Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo… Pwt 30, 19

Dzisiaj w naszej rodzinie opóźniona Pierwsza Komunia. Najmłodszy bratanek w roku pandemii w końcu się jej doczekał. Pogoda wspaniała. Jesień nas rozpieszcza. Moja żona w pocie czoła kończy komunijnego torta. Ma do tego niezwykły talent. W innym życiu mogłaby być spokojnie fachowym cukiernikiem…

A ja się dalej zastanawiam nad prawami człowieka. Artykuł trzeci ma taką treść: „Każda osoba ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego”. Prawo do życia. Wolność. Bezpieczeństwo. Brzmi jak oczywistość. Ale przecież ciągle to prawo jest łamane. Wojna, przestępstwa… Nawet życie rodzinne potrafi je wystawiać na próbę… Biblijne morderstwo Kaina ciąży nad rodzajem ludzkim… Można się zastanawiać nad przyczynami, skutkami… Tysiące książek i filmów próbowały się temu przyjrzeć…

W sumie to prawo leży najbliżej naszych zwierzęcych instynktów. Chronimy życie za wszelką cenę. Tutaj zwykle prowadzi się rozważania na temat kary śmierci, eutanazji, aborcji… Tym razem jednak nie będę pisał o tych szerokokomentowanych wszędzie problemach. Podejrzewam, że każdy z Was ma tu własne wyrobione zdanie i nieraz na ten temat myślał.

Rodzi się we mnie inna refleksja. Mało mówimy o …jakości życia. I nie chodzi wcale o jakość ekonomiczną. Chodzi o sięganie głębiej. W głąb samego siebie. Tam, gdzie życie ludzkie ma swoje sedno. Wtedy można życiu nadać swoje własne oryginalne znaczenie. Niesamowicie podziwiam ludzi, którzy przełamują różnego ograniczenia i się nie poddają, by żyć po swojemu. To też pochodzi z woli życia, która głęboko w nas tkwi. I wielu ludzi codziennie o to walczy. Wymiar ludzki życia jest tu jedyny w swoim rodzaju. Nieporównywalny do czegoś innego…

Myślę, że każdy z nas ma tu swoje ograniczenia. Ogranicza go jego cielesność, charakter i wiele, wiele innych rzeczy. Mimo to może cieszyć się życiem. „Czuć” je każdego dnia. Może o to nawet bardziej chodzi niż o …samo życie. Tzn …byle jakie życie;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

7 myśli na temat “Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo… Pwt 30, 19

 1. O tym jak cenne jest zycie przekonujemy się kiedy zagraza nam jego utrata. I wtedy odkrywamy w sobie poklady siły. Nieraz musimy przełamać swoje zasady i zawalczyć o nie. Zgodnie z instynktem przetrwania.
  Ale walczymy również nie tylko o życie jako życie ale o życie wedlug nas najlepsze. Dla nas i dla naszych bliskich. I tu rozszerza sie nasza wola zycia o model życia. Ale to juz kolejne rozwazanie nad sensem zycia. A jego sens to również tort komunijny. Uściski Ceramiku.

  Polubienie

  1. W sumie Artykuł 3 mógłby brzmieć tak: Każda osoba ma prawo do życia po swojemu;-)
   I wtedy chroniłby on także naszej …jakości życia, moim zdaniem równie ważnej jak samo życie. I masz rację, że wiąże się to z jego sensem;-)
   PS Tort wyszedł wspaniale, oby podobnie było i z …sensem życia;-)

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s