Bo strach to nic innego jak zdradziecka odmowa pomocy ze strony rozumowania… Mdr 17, 11

Wojna światopoglądowa. Mamy z nią do czynienia, choćbyśmy tego nie chcieli. Przykładowo z jednej strony słynne „strefy wolne od LGBT” a z drugiej profanacje pomników, krzyży czy waginalne monstrancje. I jedne media nagłaśniają określone informacje, inne odmienne. Na gruncie niemieckim pisałem o przestępstwach popełnianych przez uchodźców i zakazie w mediach upubliczniania ich pochodzenia etnicznego – KLIK. Łatwiej bowiem wykorzystywać to, co jest dla kogoś pomyślne.

Podobnie dzieje się w przypadku naszych subiektywnych poglądów. Zawsze będziemy dążyć do podtrzymywania swoich osobistych przekonań. Już prawie dwa lata temu czytałem w „Świecie nauki” (Sierpień 2018 nr 8/324) świetny przedruk artykułu z „Scientific American” pt Nauka na tropie antynauki. Czwórka psychologów – Douglas T. Kenrick, Adam B. Cohen, Steven L. Neuberg i Robert B. Cialdini – doszła do wniosku, że nawet treści naukowe mogą stać się pożywką do agitacji światopoglądowych. Z drugiej strony zastanawiali się, dlaczego ludzie tak chętnie w pewnych przypadkach rezygnują z racjonalnego myślenia. Wystarczy presja społeczna, polityczna czy religijna. Ale czasami też jedna osoba, która nie godzi się na fałszywe, nieobiektywne stwierdzenia, potrafi taką presję przełamać i „otworzyć oczy” pozostałym. Proponują też korzystać z różnych źródeł, nawet nam niewygodnych, aby ciągle weryfikować swoją wiedzę. Jest to potrzebne także z tego względu, że będziemy przygotowani na …atak z nieprzewidzianej strony;-)

Na koniec przytoczę pozytywny akapit kończący ten artykuł: Łatwo jest ulec beznadziei, widząc, jak naturalny i silny jest opór ludzi wobec odkryć naukowych. Ale są też powody do optymizmu: większość rodaków Galileusza, a także sam papież, przyznają dziś, że nasza planeta krąży wokół Słońca. Podobnie większość Brytyjczyków popiera dziś teorię ewolucji Darwina. Wysoki przedstawiciel kościoła anglikańskiego z okazji 200 lecia urodzin Darwina napisał list z przeprosinami. Mamy przekonanie, że gdyby naukowcy zaczęli korzystać z wyników badań nad psychologicznymi barierami naukowego myślenia, wówczas więcej ludzi zaakceptowałoby obiektywne ustalenia nauki.

Jak zwykle… Wszystko zweryfikuje czas…

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

7 myśli na temat “Bo strach to nic innego jak zdradziecka odmowa pomocy ze strony rozumowania… Mdr 17, 11

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s