Hagar urodziła Abramowi syna. I Abram nazwał zrodzonego mu przez Hagar syna imieniem Izmael… Rdz 16, 15

Przeprowadzamy starszą córkę z akademika do akademika we Freiburgu. Stary mają w marcu wyburzać. Na szczęście dostała miejsce w nowym. Pakujemy toboły do samochodu i jedziemy parę przecznic dalej… 

Nie wiem, ile rzeczy mógł zabrać z sobą uciekający z Mekki do Medyny Mahomet. Ale to bardzo ważna ucieczka, bo od tej pory zaczyna się liczyć erę muzułmańską (622 r. n. e.) I choć w Mekce powstają pierwsze zręby religii muzułmańskiej, dopiero w Medynie nabiera ona politycznego znaczenia. W skrócie głoszona przez Mahometa religia miała być kontynuacją oczyszczonej z późniejszych błędów religii Abrahama, przodka wszystkich monoteistów, czcicieli jednego Boga. Mahomet znał judaizm i chrześcijaństwo a monoteizm miał mu pomóc zjednoczyć politeistyczne plemiona pogańskie. W sumie prorok zawsze podkreślał, że jest zwykłym człowiekiem. Napadał z przyjaciółmi na karawany, miał podczas całego życia 5 żon (najmłodsza Aisza miała 6 lat), tworzył polityczne sojusze i walczył o wpływy… Jednak sira (biografie Proroka) i hadisy (spisy wypowiedzi Mahometa) mówią o tym, że wiele razy objawiał mu się anioł Dżibril (Gabriel) i wyjawił mu, jak ma wyglądać prawdziwa religia. Mahomet podbija kolejne miasta a w 630 r. dociera do rodzinnej Mekki, z której kiedyś musiał uciekać tracąc wpływy.

Mahomet był wojownikiem, czym zyskał szacunek plemion arabskich (w przeciwieństwie do pokojowo nastawionych Buddy i Jezusa). Wiedział, że nowa religia będzie jednoczyć rozdrobnione, czczące różne bóstwa, plemiona arabskie. Dokonywał sojuszy, podbijał słabszych, zjednywał sobie możnych… Wszystko miało służyć przyszłemu celowi. Po krótkiej chorobie w 632 roku Mahomet zmarł w Medynie, co było szokiem dla adeptów nowej religii islamu.

Czym zachwycił Wielki Prorok? Podejrzewam, że mentalność ludów Bliskiego Wschodu zawsze ceniła sobie pewien zespół cech przywódczych. Mahomet świetnie się w to wpisuje. Jest też szanowanym mężem, pobożnym człowiekiem. Ale nie można za wiele o nim mówić. W 1976 roku w wielu krajach muzułmańskich zakazano projekcji filmu o życiu Mahometa, mimo iż reżyserem był Syryjczyk, Mustafa Akkad, a w koprodukcji uczestniczyły Maroko, Libia i Kuwejt. Bo muzułmanie z wielką stanowczością i wszelkimi sposobami strzegą nietykalności osoby Mahometa i jego wizerunku. Według oficjalnych przekazów był nie tylko twórcą nowej religii – islamu, ale i nowego państwa – zjednoczonej Arabii oraz nowego języka literackiego – klasycznego arabskiego, języka Koranu, za którego pośrednictwem Mahometowi zostało objawione słowo Boże. Ile w tym prawdy a ile pobożnych życzeń, nie wiemy za bardzo:-)

Jutro o podstawach nowej wiary, której początki dał Muhammad ibn Abd Allah ibn Abd al-Muttalib (pełne arabskie imię)

Pozdrawiam

Ceramik

Reklama

2 myśli na temat “Hagar urodziła Abramowi syna. I Abram nazwał zrodzonego mu przez Hagar syna imieniem Izmael… Rdz 16, 15

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s