Aniołowi Kościoła w Sardes napisz: To mówi Ten, co ma Siedem Duchów Boga i siedem gwiazd… Ap 3, 1

Anioł Czułości. Potrzebny jak chleb w oschłych czasach. Zagubiony w rutynie i szarej codzienności…

Co mówi o nim benedyktyn z Münsterschwarzach? Posłuchajmy: Ludzie mocno się kochający nieraz mówią do siebie nawzajem: Jesteś dla mnie czuły jak anioł. Wyrażają przez to, jak im jest dobrze, że ten drugi okazuje im czułość, że nie traktuje ich jak własność, lecz jak kosztowny skarb, do którego należy podchodzić ostrożnie. Czułość nie jest jednak tylko sposobem zachowania dwojga zakochanych, lecz dziś stała się ważną cnotą. Pośrodku świata, w którym panuje przemoc, ludzie poszukują innego modelu zachowań, tęsknią za atmosferą czułości. Powstaje odrębna kultura czułości, styl życia z czułością. Czułość to sztuka obchodzenia się z ludźmi, z przyrodą i z rzeczami…

Nie wiem jak u Was, ale u mnie rodzą się przy czytaniu tego tekstu pewne odczucia o utopii, kulturze „make love, not war” i pewnym …pacyfizmie. No dobrze – czułość w stosunku do najbliższych… Ale do całego świata?  To już o wiele trudniej… Jednak na pewno jest to jakaś tęsknota, która w nas głęboko tkwi. By świat był inny… Byśmy mogli pozwolić sobie na czułość. Tak właśnie – pozwolić… Bo tak naprawdę w realnym świecie obdarzamy czułością istoty i rzeczy wyjątkowe.

Z drugiej jednak strony, czy nie miał racji Fiodor Dostojewski, kiedy pisał: „Świat powinien zostać uratowany przez czułość”. Włożył to w usta Myszkina w powieści Idiota. Zastanawiające jest jednak, kto nazywa księcia – nieszczęśnika „idiotą”. Cynicy, brutale, ludzie władzy i przemocy… Czy ta sytuacja nie powtarza się i dzisiaj? Czy tak nie nazywamy dzisiaj ludzi delikatnych i wrażliwych? Zdaniem wielu – nie są przystosowani do dzisiejszego świata. Są naiwnymi idiotami.

Może właśnie czułości –  tego tajemniczego lekarstwa – brakuje nam dzisiaj najbardziej. Najlepszy, najdroższy, najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny nie zastąpi czułych słów, dotyku, ciepła bliskości – tego, co żywe w drugiej osobie. Być może właśnie w czułości jest dla nas ratunek.

I tak teraz przyszło mi do głowy, że oprócz kochanków, ten Anioł jest również patronem poetów i marzycieli, czyż nie?

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

9 myśli na temat “Aniołowi Kościoła w Sardes napisz: To mówi Ten, co ma Siedem Duchów Boga i siedem gwiazd… Ap 3, 1

   1. Oooo, szalenie mi miło:)). Rozczuliłeś mnie…, widać że czułość nie jest Ci obca i przemawia przez Ciebie;)). I co więcej…, potrafisz innych pobudzić do czułości. Dobroczynny wpływ masz na innych;)

    Polubione przez 1 osoba

  1. Przy czytaniu „Czułego narratora” ciarki chodzą po plecach:-)
   A może to jakiś znak dla dzisiejszego świata, że z tak różnych środowisk wypowiadane są słowa o czułości? W 2015 w kubańskim El Cobre papież Franciszek opowiadał o „rewolucji czułości”. Może to po prostu reakcja na świat, w którym dane nam jest żyć?:-)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s