A skąd pochodzi mądrość i gdzie jest siedziba wiedzy? Hi 28, 12

Od kilku wpisów zajmuję się szerokim tematem etyki świeckiej i światopoglądu. Dzisiaj trochę może o uwikłanych w to ludziach i tworzonych przez nas specyficznych szablonach.

Wydaje mi się, że dzisiaj łatwo klasyfikujemy ludzi. Jeśli słyszymy, że ktoś jest ateistą czy niewierzącym, przyporządkowujemy mu od razu „nowoczesne” poglądy. I odwrotnie – żarliwego wierzącego – posądzamy od razu o wstecznictwo i poglądy rodem z tzw ciemnogrodu. Podam dzisiaj dwa przykłady znanych ludzi, naukowców, którzy od razu nam ten szablon wręcz odwrócą.

Pierwszy to nieżyjący już filozof, prof. Bogusław Wolniewicz – TU więcej. Określał się mianem niewierzącego. Nie wierzył w tzw Opatrzność i przetrwanie świadomości po śmierci. Nie odrzucał natomiast istnienia wyższej siły czy górującej nad nami inteligencji, której jeszcze nie poznaliśmy. Jednocześnie był zażartym przeciwnikiem teorii gender i wszystkiego, co się z tym wiąże. Uważał to za działania szkodliwe dla rodziny i ogólnie człowieczeństwa. Zasłynął również wypowiedziami, które wielu określało jako antysemityzm. Pamiętamy go jako wziętego współpracownika środowiska związanego z Radiem Maryja. Tak… Niewierzący i Radio Maryja… Można powiedzieć, że pasuje jak pięść do nosa;-)

Drugi naukowiec to fizyk i kosmolog, ks. prof. Michał Heller – TU więcej. Z jednej strony człowiek głębokiej wiary, z drugiej wzięty naukowiec. Zajmuje się między innymi badaniem „czarnych dziur”, genezą Wszechświata, teorią strun… Jest pierwszym i jak do tej pory jedynym polskim laureatem Nagrody Templetona. Wszystko można mu zarzucić, ale nie „ciemnogród”;-) Wielu, którzy wysuwają tego typy zarzuty względem wierzących, pewnie nie poznało jego naukowego zaangażowania.

Wydaje mi się, że podobnych przykładów jest więcej. Oczywiście, łatwiej jest tworzyć pewne stereotypy i…szufladki. Tymczasem ludzkie poglądy to coś niezwykle ciekawego i niepowtarzalnego. Warto chyba o tym pomyśleć…

Pozdrawiam

Ceramik

8 myśli na temat “A skąd pochodzi mądrość i gdzie jest siedziba wiedzy? Hi 28, 12

 1. Ja myślę, że mądrość pochodzi z…kompromisów. 🙂 Żyjemy w społeczeństwach pluralistycznych (mamy najróżniejsze poglądy moralne, religijne, polityczne, wywodzące się z różnych tradycji, kultur ) różnimy się czasem bardzo ale musimy respektować minimum zasad współżycia społecznego – akceptować innych i nigdy nie narzucać własnych, twierdzić, że są jedynie słuszne i najlepsze!!!!
  Ale ta odmienność wcale nie przeszkadza mieć wspólnych reguł , dzięki którym można znajdować KOMPROMISY, i ustanowić wspólny „kodeks” postępowania moralnego….pozdrawiam A

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dobry wniosek;-) Kompromis jest osią, na której kształtuje się obowiązująca w danej społeczności etyka. W sumie w ten sposób dokonuje się ewolucja naszych norm. To spojrzenie bardziej liberalne;-) Mimo wszystko jest w naszych społecznościach obecne również spojrzenie bardziej tradycyjne. I tutaj nie uznaje się za bardzo kompromisów. Ale to zupełnie inny temat;-) Dobrego dnia!

   Polubienie

 2. Nie bez kozery powstało przyslowie” każdy kij ma dwa końce „. A właśnie ludzie takich poglądów uatrakcyjniaja nam życie ba i zmuszają do myślenia. Bo z jednej strony autorytet a ta druga nas dziwi. Milej niedzieli deszcze Ceramiku

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s