Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle… Mt 10, 28

Wczoraj było o machającym gospodarzu. Dzisiaj może o pędzeniu bimbru. Bo pamiętacie, szwarcwaldzki destylat czereśniowy, Kirschwasser, jest jednym podstawowych składników tortu szwarcwaldzkiego – KLIK. Otóż dzisiaj dowiedziałem się o pewnej tajemnicy z tym bimbrem związanej. Zdradzę ją Wam, bo przecież wiem, że nikomu nie powiecie;-):-):-)

Właśnie kończy się zbiór czereśni. Tego roku są piękne i soczyste, bo pogoda dopisała.  Otóż znajomy …bimbrownik zdradził mi, że dla polepszenia aromatu (brrr…. jak można mówić o aromacie bimbru:-) do destylatu dodaje się także specjalne „dzikie czereśnie”. Myśmy na morawskim Śląsku czereśnie nazywali „hamlary”. Natomiast na te dzikie i cierpkie, rosnące na miedzach, mówiliśmy „wróblōnki”. Z tego powodu znajomy Szwarcwaldczyk uprawia jedno albo i nawet parę drzew z czereśniami o cienkim miąższu, które dodaje na „aromat”…

A ja dalej zastanawiam się nad sensem (niektórzy mówią bezsensem:-) religii… Dzisiaj zrodziło się we mnie pytanie, czy jeśli Bóg w ogóle istnieje, to czy zależy mu na naszym moralnym życiu. Każdy człowiek wychowany w tradycji religijnej odpowie: „ależ oczywiście”. Dla mnie, który zawsze szuka dziury w całym, nie jest to wcale takie pewne.

Największe religie monoteistyczne, wyrosłe z tradycji Abrahama twierdzą, że życie prawe i moralne skutkuje spotkaniem ze Stwórcą. Natomiast złe i niemoralne prowadzi do piekła, miejsca potępienia. To ostatnie najbardziej podkreśla chrześcijaństwo i islam, bo w judaizmie nie zostało to jednoznacznie określone (żydowska gehenna, oczyszczenie jest czasowa a nie wieczna i w takim wypadku można mówić, że u żydów nie ma wiary w wieczne piekło).

Pojęcie nagrody i kary to coś dla nas oczywistego. Oprócz „wymierzenia” sprawiedliwości ma nas również motywować. A teraz wyobraźmy sobie, że jakiś kawałek czasu, dajmy na to nawet osiemdziesiąt czy dziewięćdziesiąt lat, skutkuje nagrodą wieczną. W sumie nie jesteśmy zdolni sobie wieczności wyobrazić. Tysiąc lat to przecież nic – kropelka:-) Wieczność… Straszny kawał czasu:-) W filozofii mówi się o bezczasowości, o pozbawieniu istnienia akcydentalności czasu… Ale to i tak strasznie dużo. Niewyobrażalnie. I teraz sobie wyobraźmy człowieka, który w młodości został skrzywdzony a potem zszedł na złą drogę. I całe życie prowadził się niemoralnie. Po katolicku możemy jeszcze dodać – umarł w grzechu. No i co? Religia mówi, że zostanie potępiony…

Byli jednak i w religiach ludzie, którzy pragnęli ten problem przezwyciężyć. Najsławniejszym z nich jest Orygenes, żyjący w III w. Pojawiła się we wczesnym chrześcijaństwie idea apokatastazy – zbawienia wszystkich (łącznie z szatanem), przypisywana Grzegorzowi z Nyssy. Nazywano ja inaczej ideą „pustego piekła”. Z tego pomysłu wynika też prawda poboczna – Bóg nie przywiązuje uwagi do etyczności naszego życia.

Być może zatem to pośrednikom religijnym bardziej zależało na tym, by mieli karne owieczki. Również wszystkim tym, którym zależy, by cały system nie runął i nie pogrążył się w chaosie. Dzisiaj zresztą unika się „straszenia piekłem” a prowadzi się bardziej pozytywną retorykę. Podkreśla się, że człowiek żyje etycznie przede wszystkim dla siebie samego, dla swoich najbliższych i dla społeczności.

Może z życiem jest jak z czereśniami w bimbrze? Wszystkie są potrzebne… Nawet te liche o cierpkim smaku…

Tu jednak rodzą się następne pytania… Ale to już nie dzisiaj:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

12 myśli na temat “Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle… Mt 10, 28

 1. Pomijając wszystko inne, moralność jest pojęciem bardzo względnym. W różnych czasach i w różnych krajach jej wyobrażenie jest zupełnie inne. Gdyby bog istnial-ktora z tych moralności by mu odpowiadała, której by wymagal, oczekiwał;) Dla mnie jest jasne, że wszystkie moralne nakazy i zakazy wymyślili ludzie, posługując się bogiem/bogami jako straszakiem. Teraz mamy od tego prawo i przepisy, co oczywiście nie świadczy, że ludzie się do nich stosuja;)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Bóg jako „straszak”. Dokładnie. W sumie się do tego nadaje – tak tajemniczy i niedostępny… Nie ma szans, by się odwołać:-) Jeśli Bóg istnieje, pewnie jest odległy wszelkim ludzkim wyobrażeniom. Także jako „strażnika moralności”…

   Polubione przez 1 osoba

 2. Moja babcia, która była osoba bardzo religijna ale bez nadmiernej przesady mówila o mnie w czasach mojego buntu.
  ” ty nie jesteś niewierząca tylko zwykły bezbożnik”
  I miała rację
  Bo ja jestem teraz taki niedowiarek, co ma układy ze swoimi świętymi, w których wierzę. . A o piekle mówiła :
  To piekło po ,śmierci, to wieczna ogromna tęsknota do Boga, który stał się niedostępny. Nie diabły z rogami.
  A moralność… cóż ta tez ma różne oblicza. Serdeczności
  A cierpkość zawsze dodaje smaku . I z tego składa się smak nie tylko bimbru ale i życia,

  Polubione przez 1 osoba

  1. Piekło jako „wieczna ogromna tęsknota do Boga”… To bardzo teologiczne stwierdzenie. Zdaje się, ze tak pisała Faustyna Kowalska w swoim „Dzienniczku”. Może babcia czytała?;-)
   Jestem podobnym niedowiarkiem. W dodatku niebywałe heretyckim:-) 😉 🙂

   Polubione przez 1 osoba

   1. Z pewnością nie czytała.😀 Uwielbiala Rodziewiczowne i romanse Curtz-Mahler nieraz pisane w gotyku. Jako że my z Galicji to dziadkowie ze szkoły wyniesli doskonale znany jezyk niemiecki. Mama mówiła też doskonale A ja miałam solidne podstawy które czasem mi się przypominają. 😀
    Może to z jakiś rekolekcji krakowskich czasem chodziła. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

   2. Znam dobrze strony Limanowej i samą Limanowa. Jest tam prześliczne. Wiele wakacji tam spedzilam. Miłego wieczoru Ceramiku. 😊

    Polubienie

 3. Nasza religia ogólnie to jedno wielkie straszenie Bogiem. Bóg cie ukarze, Bóg cię osądzi, nie będziesz zbawiona, Bóg nie wpuści cię do królestwa niebieskiego.
  Im dłuzej o tym mysle, tym bardziej myślę, że to brednie i sterowanie ciemnym ludem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s