Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu… Rz 14, 12

Obiecałem dzisiaj napisać coś o tzw zakładzie ateisty. Jest to odpowiedź na opisywany przedwczoraj zakład Pascala. Wychodzi ona z krytyki tego rozumowania, iż niedostatki doczesnego życia w przypadku wiary w Boga, zostaną docenione wieczną szczęśliwością. Już przedwczoraj wspomniałem, iż tego typu zakład nie bierze pod uwagę wszystkich możliwości (właściwie jedynie dwie – wiara i niewiara) i zadowala się jedną wizją Boga (w przypadku Pascala był to Bóg chrześcijański). A co gdyby tych możliwości było więcej np nie dotyczyły nie tylko wiary, ale także moralnego i niemoralnego życia (pojawiają nam się już cztery możliwości :-)? Logicznie należy uwzględnić równeż różne wizje Boga. Na przykład, gdyby to nie był Bóg chrześcijański nagradzający za wiarę, ale  ktoś taki jak …Przewrotny Mistrz, który będzie dowartościowywał niewiarę. Na stronie Wikipedii zostało to dość dobrze opracowane, tym bardziej, że od lat tym tematem w Polsce zajmuje się filozof i etyk Marek Wójtowicz – KLIK. Analizując bardzo czytelne tabelki, możemy pokusić się o wniosek, że w takich przypadkach najbardziej „opłacalną” okazuje się niewiara w Boga i dobre, moralne życie. Jeśli bowiem Bóg istnieje a w dodatku docenia dobre życie, także ateista otrzyma nieskończony zysk. Jeśli zaś Bóg nie istnieje, ten sam ateista przez swe moralne postępowanie, czyni świat lepszym. Zakład ateisty bierze pod uwagę więcej możliwości, ale i dowartościowanie życia ateisty (w każdej możliwości) bazuje na przekonaniu, że życie doczesne wierzącego wiąże się z pewnymi… stratami. Czy tak jak jest do końca? Mhmmm… Trudno mi powiedzieć. Wydaje mi się to dość subiektywne:-) 

Na pewno ateistom nie jest żal wierzących, że poświęcają w swoim życiu czas na niepotrzebne rytuały. Są w końcu sami sobie winni:-) 

Do tej pory skupiałem się na pewnych teoriach i zakładach związanych z moralnym życiem. Mało było w tym moich opinii. W następnym wpisie postaram się to nadrobić. 

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

3 myśli na temat “Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu… Rz 14, 12

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s