Podniebienie me prawdę podaje,wstrętna mym wargom nieprawość… Prz 8, 7

 • Jeśli dzisiaj cały dzień padał deszcz i było zimno, więc mamy dziś piękny, ciepły i słoneczny dzień, zatem każdy trójkąt jest kołem i kwadratem jednocześnie.
 • Jeśli ateista nie wierzy w Boga, to jest dla katolików prawdziwym wzorem wiary, więc może zostać papieżem. 

Coś nie pasuje? Oczywiście:-) Podałem wyżej dwa przykłady sprzecznych zdań. Dlaczego? Otóż mają związek z przytaczanym ostatnio przesympatycznym Dunsem Szkotem. Zajmował się on bowiem także logiką i wprowadził do niej wnioskowanie głoszące, że ze zdania sprzecznego wynika dowolne inne zdanie. 

Cóż to oznacza? Że jeśli wiążą się ze sobą zdanie prawdziwe i nieprawdziwe to zachodzi sprzeczność i nie można orzekać o prawdzie. W takim razie można udowodnić każde inne zdanie. Trochę skomplikowane, ale nasza intuicja wie, o co chodzi. Można wtedy pokusić się o stwierdzenie, że w świecie kłamstwa, w którym nie ma prawdy, każde zdanie da się udowodnić. 

Rozważając twierdzenia klasycznej logiki Arystotelesa, Duns Szkot zauważył pewien …błąd, który mógł obrócić w pył całą klasyczną logikę. Był to fakt, że ze zdania sprzecznego wynika dowolne zdanie, także nieprawdziwe, nawet urojone, totalnie bezpodstawne. Gdy nie ma kwantyfikatora prawdy, można ludziom wmówić każde kłamstwo. Manipulacja nad manipulacjami;-) Politycy byliby wniebowzięci, nieprawdaż.. 

Ale czy czasami nie żyjemy w takim świecie? Można powiedzieć, że jedno kłamstwo rodzi następne. I wszystko może okazać się względne.

Schizofrenia jest dzisiaj określana jako choroba psychiczna. Ale czy nie może nastąpić dzień, w którym WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), by nie stygmatyzować chorych, wykreśli ją z listy chorób? Możliwe? Możliwe…;-) I gdy, ktoś będzie twierdził, że jest Jezusem albo Napoleonem, biada temu, który zwróci mu uwagę, że jest inaczej… 

Nie wiem, co nadejdzie jutro… Ale Duns Szkot ma się nad czym frasować;-)

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

12 myśli na temat “Podniebienie me prawdę podaje,wstrętna mym wargom nieprawość… Prz 8, 7

 1. Ach ta logika. Miałam w moim liceum zajęcia z logiki. To się nazywało wtedy ogólnie propedeutyka filozofii. I nawet bardzo dobry miałam. Ale niewiele pamiętam. Pozostało mi chyba logiczne myślenie. 😀
  Taką mam przynajmniej nadzieję.
  To bardzo przydatna umiejętności w świecie manipulacji. Uściski na nowy tydzień Ceramiku

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dzisiaj w niewielu liceach mówi się o filozofii. Moje córki w niemieckim gimnazjum też za bardzo jej …nie liznęły. A szkoda… Przydaje się… Aby rozwinąć trochę myślenie.
   Odwzajemniam …tygodniowe uściski;-)

   Polubione przez 1 osoba

  1. Przyznam się, że też muszę się wysilić, by próbować zrozumieć Szkota;-)
   Swego czasu była cała szkoła „franciszkańska” (tu jeszcze uczeń Dunsa Szkota – William Ockham czy Bonawentura), która była w opozycji do tradycyjnej scholastyki św. Tomasza i dominikanów. I była to swego rodzaju naukowa walka, która odbywała się w imię zakonnej „solidarności”;-)

   Idąc dalej myślą Twojego ostatniego zdania: jeśli i następne zdanie będzie bez sensu – cały wywód jest bez sensu;-)

   Polubienie

  1. „schizofrenia informacyjna”
   Ciekawie nazwane;-)
   I coś w tym jest… Idąc dalej myślą Dunsa Szkota, jeśli ktoś oparł swój wywód na kłamstwie, nic mu nie przeszkodzi, by brnąć dalej, bo przecież sam w to wierzy – prawdziwa schizofrenia;-)
   Miłego dnia!

   Polubienie

 2. Okularnica w kapciach bardzo elegancko to nazwala, ja bym powiedziala, ze to informacyjna sr…biegunka;)
  Bardzo na stujach lubilam takie logiczne lamiglowki;)
  Jak sie chce, to mozna i udowodnic, ze 2+2 to 5, a czarne jest biale;)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s