I wtedy to Pan rzekł do Abrama: «Wiedz o tym dobrze, iż twoi potomkowie będą przebywać jako przybysze w kraju, który nie będzie ich krajem, i przez czterysta lat będą tam ciemiężeni jako niewolnicy… Rdz 15, 13

Żona opowiada historię, że jej kolega z pracy – Serb, nie może się ubiegać o niemieckie obywatelstwo, bo Serbia nie pozwala na podwójne obywatelstwo. Musiałby więc zrezygnować z serbskiego obywatelstwa. Tego jednak nie chce zrobić. Jest wiele podobnych historii. Młodzi Turcy, urodzeni w Niemczech, też mają podobne problemy. Sam dostałem niemieckie obywatelstwo już w 1992 r. Jako drugie, bo polskie miałem od urodzenia…

Jak obywatelstwo łączy się z narodowością? To dziwna zależność… Pierwsze to bardziej status prawny, drugie łączy się z naszym dziedzictwem kulturowym, tożsamością. Najlepiej to chyba widać w USA, które jest typowym państwem emigranckim. Są Amerykanie o irlandzkim, włoskim, polskim pochodzeniu… I choć wszyscy mają amerykańskie paszporty, różnią się pochodzeniem etnicznym…

Artykuł 15 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka mówi właśnie o obywatelstwie. Każdy ma do niego prawo. I nie można mu go „arbitralnie” zabrać. Swego czasu działająca w Niemczech partia AfD miała plany, by zmuszać ludzi do pozostania przy jednym, tj niemieckim obywatelstwie. I przyznam się, gdyby doprowadzili do takiego prawa (wbrew prawom człowieka, jak się okazuje), gdyby mi kazano wybrać między niemieckim a polskim obywatelstwem, z chęcią bym moje niemieckie obywatelstwo oddał. Chyba nie chciałbym mieć obywatelstwa kraju, który do czegoś takiego zmusza. Poza tym kulturowo, mentalnie, światopoglądowo – bez wątpienia jestem Polakiem. Mieszkam w Niemczech 16 lat, tu pracuję, ale w tym sensie ciągle to nic nie zmienia.

Oczywiście… Zawsze w tym miejscu będą jakieś napięcia. Człowiek, który ma dwa (albo i więcej) obywatelstwa nie jest kimś standardowym. Musi też pamiętać o zasadzie, że w kraju, w którym aktualnie przebywa musi się posługiwać odpowiednimi dokumentami (w moim przypadku w Niemczech – niemieckimi a w Polsce – polskimi). Poza tymi krajami może to czynić dobrowolnie. Sa i pewne ograniczenia dla takich osób – nie mogą np pracować w strukturach wojskowych. Jest to zrozumiałe… Trudno w takich przypadkach sprostać pewnej lojalności, co do jednego kraju.

Obywatelstwo łączy się z naszą sytuacją prawną. Ale mamy też prawo do jego zmiany. I tego prawa nie można nam w myśl Deklaracji ograniczać. Choć niektórzy jak napisałem bardzo by tego chcieli. Pewnie mają swoje powody, których za bardzo nie rozumiem;-) Być może chodzi o większe przywiązanie obywateli do struktur jednego państwa. Wspomniane AfD tłumaczyło to „problemami związanymi z integracją”. Na szczęście w czerwcu tego roku Bundestag propozycję ustawy odrzucił – KLIK.

Etyka, prawo, polityka łączą się ze sobą niejednokrotnie. Jedno wchodzi w obszar drugiego. Tu właśnie mamy tego przykład…

Pozdrawiam

Ceramik

 

Reklama

12 myśli na temat “I wtedy to Pan rzekł do Abrama: «Wiedz o tym dobrze, iż twoi potomkowie będą przebywać jako przybysze w kraju, który nie będzie ich krajem, i przez czterysta lat będą tam ciemiężeni jako niewolnicy… Rdz 15, 13

  1. W zasadzie w obu krajach pełne prawo, bo korzystają z pełnych praw obywatelskich.
   Sam uważam jednak, że nie powinienem głosować w Polsce. Nie mieszkam tam i nie płacę podatków… Nie znam też do końca realiów – 16 lat odkąd wyjechałem to sporo. I od tej pory nie brałem udziału w żadnych polskich wyborach (i pewnie jak zauważyłaś, niechętnie się na ten temat wypowiadam;-). W niemieckich uczestniczę regularnie.

   Polubione przez 1 osoba

 1. Prawo, polityka, etyka nieustannie mówią głosem innych co jest ważne, ważniejsze i istotne, co się liczy. Czasami może się to nie sprawdzać z odczuciami jednostki o której mowa. Dla jednych narodowość i obywatelstwo to jedno i to samo, dla drugich całkiem coś innego, A jeszcze dla innych w ogóle nieistotna sprawa. Każdy ma swoje odczucia, do których na szczęście, nie mają jeszcze dostępu ani polityka, ani prawo;))

  Polubione przez 1 osoba

 2. Dla mnie wybór jest jasny. Staranie się o wloskie obywatelstwo jakie drugie może i mialoby sens ake tu to yrwa lata świetlne. Mam wloskie dokumenty czyli ich dowod osobisty i ubezpieczenie ktore musialam zeby go mieć przenieść z kraju. I to mi absolutnie wystarczy. Ale dobrze ze nie stosują przymusu. Uściski

  Polubione przez 1 osoba

  1. W sumie nigdy się o swoje niemieckie obywatelstwo nie starałem, Dostałem je po ojcu. Kiedy mi przyniósł dokumenty, byłem nawet trochę zniesmaczony. Ale doceniłem to, gdy następnego roku w wakacje pojechałem do pracy w Niemczech. Nie miałem żadnych problemów ze znalezieniem tam pracy. I potem co roku wyjeżdżałem do pracy za Odrę na 2-3 miesiące. W latach 90-tych był to naprawdę dobry zastrzyk gotówki. Mogłem spokojnie żyć za to cały rok na studiach. Przy okazji coraz lepiej poznawałem język. W 2004 r. gdy zamknięto firmę żony, spakowałem rodzinę i przeniosłem się tutaj na stałe. Takie były czasy i w sumie nie żałuję;-)
   PS. „nie stosują przymusu” – raczej go nie mogą stosować. Takie są przepisy Unii Europejskiej. Swoboda przepływu osób. Jako Polka możesz mieszkać wszędzie. Nawet w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Jest to terytorium Francji i Unii Europejskiej;-)

   Polubione przez 1 osoba

 3. Narodowość, obywatelstwo.
  Zazębiają się mocno, ale jednak to inne sprawy.
  Narodowość to bardziej stan umysłu, obywatelstwo – status prawny.
  Czasami następuje konflikt.
  Na przykład, przynajmniej jeszcze niedawno, obywatel francuski miał obowiązek słuzby wojskowej i znam przypadek gdy Francja zażądała ekstradykcji swojego obywatela z Kanady, gdyż tego obowiązku nie dopełnił.
  Teraz sprawa robi się bardziej złożona. Ileż zamieszania narobił Brexit – Brytyjczycy tracą prawo stałego pobytu w Hiszpanii, Polacy mogą stracić prawo pracy w Wielkiej Brytanii.
  Natomiast tytułowa przypowieść, dla mnie bardzo niesympatyczna.
  Wnukowie Abrahama opuścili miejsce pobytu z powodu nieurodzaju. Ich bardzo operatywny brat załatwil im pobyt na najbardziej urodzajnych terenach Egiptu. Tam izolowali się od miejscowej ludności i w rezultacie zostali zniewoleni.
  Ich bóg, bóg Abrahama, wykonuje wyjątkowo perfidną zemstę na Egipcjanach, a następnie prowadzi ich w okolice, które ze wzgledów koniunkturalnych opuścili, i pomaga wymordować miejscowych mieszkańców, którzy nie opuscili swej ziemi gdy była nieurodzajna.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zawsze mnie zadziwia, dlaczego pół świata czci Boga Żydów – Jahwe. Ich „Tanach” stał się chrześcijańskim Starym Testamentem. Z tego narodu pochodzi chrześcijański Mesjasz. Paromilionowy naród dał podstawy dla wszystkich najważniejszych współczesnych religii monoteistycznych. Istny …fenomen;-)
   Zresztą temat żydów (Żydów), jako pierwsze określenie religijne a w nawiasie etniczne, też wiąże się powyższym tematem. Przecież żyją na całym świecie. Są obywatelami mnóstwa państw. Posiadają ich paszporty, zasiadają we wpływowych kołach finansowych czy politycznych. I nie mówi się na co dzień o antypolonizmie czy antygermanizmie… Ale jest antysemityzm. Zresztą termin „ludy semickie” nie określa jedynie samych Żydów. Są tu też Arabowie, Akadowie, Ugaryci a nawet Etiopczycy. Ciekawostka: język maltański też należy do języków semickich. Ale oczywiście antysemityzm tworzy „parasol ochronny” jedynie nad Żydami. Cud nad cudami;-)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s