Niechaj się nikt nie łudzi! Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość… 1 Kor 3, 18

Idąc skrajem lasu do garażu, tak jak każdego dnia, zdałem sobie sprawę, że to, iż jesteśmy skazani tylko na nasze zmysły i na ich „obróbkę” w naszym mózgu, ma bardzo poważne konsekwencję. Wczoraj pisałem, że percypujemy jedynie pewną część wrażeń, że nasz mózg tworzy w wyniku tego „swój” obraz świata, który może poważnie odbiegać od rzeczywistego. Dzisiaj zastanowiła mnie kwestia manipulacji…

Otóż, jeśli Ktoś rzeczywiście steruje i ma pieczę nad światem, może nami nieźle manipulować. Doprowadził do powstania gatunku, który i być może ma świadomość czy poczucie wolności, ale może odtwarzać rzeczywistość tylko w pewnym zakresie. To tak jakbyśmy cofnęli się w kwestii aparatów fotograficznych do końca XIX w. i powiedzieli, że przeszkadza nam „ziarno” i nieostry obraz. Nasze zmysły i ich odzwierciedlenie w mózgu mogą być jak ten stary aparat. Daleko im do …dajmy na to kamer 8k (o rozdzielczości wyświetlacza szerokości 8000 pikseli) i mogą doświadczać świata, tylko w ten sposób, jak im Kontrolujący pozwoli.

I tu pokuszę się o parę ciekawostek… Nie musimy wcale dostrzegać np biegających nago po łące aniołów, ale cóż stoi na przeszkodzie, by one tam były… Nie musimy słyszeć ich śpiewu Hosanna, ale czyż on się nie może rozlegać… Jeśli Ten, który dał nam zmysły i możliwość rozeznania, bawi się z nami w kotka i myszkę, tak naprawdę nie mamy na to żadnego wpływu. Jesteśmy jak chomik uwięziony w klatce i znamy tylko kłębiące się trociny, kółko w którym się z całych sił bez sensu obracamy, pojnik na wodę i miseczkę z jedzeniem. Oczywiście nie przeszkadza nam to wcale w wysnuwaniu 100% pewnych wniosków, że np żadnego Kontrolera nie ma! Przecież mamy wiedzę całego świata, przepraszam, całej klatki;-)

W tym roku 5 kwietnia zmarł jeden z najdziwniejszych myślicieli, Kaarlo Pentti Linkola, ornitolog, ekolog, wędkarz i pisarz. Mówił on, że człowiek to homo destructivus. Niszczy Ziemię i przyrodę, dlatego sam powinien zostać zniszczony. Jako ekolog Linkola opiewał naturę, żywił ogromną miłość do ptaków i prowadził działalność na rzecz ochrony lasów w kraju rodzinnym – Finlandii. Z drugiej strony nawoływał do ograniczenia ludzkiej populacji do absolutnego minimum za pomocą na przykład przymusowych aborcji czy eugeniki. Linkola wychwalał najróżniejsze akty hekatomb na polach bitew, terror i zbrodnie wojenne. Widział w nich bowiem za każdym razem atak na tak znienawidzoną przez niego ludzkość. A na panującą nam dzisiaj pandemię patrzył z nadzieją, że …wykończy człowieka.

I choć Linkolę nazywano nawet „nazi-ekologiem” mógł mieć tyle samo racji, co przeciętny Kowalski. A może nawet więcej;-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “Niechaj się nikt nie łudzi! Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość… 1 Kor 3, 18

    1. Myślę, że dochodzi do tego, gdy redukuje się człowieka do jakiegoś materiału (mniej lub bardziej nieokreślonego;-). Taki redukcjonizm pozwala patrzeć na ludzkość (czy na pewne grupy ludzkie) jako na pewną masę i wtedy w sumie jest już wszystko jedno.
      Przytoczyłem ten pogląd trochę ironicznie:-) I zrobiłem taką hiperbolę, przejaskrawienie… Mój sceptycyzm mówi mi, że nikt tak do końca nie ma racji, jeśli żyjemy w zmanipulowanym przez Kontrolera świecie. Albo wszyscy mają trochę racji – między innymi Linkola;-)

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s