jakiś balast z dawnych czasów, gdy byli „jaśnie Państwo”;-)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
A ja od dłuższego czasu bardziej cenię sobie pracę fizyczną niż umysłową, z całym szacunkiem dla wszystkich ;)). Owoce pracy fizycznej są namacalne…, A już rękodzieła potrafią mnie zachwycić często;))
PolubieniePolubienie
ja to chyba nie lubię nic nie robić, nosi mnie, mam w sobie dużo niepokoju co do lenistwa!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ależ nie piszę o lenistwie… Tylko o zaprzestaniu pracy;-)
Przecież można podróżować, czytać, zajmować się swoim hobby…
Ale tak jak napisał 52listy@ – chyba i tym byśmy się znudzili;-)
PolubieniePolubienie
Wieczny urlop… Nie sprawdzilby się. Bo w sumie staloby to się nudne. A nie ma nic gorszego jak nuda. Chociaz nudzić się mozna się nauczyć. Zalezy co dla kogo jest nudą. Nienudnego wieczoru. 😄
PolubieniePolubione przez 1 osoba
No właśnie… Podejrzewam, że zależy od człowieka…
Jeden świetnie by sobie (przez jakiś) czas radził, inny mniej;-)
PolubieniePolubione przez 1 osoba