Masz dzieci? Wychowuj je, zginaj im karki od młodości! Syr 7, 23

Mów do społeczeństwa jak do dziecka – taki slogan widnieje w następnym punkcie teorii manipulacji Chomsky’ego. Dlaczego? Odpowiedź daje cytowany ciągle autor publikacji: Większość reklam i komunikatów adresowanych do opinii publicznej korzysta z języka oraz sposobu argumentacji, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub osób ograniczonych umysłowo, a więc uproszczonej i wręcz infantylnej formy komunikacji. Im bardziej chcesz swemu rozmówcy zamącić obraz rzeczywistości, tym bardziej staraj się infantylizować komunikat. Dlaczego? Jeżeli będziesz zwracać się do osoby, jakby miała lat dwanaście, to pod wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jak gdyby faktycznie miała dwanaście lub mniej lat.

Przypominam sobie z lat dzieciństwa moich córek, że najlepiej sprawdzały się proste i jasne komunikaty. Zwykle nie było wówczas dyskusji;-) Dziecko nie znosi skomplikowanych przekazów, jest  skołowane gdy każdy z rodziców ma inne zdanie, co do jego postępowania. Dlatego tak ważny jest „wspólny front”:-) w wychowaniu dziecka.

W tym podejściu manipulacyjnym, próbuje się odtworzyć właśnie taki typ przekazu. Prosto, bezdyskusyjnie, infantylnie… I w wielu przypadkach się to …sprawdza;-) Zresztą wykorzystuje się znaną w reklamie technikę symplifikacji. Opiera się ona na wykorzystaniu specyfiki kodowania faktów w pamięci i wiązaniu ich z pewnymi podstawowymi uczuciami. Tak uczy się dziecko. Poza tym redukowanie idei do sloganów, prostych haseł i obrazów powoduje, że na tym najogólniejszym poziomie można nawet połączyć idee, które gdyby się nad nimi tak naprawdę zastanowić okazałyby się niespójne czy wręcz sprzeczne. Komunikat w ostatecznej wersji ma postać apelu, wezwania, imperatywu (czy nie przypomina nam się tutaj ostatnia walka wyborcza:-) Technika ta wydaje się być zwłaszcza skuteczna w dobie informacyjnego chaosu. Przeciętny człowiek (nie lubię tego wyrażenia:-) wybierze szybciej prosty, emocjonalny i nawet nie za bardzo logiczny przekaz a nie skomplikowany choć wewnętrznie spójny. 

Czy nie macie wrażenia, że dzisiejsi politycy mówią do nas jak do dzieci? I w podobny sposób nas traktują:-) Wydaje się, że najlepiej byłoby, gdyby to oni podejmowali za nas decyzje… Ale pozostaje jeszcze kwestia demokracji… Albo przynajmniej zachowania jej pozorów;-) 

Pozdrawiam

Ceramik

 

Reklama

7 myśli na temat “Masz dzieci? Wychowuj je, zginaj im karki od młodości! Syr 7, 23

 1. I w wielu kwestiach podejmują za nas decyzje, wszak są naszymi reprezentantami;)). Jakich wybraliśmy, takich mamy niestety;))
  Gdy człowiek jest zaangażowany w jakiś temat, wydaje mi się iż jest bardziej podatny na manipulacje. Trudno jednak o obiektywizm i suche podsumowywania faktów, kiedy sprawy pośrednio, czy nawet bezpośrednio nas się tyczą;))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Jednak mimo wszystko obowiązują ich pewne reguły, takie jak np procedura ustawodawcza… Ale masz rację, są momenty, kiedy muszą wydać samodzielnie pewne decyzje polityczne i wtedy są w jakiś sposób naszymi reprezentantami… W jaki sposób to wykorzystują, to już kwestia ich odpowiedzialności. Pytanie, czy poważnie traktują swoich wyborców, czy jak wspomniane wyżej …dzieci;-)
   A o emocjach będzie dzisiaj, wszak następny punkt to (6) Skup się na emocjach a nie racjonalności;-)

   Polubione przez 1 osoba

 2. Rzeczywiście. Krotkie zwięzłe komunikaty trafiają do celu. I nie zastanawiamy się czy to nie manipulacja. Czesto sami w ten sposób robimy. W szczeniecych latach to się nazywalo ” podpuszczanie”. To działa.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s