Spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski… Rdz 3, 7

Jakiś trzmielopodobny owad wlatuje do środka otworu w palmie. Tam gdzieś ma swój dom. We wnętrzu drzewa. Suchy klimat wyspy Boa Vista na pewno mu w życiu nie pomaga. Rośliny może znaleźć jedynie w nawadnianych ogrodach hotelowych. W XIX w. wycięto tutaj lasy równikowe, by stworzyć plantacje trzciny cukrowej. Po ogromnej suszy wyspa uległa prawie całkowitemu spustynnieniu.

Niestety słynnych żółwi nie zobaczymy, bo wyłażą na brzeg dopiero w lipcu (by złożyć jaja). Mimo to spacerujemy brzegiem oceanu. Słona woda przyjemnie głaszcze stopy. Ładujemy się słońcem i witaminą D. Znajomi piszą, że w Szwarcwaldzie znowu spadł śnieg.

Antropolodzy stwierdzili, że pochodzimy wszyscy z Afryki. Próbuję wypatrzeć brzegu Senegalu na horyzoncie oceanu. Za daleko. A jednak Senegal przychodzi do nas. Młody Senegalczyk, który przedstawia się jako Elas, chce nam sprzedać koraliki i jakieś obrazki. Deski malowane piaskiem. Ludzie pochyleni w pracy, w miłosnym uścisku… Matka z dzieckiem na ręku… Wypatruję znajomych rysów. Może to jacyś moi dalecy kuzyni? Wszyscy byliśmy czarni, ale …zbledliśmy w drodze do Europy.

Adam i Ewa też byli czarni. Nie tacy, jakich znamy z naszych obrazów. O śnieżnobiałej skórze. Przykryci wstydliwie listkiem figowym. Bujda na resorach:-)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

4 myśli na temat “Spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski… Rdz 3, 7

   1. Butelczynę grogu?
    To mnie zaskoczyło gdyż z lektury książek podróżniczych odniosłem wrażenie, że grog to herbata z rumem albo rum rozcieńczony wodą.
    To może wystarczy kupić rum?
    Poszukałem na internecie – Wikipedia podaje,że na Cape Verde popularny jest grogue, a to coś troche innego – https://en.wikipedia.org/wiki/Grogue

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s