Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników… Ps 1, 1

Dzisiaj może o trochę nieznanej twarzy buddyzmu. Bo na co dzień kojarzymy go z pacyfizmem i medytacją. Jego symbole: Koło Dharmy, Mandala, Złote Ryby czy Lotos widzimy na tatuażach i wisiorkach młodych ludzi. To zasługa buddyjskich intelektualistów, pod przewodnictwem Dalajlamy, którzy od lat starają się prezentować światu skomplikowany system filozoficzny w przystępnej formie. Turbiny popkultury dokonały reszty. Słyszymy o gwiazdach filmowych i muzycznych, które sprzyjają mniej lub bardziej buddyzmowi. Powstała egzotyczna, ciekawa mieszanka, która przyciąga rzesze „nowo nawróconych”. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w krajach tradycyjnie buddyjskich. Birma, Tajlandia, Sri Lanka… Mają one swoje problemy, które nawet trudno porównywać z aferą pedofilską w katolicyźmie. W pierwszym z nich dokonuje się czystka religijna na muzułmańskim ludzie Rohingja. Gwałty, morderstwa za cichym przyzwoleniem władz. Mało kto na Zachodzie zna postać mnicha Ashina Wirathu zwanego „kaznodzieją nienawiści”, dla którego Birmańczyk i buddysta to pojęcia tożsame. W Tajlandii co roku słyszymy o aferach z udziałem buddyjskich mnichów. Jeden z najbogatszych posiada całą flotę luksusowych odrzutowców i uwikłany jest w afery seksualne (wykorzystywanie młodych adeptów w buddyjskich klasztorach). Na Sri Lance od dziesięcioleci trwa wojna lankijskich buddystów z muzułmańskimi Tamilskimi Tygrysami i ciągle słyszy się o napaściach na muzułmańskie sklepy, meczety i szkoły religijne – KLIK

Dzisiejszą twarz Buddy pokryły zmarszczki. Czy znosi pokornie wybryki swoich duchowych synów? To tak dla odmiany, byśmy nie myśleli, że jest zbyt różowo:-)

Pozdrawiam 

Ceramik 

Reklama

2 myśli na temat “Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników… Ps 1, 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s