Gdy Terach miał siedemdziesiąt lat, urodzili mu się synowie: Abram, Nachor i Haran… Rdz 11, 26

Jesteśmy na weekendzie u rodziny w Szwajcarii. Najmniejszy członek rodziny podrósł i jest coraz bardziej ciekawy świata. Widzę, że da się już …ujarzmiać tacie, co jeszcze miesiąc temu nie było za bardzo możliwe… Mała uśmiecha się i zaczyna gaworzyć. Zdobywa pierwsze szlify kultury;-)

Jeśli więc jesteśmy w temacie kultury… Wczoraj pisałem o Przewrotnym Mistrzu. Oczywiście możliwych jest kilka innych scenariuszy na naszego Kontrolera, w tym też bardzo odważna opcja, że go po prostu nie ma a jego zadania przejęła w pewien sposób Natura (nawet nie wiem, dlaczego napisałem ją z dużej litery:-). Chrześcijaństwo np wybrało scenariusz troskliwego ojca, który bardzo pasuje do naszego paradygmatu rodziny. Z rodziną kojarzy nam się bowiem największe bezpieczeństwo. A dlaczego ojca? Bo matka jest z natury opiekuńcza, natomiast „troskliwy ojciec” nie jest już taki oczywisty i …dopina najbardziej wyobrażenie szczęśliwej rodziny. Poza tym kłania nam się nisko patriarchat i cała kultura z tym związana. W Europie patriarchat ma bardzo głęboką tradycję, stąd też obrazy staruszka z brodą w co drugiej europejskiej katedrze. Czy istniała kultura matriarchatu? Ogólnie jest rzadkością a w Europie poza bardziej symbolem – mitem Amazonek, prawie w ogóle nieznana. Uczeni co prawda rozpisują się o dwóch estońskich wyspach – Kihnu i Manija – gdzie rządziły kobiety. Powód tego był bardzo prosty. Mężczyźni byli rybakami i wypływali na całe dnie w morze, by łowić ryby…

Nic więc dziwnego, że mężczyzna a w dodatku raczej starszy, co wiązało się z doświadczeniem czy życiową mądrością.  Kolejny obraz… I kolejna antropomorfizacja… A właściwie maskulinizacja… Ten typ Kontrolera, może jednakowo przyciągać jak i odstraszać. Zależy to od życiowych doświadczeń. Tak przynajmniej twierdzą psycholodzy.

Ciekawostką jest, że wielu krytyków idei Boga, krytykuje raczej obraz w kulturze niż samą ideę. To też znamienne… To drugie bowiem o wiele łatwiej krytykować. Przecież ma nasze ludzkie niedoskonałości, czyż nie?;-) I tu do wielu rzeczy można się przyczepić, zwłaszcza gdy moda na feministyczne spojrzenie… Ale o tym bardziej jutro…

Mała Polka mieszkająca w Szwajcarii pewnie za jakiś czas będzie miała tu mnóstwo do powiedzenia;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

7 myśli na temat “Gdy Terach miał siedemdziesiąt lat, urodzili mu się synowie: Abram, Nachor i Haran… Rdz 11, 26

  1. W praktyce tak jest i nic tego nie zmieni. Zresztą czasami mówi się o szyi i głowie, jako parafrazie kobiety i mężczyzny. To szyja decyduje w jakim kierunku spojrzeć;-)
   A dzisiaj piszę o tym więcej. Dobrego dnia!

   Polubione przez 1 osoba

 1. Nie na darmo się mówi ze dom bez kobiety nie jest domem. Ale śmietankę zawsze spijał ród męski. W Italii mężczyzna jest najważniejszy. Wciąż pokutuje zwyczaj nie sprzatania po posilku dopóki mężczyzna nie wstanie od stołu. Do szalu mnie to doprowadza. Wieczna wojna w tym temacie.
  Z jednej strony winie Wloszki a z drugiej mi ich żal. Chociaz one jakoś sobie radzą. To pewnie ta szyja. Milej niedzieli. Uściski

  Polubione przez 1 osoba

  1. Myślę, że takich rodzimych zwyczajów jest mnóstwo. A facet traktowany jest jak domowy …basza;-) Znam rodziny laotańskie albo tureckie mieszkające w Niemczech. Tutaj widzę totalne ekstrema. Zaczyna się to już w wieku dziecięcym – chłopczyk jest inaczej wychowywany niż dziewczynki. Uczy się go „bycia obsługiwanym”… Skutek jest taki, że później szuka sobie towarzyszki życia jedynie w obrębie swojej kultury. Turcy biorący sobie za żony nie-Turczynki to ogromne wyjątki. Serdeczności!

   Polubione przez 1 osoba

   1. Pamietam jak wiele lat temu moj nieżyjący już przyjaciel pi powrocie z Wloch powiedzial do mnie z zachwytem:
    Lucia to ostatnia enklawa dla mężczyzny. Chcialbym tam mieszkac3.
    Wtedy mnie to rozbawilo bo tam nie mieszkalam. Teraz wiem o co mu chodzilo i zachwycona nie jestem.

    Polubione przez 1 osoba

   2. A to ci raj dla faceta;-)
    I jak szybko można się do niego przyzwyczaić!
    Sam jestem przyzwyczajony do podziału obowiązków i tego jakoś …nie czuję. Mało tego… Znajduje frajdę w gotowaniu czy sprzątaniu, więc jakoś ten świat mnie nie pociąga. Miłej niedzieli!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s